1717. – U bici kod Beograda, u austrijsko-osmanlijskom ratu, princ Eugen Savojski potukao je osmanlijsku vojsku i zauzeo Beograd. Požarevačkim mirom, koji je uslijedio 1718. Austriji je pripala sjeverna Srbija, Banat i sjeverna Bosna.
1819. – Pokolj kod Peterlooa: u masovnim prosvjedima engleske sirotinje izazvane visokom nezaposlenošću i oskudicom hrane, na Poljani sv. Petra (St. Peter field) britansko konjaništvo pobilo 11-15 demonstranata, a ozlijedilo njih 400-700.
1845. – Rođen je francuski fizičar Gabriel Lippmann, dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 1908. On je pronašao proces fotografisanja u prirodnim bojama. Konstruisao je i kapilarni elektrometar i zasnovao princip o održanju elektriciteta.
1858. – Predsjednik SAD-a James Buchanan i britanska kraljica Victorija razmijenili su telegrafom čestitke povodom puštanja u rad prekookeanskog telegrafskog kabla. To su bile prve poruke poslate telegrafom preko okeana.
1913. – U Poljskoj rođen izraelski državnik Menahem Begin, jedan od osnivača partije Likud. Kao premijer Izraela (1977 – 1983) potpisao je prvi mirovni ugovor sa Egiptom 1977, a 1978. dobio je Nobelovu nagradu za mir koju je podijelio sa egipatskim predsjednikom Anwarom el-Sadatom.
1919. – Obrazovana je vlada Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca pod predsjedništvom Ljube Davidovića, sastavljena od predstavnika Demokratske stranke i Socijaldemokratske partije.
1921. – Umro kralj Petar I Karađorđević, kralj Srbije od 1903. do 1918. i potom do smrti, Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Sahranjen je u porodičnoj grobnici Karađorđevića na Oplencu. Naslijedio ga je sin Aleksandar I.
1920. – Rođen je američki književnik Charles Bukowski. Njegov stil pisanja je bio pod velikim utjecajem socijalnog, kulturalnog i privrednog života njegovog grada Los Angelesa.U svojim radovima je opisivao živote siromašnog čovjeka,alkohol, odnose sa ženama, te sve nedostatke i poteškoće posla kao takvoga. Bukowski je napisao na hiljade pjesama, stotine kratkih priča i šest romana, sve u svemu više od šezdeset knjiga.
1921. – Upadom u bivšu koloniju Carske Rusije, te protjerivanjem bjelogardejaca i kineskih i mongolskih postrojbi, boljševici osnivaju državu Tannu Tuva u južnom Sibiru, na granici s Kinom i Mongolijom. Glavni grad Belocarsk mijenja ime u Kyzyl, što na turkijskom znači crveni. Država je bila neovisna sve do 1944. godine, kada ju je anektirala Rusija. Danas je ova država članica Ruske federacije.
1944. – Na ostrvu Vis u Drugom svjetskom ratu nastavljeni su pregovori Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije i izbjegličke jugoslovenske vlade, koja se obavezala da Narodnooslobodilačkoj vojsci Jugoslavije prepusti svu savezničku pomoć, raspusti oružane snage u inostranstvu i javno se odrekne Draže Mihailovića i četnika. Pristala je i da u sastav NOVJ bude uključena ratna mornarica bivše Jugoslavije koja se nalazila na Malti pod upravom savezničke flote.
1949. – Umrla američka novinarka Margaret Mitchell autor popularnog romana “Prohujalo sa vihorom” koji je godinama bio bestseler i po kojem je snimljen istoimeni film.
1953. – U Iranu je pokušan državni udar, a šah Mohamed Reza Pahlavi je pobjegao iz zemlje. Poslije tri dana, premijer Mohamed Mosadek je srušen, a šah se vratio na prijesto uz angloameričku pomoć.
1958. – U Bay Cityju u Michiganu rođena američka pjevačica i glumica Madonna Louise Veronica Ciccone, poznata kao Madonna, jedna od najpopularnijih pjevačica krajem 20. vijeka
1960. – Kipar je stekao nezavisnost od Velike Britanije, a arhiepiskop Makarios postao je prvi predsjednik Republike.
1965. – Rođen je Goran Bare, hrvatski muzičar poznat kao osnivač i glavni vokal vinkovačkog rock sastava Majke. Dijete iz siromašne radničke porodice odrasta većinom na ulici, koja ga je formirala i tako odredila njegove kasnije postupke i stavove prema svijetu koji ga okružuje. Krajem 1984. godine Bare osniva grupu Majke i donosi odluku da je muzika njegov životni poziv. Majke 1990. snimaju svoj prvi pravi album Razum i bezumlje, koji je od domaće kritike proglašen rock albumom godine. Slijede i drugi uspješni albumi i projekti: Razdor, Milost, Vrijeme je da se krene, live album Život uživo, Put do srca sunca, Teške boje
1974. – Stupio je na snagu prekid vatre, postignut posredstvom UN, između kiparskih Grka i turskih snaga koje su 20. 7. izvršile desant na sjeverni deo ostrva. Jedna trećina Kipra ostala je pod turskom vlašću.
1977. – Umro je američki pjevač Elvis Presley. Često je nazivan Kraljem Rock and Rolla ili samo Kraljem, još za života legenda i neokrunjeni kralj rock’ n’ rolla. U javnosti je počeo pjevati s 13 godina na crkvenim svečanostima i srednjoškolskim priredbama u Memphisu. Prvu ploču snimio je 1954. godine. Njegov uzlet započinje sredinom 50-tih godina hitovima “That s All Right Mama” i “Heartbreak Hotel“, a najuspješnije mu je razdoblje od 1960. do 1975. godine u kojem je izdao 52 ploče i još za života ih prodaje oko 600 miliona komada. Filmsku karijeru započeo je 1956. godine filmom “Voli me nježno”. U razdoblju od 1957. do 1966. godine Presley se nalazio na listi deset najkomercijalnijih američkih glumaca. Elvis je još za života postao legenda potukavši sve rekorde: u dvadesetak godina rada objavio je 97 ploča, a na vrhovima top lista proveo je čak 996 sedmica.
1995. – Stupio na snagu mirovni sporazum u Čečeniji, nakon što su manje grupe čečenskih pobunjenika predale oružje, a ruske trupe počele povlačenje sa linije fronta.
2003. – U Saudijskoj Arabiji umro u egzilu bivši ugandski diktator Idi Amin Dada. Za vrijeme njegove osmogodišnje diktature (1971 – 1979) masakrirano je oko 400.000 civila, mahom iz manjinskih etničkih zajednica, a optuživan je i za kanibalizam.
2006. – U Brazilu je u egzilu umro bivši paragvajski diktator Alfredo Stroessner. Na vlast u Paragvaju došao je vojnim udarom 1954. i tom zemljom je vladao do 1989. godine kada je svrgnut.
You must be logged in to post a comment Login