Chelsea je osvajač Europske lige

Nogometaši Chelseaja pobjednici su UEFA Europske lige nakon što su u finalnom susretu na Olimpijskom stadionu u Bakuu pobijedili Arsenal sa 4-1.

Svi golovi su postignuti u drugom poluvremenu. Strijelci za pobjedničku ekipu bili su Olivier Giroud (49), Pedro (60.) i Eden Hazard (65-11m, 72), dok je gol za ‘Topnike’ postigao Alex Iwobi (68).

Pobjedom protiv Arsenala nogometaši Chelseaja osvojili su šesti europski trofej u svojoj povijesti, pri čemu drugi naslov pobjednika Europske lige nakon što su u ovom natjecanju pobijedili i 2013. godine. ‘Bluesi’ imaju i Ligu prvaka osvojenu 2012. godine, te Kupa kupova (1971, 1998), te jedan europski Superkup (1998). Još tri puta su poraženi u finalima.

Klub sa Stamford Bridgea može se pohvaliti i kako je jedan od tek četiri kluba koji je osvojio “europski treble”, sva tri europska kupa. To je uspjelo još jedino Ajaxu, Juventusu i Bayernu, prenosi Hina.

Trener Chelseaja Maurizio Sarri postao je 39. trener koji je osvojio Kup UEFA ili Europsku ligu, a rekorderi su sadašnji trener Arsenala, Španjolac Unai Emery i Sarrijev zemljak Giovanni Trapattoni sa po tri naslova.

Arsenalu je to bilo sedmo evropsko finale i čak šesti poraz. “Topnici” su do sada osvojili jedino Kup kupova 1994. godine pobjedom protiv Parme.

Iako su do sada u devet finala u Kupu UEFA i Europskoj ligi igrali klubovi iz iste zemlje, prvi put se dogodilo da u finalu igraju klubovi iz istog grada.

Bilo je to tek treće ‘englesko’ finale u povijesti europskih kupova. Prvi put Englezi su bili na suprotnim stranama 1972. godine kada su Tottenham i Wolverhampton igrali prvo finale Kupa UEFA, a potom i 2008. kada su u finalu Lige prvaka igrali Manchester United i Chelsea. Za tri dana slijedi i četvrti ‘engleski okršaj’ kada će se Liverpool i Tottenham susresti u finalu Lige prvaka.

U prvih 45 minuta vidjeli smo lošu predstavu bez većih uzbuđenja. U 33. minuti je zaprijetio Palmieri, a sedam minuta kasnije i Giroud, no oba puta je Čech sjajno reagirao. Arsenal je u prvom dijelu samo jednom ozbiljnije ugrozio suparnička vrata, u 28. minuti je sa 20 metara pokušao Xhaka, a njegov udarac je završio tik preko gola.

Nastavak je srećom, ponudio sjajan nogomet i nakon četiri minute vidjeli smo prvi pogodak, a strijelac je bio Olivier Giroud kojem je to bio 11. gol ove sezone s kojim je postao najbolji strijelac Europske lige. U akciji za pogodak ‘Bluesa’ sudjelovao je hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić koji je uposlio Emersona Palmierija, a ovaj ubacio u kazneni prostor gdje je francuski napadač sjajno reagirao glavom.

Pogodak ‘Plavaca’ otvorio je utakmicu i u 60. minuti vidjeli smo i drugi gol, ponovo u mreži češkog vratara. Kovačić je lijepo na krilo uposlio Edena Hazarda koji je vratio povratnu loptu u kazneni prostor do Pedra, a ovaj pogodio za 2-0. Pet minuta kasnije Chelsea je načinio korak bliže trofeju nakon što je Hazard realizirao penal koji je skrivio Maitland-Niles srušivši Girouda.

Samo tri minute kasnije Iwobi je vratio nadu ‘Topnicima’ smanjivši na 3-1, no radost navijača Arsenala kratko je trajala jer su Hazard i Giroud u 72. minuti uništili suparničku obranu, a belgijski veznjak svojim drugim golom na utakmici vratio prednost Chelseaja na tri razlike za konačnih 4-1.

Reprezentativac BiH Sead Kolašinac odigrao je svih 90 minuta u dresu Arsenala.

Za razliku od Chelseaja koji je večeras igrao samo za trofej, Arsenal je imao još jedan veliki ulog – Ligu prvaka. Ekipa Unaia Emeryja kroz prvenstvo nije uspjela izboriti elitno nogometno natjecanje, a to im nije uspjelo niti večeras pa će već treću sezonu ostati bez Lige prvaka.

Chelsea je do trofeja dogurao bez poraza, sa 12 pobjeda i tri remija, a zanimljivo, Sarrijevi nogometaši su rekordnih 18 utakmica u nizu bez poraza u Europskoj ligi.

U finalu Lige prvaka 1. lipnja u Madridu igrat će Liverpool i Tottenham.

CHELSEA – ARSENAL 4-1

BAKU. Olimpijski stadion – Sudac: Gianluca Rocchi (Italija);

Strijelci: 1-0 Giroud (49), 2-0 Pedro (60), 3-0 Hazard (65-11m), 3-1 Iwobi (68), 4-1 Hazard (72)

Žuti kartoni: Pedro, Christensen

Crveni kartoni:

CHELSEA: Kepa Arrizabalaga – Azpilicueta, Christensen, David Luiz, Palmieri – Kante, Jorginho, Kovačić (od 76. Barkley) – Pedro (od 70. Willian), Giroud, Hazard (od 86. Zapacosta)

ARSENAL: Čech – Papastathopoulos, Koscielny, Monreal (od 66. Guendouzi) – Maitland-Niles, Torreira (od 66. Iwobi), Xhaka, Kolašinac – Ozil (od 78. Willock) – Aubameyang, Lacazette

Posted by on 2019-05-30. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.