Bratunac: Projektima i dijalogom do društvene pravde

Bratunac

Bratunac

Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini realizuje projekt animiranja stanovnika na prevazilaženju diskriminacije i stvaranja društvene pravde. Na tu temu, u Bratuncu je organizovana radionica gdje su žene iz ove opštine iznijele pozitivne primjere prevazilaženja različitosti i stvaranja uslova za zajednički život.

Istraživanje OSCE-a pokazuju da ima slučajeva kršenja ljudskih prava i krivičnih djela iz oblasti mržnje i nasilja. Da bi se taj broj smanjio, kroz razne projekte angažovano je stotinjak nevladinih organizacija, kao i lokalne zajednice.

„Prošle godine smo imali 160 registrovanih slučajeva krivičnih djela počinjenih iz mržnje, dok je bilo desetak slučajeva u kojima je bio prisutan neki vid nasilja. Mi radimo sa lokalnim vlastima i nevladinim sektorom da se smanji taj broj. Kroz inicijativu pod nazivom „Super građanin“ animiralismo stotinjak nevladinih organizacija i više od hiljadu pojedinaca koji žele da ustanu protiv stereotipa, predrasuda i ovih krivičnih djela“, kaže Will Richard, predstavnik ureda OCSE-a Srebrenica.

Na putu do stvaranja društvene pravde, dijalog je od velike važnosti ističe Will Richard:

„Definitivno, dijalog je formula da se borimo protiv stereotipa i predrasuda. Posebno je važno razgovarati sa mladim ljudima, srednjoškolcima i studentima. Mladi ljudi treba da razgovaraju i druže se i tako će se postići uspjeh u izgradnji pomirenja“, kaže Richard.

Većina udruženja iz Bratunca realizuje niz projekata korisnih za zajednicu. Na taj način razbijaju se stereotipi i predrasude.

„Imali smo različite projekte u mjesnim zajednicama. Iako smo udruženje koje okuplja žene, radili smo mostove, stanice za otkup mlijeka, puteva, kancelarija mjesnih zajednica, dječijih igrališta… Ono što mi želimo jeste da se žene uključe u drzuštveni život“, ističe Željana Pjevalica, predsjednica Udruženja Priroda.

Da bi se prevazišle različitosti i stvorila društvena pravda, žene iz Konjević Polja i Kravice imaju nekoliko zajedničkih projekata. „

„Neka se svi ugledaju na udruženje „Jadar“ iz Konjević Polja i „Maja“ iz Kravice, pa će vidjeti šta rade žene.Žene su te koje su počele da se druže i ruše barijere. U početku smo imale različite projekte, a nakon toga smo odlučile da se žene bošnjačke i srpske nacionalnosti druže kroz zakedničke projekte“, ističe Ifeta Mejremić iz Konjević Polja.

Stanka Frančić iz udruženja Forum žena Bratunac napominje da su žene sada aktivne u svim segmentima.

„Organizujemo radionce, seminare i okrugle stolove. Okupljamo i mlade ljude, imali smo feminističku školu gdje smo radili na socijalizaciji omladine. Cilj nam je da od školskih dana omladina bude uključena u društvene tokove. Animirali smo i žene da budu aktivnije i od četiri odsto, sada smo stigli do 22 odsto zastupljenosti žena u radu mjesnih zajednica“, kaže Stanka Frančić.

U procesu stvaranja društvene pravde najteže je bilo na samom početku, ali žene su te koje ruše barijere.

„Kad su se Bošnjakinje i Srpkinje iz Konjević Polja i Kravice prvi put sastale, bilo je teško.Ali, kada su se žene „otvorile“, kada su ispričale šta su doživljavavale u toku proteklog rata, uvidjele smo da smo proživjele istu sudbinu, ali , pošto se do tadanismo sastajele, o tome nismo ranije govorile. Zajednički stav je da mi imamo istu sudbinu i da moramo živjeti zajedno“, naglasila JeIfeta Mejremić iz Konjević Polja.

Posted by on 2015-11-04. Filed under Bratunac, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login