Džeko i Pjanić donijeli pobjedu BiH nad Švicarskom

reprezentacija Bosne i Hercegovine

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je selekciju Švicarske sa 2:0 u prijateljskoj utakmici u Cirihu.

Golove su postigli Edin Džeko u 14. i Miralem Pjanić u 57. minuti.

Reprezentacija BiH je upisala je drugu pobjedu u četiri dana i uspješno apsolvirala ovaj ciklus priprema.

Nakon trijumfa nad Luksemburgom izabranici selektora Mehmeda Baždarevića uspjeli su u gostima slaviti protiv selekcije Švicarske, učesnika ovogodišnjeg evropskog prvenstva u Francuskoj. Igrači BiH pokazali su veliku borbenost tokom cijele utakmice, bez obzira na to što je riječ o prijateljskom meču.

Selektor Baždarević nije želio ništa kalkulisati i od početka je na teren je izveo najjači sastav kojim rasplaže u ovom trenutku. Njegovi izabranici od početka su krenuli ofanzivno i već u prvim minutama domaćinu dali do znanja da su u Cirih došli po pobjedu.

Takva igra urodila je plodom u 14. minuti, kada je reprezentacija BiH došla do vodećeg pogotka.

Lulić je dugim pasom uposio Džeku na lijevoj strani, a najbolji strijelac bh. reprezentacije svih vremena ušao je u šesnaesterac i prizemnim udarcem matirao Sommera.

Do kraja poluvremena obje ekipe imale su nekoliko prilika, ali se rezultat nije mijenjao.

Selektor Švicarske Vladimir Petković na početku drugog poluvremena izvršio je tri izmjene, a domaći su od prve minute krenuli potpuno ofanzivo po izjednačenje. Švicarci su napravili nekoliko dobrih prilika, a najbolju u 51. minuti preko Steffena, čiji udarac je odbranio Begović.

U 57. minuti BiH je udvostručila prednost. Nakon Edina Džeke u listu strijelaca upisao se i njegov klupski kolega iz Rome Miralem Pjanić. Majstorski je izveo slobodan udarac sa 25 metara, filigranski precizno pogodivši mjesto gdje se spajaju prečka i stativa.

Nakon drugog gola reprezentativci BiH prepustili su inicijativu Švicarcima, koji do kraja nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti gol Burića, koji je od 62. minute dobio šansu umjesto prvog golmana Begovića.

Posljednju priliku na utakmici imao je Bešić u 90. minuti, kada je izašao sam pred Sommera, ali je golman Belgije uspio da odbrani njegov udarac.

Sastavi ekipa:
Švicarska: Sommer, Lichtsteiner (od 65. Lang), Seferović, Xhaka, Rodriguez (od 65. Moubandje), Steffen, Fernandes (od 46. Embolo), Kasami (od 72. Tarashaj), Mehmedi (od 46. Zuffi), Senderos, Schar (od 46. Klose).

BiH: Begović (od 62. Burić), Vranješ, Spahić (od 79. Cocalić), Kolašinac, Zukanović (od 85. Graovac), Lulić, Bešić, Višća (od 50. M. Sušić), Ibišević (od 66. Hadžić), Pjanić (od 73. Duljević), Džeko.

Susret je na stadionu Letzigrund, pred oko 20.000 gledalaca, sudio Belgijanac Sebastien Delferiere.

Naredno okupljanje reprezentacije BiH uslijedit će u maju kada će Baždarevićevi izabranici odigrati prijateljski meč sa Španijom.

Posted by on 2016-03-30. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.