1481. – Otomanski Imperij poslije duže opsade zauzima Novi, a Hercegovina ulazi u sastav Otomanskog Imperija.
1503. – Rođen je francuski astrolog i apotekar Michel de Nostredame, poznatiji kao Nostradamus, čuven po svojim Proročanstvima.
1546. – Rođen je danski astronom Tycho Brahe, koji je podigao čuvenu opservatoriju “Uranijenburg” na ostrvu Hven i gotovo dvije decenije osmatrao planete, posebno Mars. Otkrio je novu zvijezdu u sazvježđu Kasiopeje.
1788. – Umro je njemački kompozitor, čembalista i dirigent Carl Philipp Emanuel Bach, čije su klavirske sonate preteča klasičnih, sin i učenik Johanna Sebastiana Bacha. Bio je pristalica “osjećajnog stila”, dramskog patosa s obiljem ukrasa. Djela: dvadesetak simfonija, oko 60 koncerata za klavir, kamerna muzika, sonate za klavir, kantate, crkvene kompozicije.
1799. – Umro je George Washington prvi predsjednik SAD-a (od 1789.do 1797.). U Americi je poznat kao “otac nacije” (Father of the Nation).
1822. – U Veroni je završen Kongres Svete Alijanse na kojem je odlučeno da se interveniše protiv građanske revolucije u Španiji, dok nije prihvaćeno da se pruži pomoć Grčkoj u borbi za oslobođenje od Otomanskog carstva.
1853. – Rođen je italijanski anarhista Errico Malatesta.
1900. – Njemački fizičar Max Planck objavio je “kvantnu teoriju”, prema kojoj energija radijacije potiče iz nevidljivih djelića, kvanta, i nije kontinuirana, kako se ranije mislilo.
1911. – Norveški istraživač Roald Amundsen postao je prvi čovjek koji je stigao na geografski Južni pol.
1913. – Grčko sredozemno ostrvo Krit poslije balkanskih ratova zvanično je postalo dio Grčke.
1916. – Danci su glasali da se Zapadna Indija koja je pripadala Danskoj proda SAD za 25 miliona dolara.
1918. – U Velikoj Britaniji su prvi put na izborima glasale žene i dobile pravo da se kandidiraju za parlament.
1919. – U Zagrebu je osnovan Jugoslovenski olimpijski odbor. Za predsjednika je izabran dr. Franjo Bučar, a Svetomir Đukić za potpredsjednika. Jugoslovenski olimpijski odbor je u Međunarodnom olimpijskom komitetu pravno i faktički naslijedio Srpski olimpijski odbor. Godine 1927. promijenio je ime u Jugoslovenski olimpijski komitet, kada je sjedište iz Zagreba premješteno u Beograd. JOK je djelovao kao samostalna organizacija i njegov zadatak bio je da prati razvoj vrhunskog sporta i donosi preporuke za njegovo poboljšanje, kao i da propagira, razvija i unapređuje ideje olimpizma i štiti olimpijske oznake i donosi odluke o nastupu jugoslovenskih sportista na Olimpijskim igrama.
1927. – Velika Britanija je priznala nezavisnost Iraka i podržala njegov prijem u Društvo naroda.
1937. – Japan je uspostavio marionetsku kinesku vladu u Pekingu.
1939. – Društvo naroda je iz članstva isključilo SSSR zbog agresije na Finsku.
1941. – Nezavisna Država Hrvatska, u Drugom svjetskom ratu, objavila je rat SAD i Velikoj Britaniji.
1944. – Osnovano je Izdavačko preduzeće “Prosveta” u Beogradu.
1950. – Konstituisano je Društvo za nauku i umjetnost Crne Gore, preteča Crnogorske akademije nauka i umjetnosti.
1960. – Generalna skupština UN-a usvojila je Deklaraciju o davanju nezavisnosti zemljama pod kolonijalnom upravom i taj datum se obilježava kao Dan dekolonizacije. U Deklaraciji je zapisano da su UN “uvjerene da postojanje kolonijalizma sprečava razvoj međunarodne ekonomske saradnje i onemogućava socijalni, kulturni i ekonomski razvoj zavisnih naroda” i da je kolonijalizam “suprotan idealima svjetskog mira”.
1962. – Američka svemirska letjelica “Mariner 2” prva je uspjela preletjeti kraj Venere i poslati prve fotografije iz bliza općenito nekog planeta.
1979. – Osnovana je Vojvođanska akademija nauka i umjetnosti.
1981. – Izrael je anektirao Golansku visoravan koju je preoteo od Sirije u ratu 1967.
1984. – Washington i Havana potpisali su prvi sporazum poslije 1977., kojim je precizirano da 20.000 Kubanaca godišnje može da dobije dozvolu da se nastani u SAD.
1989. – Opozicioni lider Patricio Alvin je izabran za predsjednika Čilea na prvim slobodnim izborima u toj zemlji od 1970. Prethodni demokratski izabrani šef države, socijalista Salvador Allende ubijen je u vojnom puču 1973, a na vlast je došao general Augusto Pinochet.
1989. – Umro je ruski nuklearni fizičar Andrej Dmitrijevič Saharov, dugogodišnji borac za političke slobode i ljudska prava i protivnik režima Leonida Brežnjeva, dobitnik Nobelove nagrade za mir 1975. Tvorac je sovjetske hidrogenske bombe, ali je kasnije bio nepomirljivi protivnik nuklearnog naoružavanja.
1995. – U Jelisejskoj palati u Parizu potpisan je mirovni sporazum o okončanju 44-mjesečnog rata u BiH, koji je postignut 21. novembra u Daytonu, SAD. Sporazum su potpisali predsjednici Hrvatske, BiH i Srbije Franjo Tuđman, Alija Izetbegović i Slobodan Milošević. Tim sporazumom BiH je podijeljena na dva entiteta – Federaciju BiH i Republiku Srpsku, a nadgledanje provođenja mira povjereno je snagama NATO-a.
1998. – U sukobu Vojske Jugoslavije i naoružanih Albanaca u blizini Prizrena poginulo je 36 Albanaca, a šestorica su ranjena.
2001. – Tužilaštvo Međunarodnog suda za ratne zločine u Hagu objavilo je optužnicu protiv generala Vojske Republike Srpske Vinka Pandurevića za genocid nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. U junu 2010., a osuđen je na 13 godina zatvora.
2004. – Predsjednik Francuske Jacques Chirac otvorio je najviši most na svijetu – Millau viadukt, visok 343 metra i dugačak 2,5 kilometara.
2005. – Njemački diplomata Christian Schwarz-Schilling imenovan za visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH. Tu funkciju obavljao do 2. jula 2007, kada ga je naslijedio slovački diplomata Miroslav Lajčak.
2006. – BiH, Srbija i Crna Gora pristupile su Partnerstvu za mir.
2007. – Lideri EU postigli dogovor o slanju policijske i civilne misije na Kosovo.
2013. – U Londonu umro Peter Seamus O’Toole, irski glumac. Postao je filmska zvijezda 1962. u ulozi T. E. Lawrencea u filmu “Lawrence od Arabije”, a kasnije jedan od najuglednijih glumaca svog vremena.
You must be logged in to post a comment Login