20.07. – Dogodilo se na današnji dan – Posada Apolla 11: Neil Armstrong, Edwin ‘Buzz’ Aldrin i Michael Collins izvela prvo spuštanje na Mjesec. Umro glumac i majstor borilačkih vještina Bruce Lee, čiji se filmovi i danas prikazuju, a on je i dalje ikona popularne kulture

1304. – Rođen italijanski pisac Francesco Petrarca. Smatra se posljednjim pjesnikom srednjeg vijeka i prvim individualistom u evropskoj poeziji.

1402. – Mongolski kan Tamerlan u bici kod Angore, sadašnje Ankare, pobijedio osmanlijsku vojsku i zarobio sultana Bajazita I, koji je 1403. umro u ropstvu.

1872. – Mahlon Loomis dobio je patent za bežičnu telegrafiju, što je bio ključni momenat za nastanak radija.

1917. – Potpisana Krfska deklaracija o stvaranju zajedničke države Srba, Hrvata i Slovenaca. Deklaraciju potpisali premijer Srbije Nikola Pašić i predsjednik Jugoslovenskog odbora Ante Trumbić.  Buduća državna zajednica zamišljena je kao »ustavna, demokratska i parlamentarna monarhija na čelu s dinastijom Karađorđevića«.

1919. – Počeo je dvodnevni generalni štrajk radnika Jugoslavije kao znak solidarnosti s revolucijama u Sovjetskoj Rusiji i Mađarskoj, kojim je vlada prisiljena da odustane od učešća u oružanoj intervenciji radi gušenja tih revolucija.

1923. – Ubijen je meksički revolucionar Francisco “Pancho” Villa. Meksikanci ga smatraju nacionalnim junakom.

1937. – Umro je italijanski elektroinženjer i pronalazač Guglielmo Marconi, jedan od pionira bežične telegrafije, koji je 1909. podijelio Nobelovu nagradu za fiziku s njemačkim naučnikom Karlom Ferdinandom Braunom. Uspio je 1901. da prvi preda bežični signal preko Atlantskog okeana i uspješno je usavršavao i primjenjivao sopstvene i tuđe pronalaske. Podizao je radio-stanice i eksperimentisao u bežičnoj telegrafiji, ali poslije eksperimenata srpskog naučnika Nikole Tesle i ruskog fizičara Aleksandra Stepanoviča Popova. Jedno vrijeme je smatran pronalazačem radija, ali mu je presudom Vrhovnog suda SAD oduzet patent, jer je Tesla već patentirao pronalazak u Federalnom birou SAD za patente.

1944. – Njemački pukovnik Claus von Stauffenberg, izvršio atentat na nacističkog lidera Adolfa Hitlera podmetanjem bombe pod njegov sto u bunkeru „Vučja jama“ kod Berlina. Hitler je lakše povrijeđen, a zavjerenici pogubljeni.

1945. – Umro je francuski književnik Paul Valéry. Nastavio je poeziju simbolista, dajući joj nove misaone tonove i strožu formu, i pisao je stilski briljantno uglačanu prozu. Djela: poeme “Mornarsko groblje”, “Mlada Parka”, eseji “Uvod u metod Leonarda da Vinčija”, “O plesu”.

1947. – Rođen je meksički kompozitor Carlos Santana. U njegovoj karijeri je dosad osam zlatnih i sedam platinastih albuma, a prodao je oko 80 miliona albuma.  Poznat po svome stilu miješanja pop muzike sa bluesom, rock’n’rollom, Afro-kubanskom glazbom i Latinskim zvucima.

1951. – U džamiji Al-Aksa u Jeruzalemu ubijen je jordanski kralj Abdulah. Kralj Jordana postao je 1946.

1954. – U Ženevi zaključeno primirje o Indokini, kojim je Vijetnam podijeljen na dva dijela. Francuska se obavezala da se povuče iz Sjevernog Vijetnama i da poštuje nezavisnost Laosa, Vijetnama i Kambodže.

1969. – Posada Apolla 11: Neil Armstrong, Edwin ‘Buzz’ Aldrin i Michael Collins izvela prvo spuštanje na Mjesec (Armstrong, kao prvi čovjek uopće na nekom drugom tlu osim zemaljskog; i Aldrin, dok je Collins upravljao lunarnim modulom u mjesečevoj orbiti).

1973. – Umro je američko-hongkonški glumac i majstor borilačkih vještina Bruce Lee. U filmovima je glumio od malih nogu te je tako zabilježeno da je svoju prvu ulogu ostvario kad mu je bilo manje od godinu dana u filmu “Golden Gate Girl“. Tokom svoje filmske karijere snimio je više od 30 filmova te je žanr borilačkih filmova (kung-fu film) učinio svjetski popularnim i utjecajnim. Iako je od tragične i misteriozne smrti Brucea Leeja prošlo već 40 godina, njegovi filmovi se i danas prikazuju, a on je i dalje ikona popularne kulture, nadahnuće ne samo mnogobrojnim mladima, nego i filmašima, reperima, dizajnerima..

1974. – Turska izvršila invaziju na Kipar.

1976. – Američki kosmički brod bez ljudske posade „Viking 1“ spustio se, poslije 11 mjeseci leta, na Mars i počeo da šalje na Zemlju jasne snimke te planete.

1988. – Južna Afrika, Angola i Kuba prihvatile sporazum o povlačenju stranih trupa iz Angole i o priznavanju nezavisnosti Jugozapadne Afrike, današnje Namibije.

1992. – U prijedorskim naseljima Kozarac, Bišćani, Čarakovo, Hambarine, Rakovčani, Rizvanovići, Zecovi, Skele i Kamičani  izvršena masovna ubistva Bošnjaka.

2006. – U Sarajevu u 45. godini umro Benjamin Filipović, filmski radnik, režiser i profesor na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Prvi dugometražni film “Praznik u Sarajevu” režirao je 1991. godine.

Posted by on 2024-07-20. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login