Dolina rijeke Spreče: Ponovo utvrđeno postojanje teških metala

Spreča

Spreča

Posljednjim analizama ponovo je utvrđeno postojanje teških metala u rijeci Spreči, što uništava poljoprivrednu proizvodnju u dolini te rijeke na području Gračanice. Ipak, poljoprivrednici kažu da za sada nemaju probleme u plasmanu proizvoda s ovog područja na tržište.

Već petnaest godina se poljoprivrednici čija su gazdinstva na području doline rijeke Spreče u Gračanici suočavaju s plavljenjem i zagađenjem ovog zemljišta. Zbog toga često zasijane površine bivaju uništene. To doprinosi i dodatnom širenju zagađenja na ovom prostoru.
Analizama Federalnog zavoda za agropedologiju, još jednom je potvrđena zagađenost tla na ovom području. Zagađenje je potvrđeno i analizama rađenim u prošloj godini.

“Utvrđeno je postojanje teških metala prošlih godina. Ove godine našli su se samo nikl, hrom i na pojedinim dijelovima živa. Od 17 mikrolokacija, na osam mikrolokacije je povećan sadržaj PAH-ova, a na četiri žive. Na svim lokalitetima je povećan sadržaj nikla i hroma”, rekao je pomoćnik direktora Federalnog zavoda za agropedologiju Ejub Trako.

Iz Udruženja poljoprivrednika Gračanice kažu da im ovi podaci nisu novost. Godinama traže rješenje, a odgovora nema.

Novu nadu im je donijelo interesovanje predstavnika Vlade Tuzlanskog kantona (TK) za ovaj problem. Obećana im je pomoć za animiranje federalnih resornih ministarstava.

“Dogovoreno je da tim Vlade TK posjeti Pedološki zavod u Sarajevu gdje će se, na osnovu rezultata njihovih analiza, napraviti jedan program kako da se to zemljište koje je zagađeno ponovo vrati u funkciju i da na raspolaganje poljoprivrednicima. Nije svo zemljište zagađeno u dolini rijeke Spreče”, pojasnila je stručna saradnica u Udruženju poljoprivrednika Gračanice Abida Jahić.

Poljoprivrednici kažu da za sada nemaju probleme u plasmanu proizvoda s ovog područja na tržište. Svoje proizvode velikim dijelom izvoze, što je, kažu, dobra garancija da je njihov proizvod zdravstveno ispravan.

Posted by on 2018-01-18. Filed under Ekologija, Magazin. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login