Fantastični Džumhur pobjedio Hajeka za drugo kolo Australian Opena

Damir Džumhur

Najbolji bh. teniser Damir Džumhur uspješno je prošao prvu prepreku u glavnom žrijebu Australian Opena.

On je je sa 3:0 u setovima savladao 108. igrača svijeta, Čeha Jana Hajeka. Posetovima je bilo 6:4, 6:2 i 6:1, a Damir je tako nastavio s odličnim igrama, nakon što je i kvalifikacije za prvi Grand Slam sezone okončao bez izgubljenog seta.

Očekivao se dosta teži meč, ali tako nije mislio bh. predstavnik. Za samo sat i 37 minuta prosto je pomeo 71. igrača svijeta iz 2006. godine. Prvi set je trajao 36 minuta, oba tenisera sigurno su držala svoj servis, ali je Džumhur ipak uspio doći do breaka u u devetom gemu.

Nastavak meča donio je još bolju igru našeg tenisera, a drugi set trajao je devet minuta kraće. U trećem i petom gemu napravio je breakove, ali je u šestom dopustio iskusnom Čehu da se vrati na 4:2. Činilo se da će biti napeto do kraja ovog seta, ali već u narednom gemu vraća break i do kraja je sačuvao servis za uvjerljivih 6:2.

Treći set Damir je odigrao još bolje, a trajao je 24 minute. I u ovom setu bh. predstavnik je napravio tri breaka, znači ukupno čak sedam tokom meča, uz samo jedan izgubljeni servis.

21-godišnji bh. teniser tako je u potpunosti zasjenio i devet godina starijeg Čeha, nakon što je u prvom kolu kvalifikacija senzacionalno izbacio i prvog nositelja, Nijemca Browna.

Ovo je inače bh. teniseru peti nastup u kvalifikacijama Grand Slamova, ali sasvim sigurno ovaj će se pamtiti dugo. Naime, Džumhur je zlatnim slovima ispisao historiju bh. tenisa, postavši prvi igrač pod bh. zastavom koji je nastupio na glavnom turniru jednog Grand Slama, ali odmah i prošavši u drugo kolo.

Interesantno je da su ova dva tenisera već se ranije jednom sastali, ali slavio je Čeh u tie-breaku trećeg seta. Sada je došlo vrijeme za revanš i tu u punom smislu te riječi. Ovo je sigurno bio i najbolji meč u karijeri našeg predstavnika.

U drugom kolu ga očekuje Ivan Dodig, čovjek koji je rođen u Međugorju, ali nastupa za Hrvatsku. Teško je prognozirati ishod ovog meča, ali sasvim sigurno da uz ovakvu igru Damir nije bez šansi.