29. 7. – Dogodilo se na današnji dan – Počinje austrougarska okupacija BiH. Umrli: holandsko-flamanski slikar Vincent van Gogh, jedan od najoriginalnijih i najtemperamentnijih u istoriji slikarstva te njemački kompozitor Robert Schumann, jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih predstavnika muzičkog romantizma.

Petrovaradin
Petrovaradin

1526. – U pohodu na Ugarsku, osmanlijska vojska poslije tronedeljne opsade zauzela Petrovaradin. Osmanlije su potom osvojili susjedne gradove u Sremu i kod Osijeka izgradili most na reci Dravi, prešli u Ugarsku i 29. avgusta potukli, kod Mohača, vojsku kralja Ljudevita II.

1588. – Britanska flota pod komandom lorda Howarda i sir Francisa Drakea porazila špansku „Nepobjedivu armadu“ od oko 125 brodova, koju je u invaziju na Englesku poslao španski kralj Filip II.

Robert Schumann
Robert Schumann

1856. – Umro je njemački kompozitor Robert Schumann, jedan od najznačajnijih i najutjecajnijih predstavnika muzičkog romantizma. Glavna su mu djela klavirske kompozicije i solo pjesme, a majstor je produhovljene romantičke pjesme ugođaja, čiji je prototip “Mjesečina”. 1843. Felix Mendelssohn ga angažira za nastavnika klavira i kompozicije na novoosnovanom konzervatoriju u Leipzigu. Od 1850. do 1853. Schumann djeluje kao gradski muzički direktor u Düsseldorfu. Od velikih ličnosti, osobito je utjecao na Brahmsa.

1878. – Počinje austrougarska okupacija Bosne i Hercegovine i sa tim ustanak dominantne muslimanske srednje klase, djelimično isto od pravoslavnog stanovništva. Ovaj rat trajao je do 20. oktobara ove godine i završio je uspjehom Austrijanaca i Mađara.

Vincent van Gogh
Vincent van Gogh

1890. – Umro je holandsko-flamanski slikar Vincent van Gogh, jedan od najoriginalnijih i najtemperamentnijih u istoriji slikarstva. Slikao je žarkim bojama, a njegova ekspresivna djela prodorne snage, građena na široko postavljenim bojenim plohama uznemirene fakture, koja u uskovitlanom kretanju prati oblik predmeta čvrstih kontura, neprevaziđena su u neposrednom izražavanju psihičkih stanja. Nepriznat za života, praćen je mnogim nedaćama koje su ga bacale u duboku depresiju. U nervnom rastrojstvu 1890. se ubio. Njegova djela – oko 850 slika i više od 900 crteža, mahom pejzaža, portreta i mrtvih priroda – presudno su utjecala na modernu umjetnost.

1900. – Anarhista Gaetano Bresci u Monci je ubio italijanskog kralja Umberta I Atentator je 1901. izvršio samoubistvo.

1902. – U Sarajevu umro Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak.

1905. – Rođen švedski političar Dag Hammarskjöld, generalni sekretar Ujedinjenih nacija od 1953. do 1961, kada je poginuo u avionskoj nesreći u Africi na jednom od svojih mirovnih putovanja. Posthumno mu je dodijeljena Nobelova nagrada za mir.

Napad na London
Napad na London

1940. – Počela je zračna ofanziva Njemačke na Veliku Britaniju u Drugom svjetskom ratu.

1941. – Višijevska Francuska i Japan potpisali su sporazum o zajedničkom protektoratu nad Indokinom. Francuska je nastavila upravljanje Indokinom, a Japan poslao trupe.

1946. – U Parizu počela mirovna konferencija zemalja-pobjednica u Drugom svjetskom ratu. Mirovni ugovori, usaglašeni tokom zasjedanja konferencije od 29. jula do 16. oktobra, potpisani su 10. februara 1947.

1948. – Na stadionu Wembley u Londonu otvorene prve Olimpijske igre poslije Drugog svjetskog rata.

1949. – Rođen je bosanskohercegovački glumac Miralem Zupčević.

Mate Parlov
Mate Parlov

1973. – Grci su se na referendumu, koji je raspisala vojna hunta, izjasnili za ukidanje monarhije, a vođa vojne hunte, pukovnik Jorgos Papadopulos, postao je predsjednik Grčke.

1981. – U katedrali Svetog Pavla u Londonu vjenčali se nasljednik britanskog prijestola, princ od Walesa Charles i Diana Spencer. U braku dobili sinove Williama i Henrya, a razveli se 1996. Diana je poginula u Parizu 31. augusta 1997. godine.

1983. – Umro španski filmski režiser Luis Buñuel, jedan od najvećih reditelja svjetske kinematografije, poznat po nadrealističkim filmskim ostvarenjima.

1983. – Umro britanski pozorišni i filmski glumac David Niven, dobitnik Oscara 1958. za film “Odvojeni stolovi”.

1993. – Poslije višemjesečnih radova probijen tunel ispod aerodromske piste, između sarajevskih naselja Dobrinja i Butmir, jedina veza opkoljenog Sarajeva sa svijetom.

1994. – Bivši italijanski premijer Bettino Craxi osuđen je na osam i po godina zatvora pod optužbom za prevaru. Craxi je presudu dočekao u izbjeglištvu u Tunisu, gdje je i umro.

 Mate Parlov
Mate Parlov

1996. – Kina izvela nuklearnu probu jačine 4,3 stepena Rihterove skale na Lop Noru, a potom obećala da će se ubuduće pridržavati moratorijuma na nuklearne probe.

2008. – Umro je jedan od najomiljenijih sportista u bivšoj Jugoslaviji Mate Parlov – veliki bokserski šampion, osam puta prvak Jugoslavije, pet puta prvak Balkana, dva puta svjetski prvak i jednom evropski prvak, osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. godine.

2011. – Umro je Muharem Pervić, književnik i publicista, književni i pozorišni kritičar, glavni urednik lista Student, časopisa Delo i Kulturno-umjetničkog programa TV Beograd. Bio je priređivač sabranih djela Ive Andrića, po Andrićevom izboru.

2016. – Ukrajina je zabranila rad 243 ruske kompanije na svojoj teritoriji zbog njihove saradnje sa firmama sa teritorije Donbasa, koja nije pod kontrolom vlasti u Kijevu.

Posted by on 2020-07-29. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login