22.11. – Dogodilo se na današnji dan – U Dallasu ubijen američki predsjednik John Fitzgerald Kennedy. Umro Jack London, jedan od najčitanijih američkih književnika. U prvostepenoj presudi Ratko Mladić osuđen na doživotni zatvor.

1497. – Tražeći morski put u Indiju Portugalac Vasco da Gama prvi oplovio Rt Dobre Nade, na krajnjem jugu Afrike.

1699. – Danska, Rusija, Saska i Poljska, poslije pobjede nad švedskom vojskom, potpisale sporazum o podjeli Kraljevine Švedske.

1819. – Rođena je engleska književnica Mary Ann Evans, poznata kao George Eliot, koja je, realistički opisujući englesku provinciju, otkrivala duboku osjećajnost, pomiješanu sa humorom, i uvjerenje da na ljude blagotvorno djeluju iskušenja i patnje. Djela: romani “Vodenica na Flosi”, “Adam Bid”, “Sajlas Marner”, “Romola”.

1906. – Međunarodna radio-telegrafska konferencija u Berlinu uvela svjetski signal za brodove u opasnosti – SOS.

1916. – Umro je američki književnik Jack London, jedan od najčitanijih književnika u prvoj polovini 20. vijeka. Bavio se različitim zanimanjima: od raznosača novina do kopača zlata i ratnog dopisnika iz rusko-japanskog rata. Naporan rad, novčane nedaće i alkohol proizveli su nervno rastrojstvo i samoubistvo u 40. godini. Napisao je oko 50 pripovijedaka i romana. Djela: “Zov divljine”, “Bijeli očnjak”, “Gvozdena peta”, “Martin Idn”, “Ljudi sa ponora”, “Zlato”, “Kralj alkohol”, “Džeri ostrvljanin”, “Morski vuk”, “Mjesečeva dolina”, “Priče s južnih mora”.

1943. – Liban proglasio nezavisnost i time je ukinut mandat koji je nad tom državom imala Francuska od 1. jula 1920.

1954. – Umro je ruski pravnik i diplomata Andrej Višinski, državni tužilac (od 1935) u vrijeme velikih čistki koje je u drugoj polovini tridesetih godina 20. vijeka sproveo sovjetski lider Staljin. Bio je šef sovjetske diplomatije 1949, a potom stalni predstavnik SSSR-a u UN-u.

1963. – U još uvijek nerazriješenom atentatu u Dallasu ubijen je američki predsjednik John Fitzgerald Kennedy. Nekoliko sati kasnije čovjek pod imenim Lee Harvey Oswald je uhapšen, a potom i optužen za atentat. Oswald je tvrdio da je nedužan, ali to nije imao prilike dokazati pred sudom pošto ga je dva dana kasnije u policijskoj stanici pred TV-kamerama ubio Jack Ruby, vlasnik noćnog kluba povezanog s organiziranim kriminalom. Detalji vezani uz atentat su mnoge od samog početka natjerali da sumnjaju u službenu verziju da je Oswald ubio Kennedyja, a njegovo ubojstvo postalo je jedna od poznatijih teorija zavjere o kojoj se i danas raspravlja.

1963. – Umro je engleski književnik Aldous Leonard Huxley, jedan od najistaknutijih evropskih esejista 20. vijeka, kosmopolita i aktivista pacifističkog pokreta (Peace Pledge Movement, 1935). Njegovi “romani ideja” zasnovani su na esejističkim modelima rasprava i sukoba načela. Djela: romani “Vrli novi svijet”, “Jalovo lišće”, “Kontrapunkt života”, “Poslije mnogo ljeta”, “Vrijeme mora da stane”, zbirke pripovijedaka “Mali Meksikanac”, “Dvije ili tri gracije”, eseji i studije “Zajedljivi Pilat”, “Muzika u noći”, “Vječna filozofija”, “Nauka, sloboda i mir”.

1972. – Predsjednik SAD-a Richard Nixon ukinuo je, nakon 22 godine, zabranu putovanja američkih brodova i aviona u Kinu.

1974. – Generalna skupština UN-a dala je status posmatrača Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji.

1975. – Juan Carlos postao kralj Španije, dva dana nakon smrti diktatora Francisca Franca.

1977. – Anglo-francuski putnički avion Concorde počeo je redovni saobraćaj između Evrope i Amerike. Redovni letovi uspostavljeni su nakon dvije godine pravnih rasprava zbog jačine buke koju taj avion proizvodi.

1989. – Jugoslavija priznala Republiku Koreju i odlučila da s njom uspostavi diplomatske odnose.

1990. – Prva premijerka u historiji Velike Britanije Margaret Thatcher podnijela ostavku nakon više od 11 godina na mjestu premijera.

1995. – Nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH, Vijeće sigurnosti UN-a suspendovao je ekonomske sankcije SR Jugoslaviji i počeo skidanje embarga na oružje državama nastalim od bivše Jugoslavije. SR Jugoslavija je bila pod ekonomskom blokadom 1.253 dana (od 31. maja 1992).

2000. – U Pragu umro Emil Zatopek (78), legendarni češki trkač i jedini atletičar koji je osvojio tri zlatne medalje u trkama na duge staze na jednoj olimpijadi. Prvo olimpijsko zlato osvojio je u Londonu 1948, a tri olimpijske zlatne medalje u Helsinkiju 1952.

2004. – Vijeće sigurnosti UN usvojio rezoluciju kojom će komandu nad mirovnom misijom u BiH od NATO-a preuzeti Evropska unija.

2005. – Angela Merkel postala prva njemačka kancelarka u historiji.

2007. – U Lausannei u Švicarskoj umro francuski koreograf Maurice Béjart, jedan od osnivača modernog plesa. Među njegovim koreografijama su “Bolero”, Beethovenova Deveta simfonija, “Romeo i Julija”, “Malraux”.

2015. – Liberal Mauricio Macri, bivši gradonačelnik Buenos Airesa, izabran je za novog predsjednika Argentine.

2017. – Haški tribunal izrekao je prvostepenu presudu ratnom komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću i osudio ga na doživotnu kaznu zatvora. Mladić je osuđen po 10 od 11 tačaka optužnice. On je oslobođen optužbi za genocid u šest opština (Ključ, Kotor-Varoš, Sanski Most, Prijedor, Vlasenica i Foča tokom rata u BiH), ali je osuđen za genocid u Srebrenici.

Posted by on 2024-11-22. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

You must be logged in to post a comment Login