Dajte mi samo po jednu jabuku i krušku, rečenica je koja se često može čuti na pijaci u Banjaluci, a koja, prema riječima trgovaca, ilustruje nikad slabiju kupovnu moć mušterija.
Sa sve praznijim kesama i cegerima kupci odlaze i sa gradskih tržnica širom BiH, a posljednjih mjeseci masovna je pojava da se voće i povrće kupuju na komad.
Zna to najbolje Dana Malić, koja je po iskustvu rekorder jer na banjalučkoj pijaci prodaje više od dvije decenije, a trenutno stanje opisuje riječima: “Ne pamtim lošija vremena”, pišu Nezavisne novine
Mrkva na njenoj tezgi po kilogramu košta 1,5 KM, a mušterijama je i to mnogo, pa kupe tek jedan komad, za koji je potrebno izdvojiti tek oko 0,20 do 0,30 KM.
“Svako jutro poranim ne bih li nešto zaradila. Ljudi, ja sam ovdje od šest sati, a sada je 11. Od jutros je kupljeno robe u iznosu manjem od 30 maraka. Nema narod šta da potroši. Traže jedan peršun, mrkvu. Ovo ne pamtim”, žali se Malićeva i pokazuje gotovo praznu plastičnu posudu s pazarom.
Njenu sudbinu dijele i ostali trgovci voćem i povrćem na ovoj pijaci, iako, prema procjenama, Banjaluka spada u red bh. gradova u kojima se mnogo troši i još više zarađuje, jer su u njoj smještene brojne institucije.
“Limun, jabuku, krušku ili, na primjer, dvije banane, redovno traže. Šta da se radi, izađem im u susret. Bolje prodati išta, nego ništa”, ističe trgovac Milan Petrušić.
Nije iznenađena ovakvim stanjem Gordana Bulić, predsjednica Upravnog odbora Saveza udruženja potrošača BiH, koja podvlači da je slična situacija u cijeloj zemlji.
“Dovoljno je kazati da se oko 80 posto porodica bori sa siromaštvom. Kupovina u manjim količinama samo je odraz ekonomskog stanja građana, jer oni koji dobro zarađuju kupuju po nekoliko kilograma voća i povrća, a takvih je malo”, upozorava Bulićeva.
Da trgovci i predstavnici nevladinog sektora sivilo u novčanicima bh. građana ne spominju bez argumenata, pokazuje i zvanična statistika.
“Vrijednost prodaje poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama u septembru je iznosila 1.798.954 KM, što u poređenju s istim periodom prošle godine predstavlja smanjenje za 21,9 posto”, potvrdili su u Republičkom zavodu za statistiku.
Matematikom se ne bavi penzionerka Stamena S. (68) iz okoline Mrkonjić Grada, ali, kaže, mizerna primanja i mnoštvo troškova primorali su je da i ona stane u red s onima koji kupuju voće i povrće na komad.
“Ništa mi nije zatražiti od trgovca limun, narandžu ili grozd grožđa. Ja za više para nemam”, povjerila se ova penzionerka.
80 % porodica bori se sa siromaštvom u BiH
31 % učestvuje povrće u kupovini na tržnicama
21,9 % smanjena prodaja na zelenim pijacama u RS
17 % učestvuje voće u prodaji na pijacama
You must be logged in to post a comment Login