Fejzić: Moja abeceda počinje na B – Bosna

Adis Elias Fejzić

Adis Elias Fejzić

Adis Elias Fejzić je jedan od najpriznatijih bosanskohercegovačkih skulptora. Diplomirao je i magistrirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Posljednjih godina živi i radi kao slobodni umjetnik i univerzitetski profesor u Australiji, a najčešće putuje na relaciji Sarajevo – Brisbejn (Brisbane), gdje je na Koledžu za umjetnost u Kvinslendu (Queensland College of Art, Griffith University) stekao diplomu doktora nauka.

Njegova disertacija je bila posvećena bosanskim stećcima. Kaže da je nadahnut i opčinjen ovim srednjovjekovnim nadgrobnim spomenikom koji ima višestruko značenje.

Kada je Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH pozvalo stručnjake iz inostranstva da se prijave kako bi prenosili znanje u svoju domovinu, prvi se javio upravo Fejzić. Ministarstvo je u Sarajevu organizovalo konferenciju “Značaj dijaspore za BiH”, na kojoj je aktivno učestvovao i ovaj cijenjeni umjetnik.

RSE: Kako biste Vi sami sebe predstavili – da ste Bosanac, Australijanac… Malo jedno, malo drugo ili više jedno, nego drugo?

Fejzić: Znači, ja sam Bosanac, ali zvanično i Australac. Zatim, skulptor, slobodni umjetnik. U Australiji sam više nego ovdje u posljednjih petnaestak godina. Ipak, Bosnu me veže sve, a za Australiju nešto privatnih i profesionalnih veza, koje nisu zanemarljive, ali ipak. Već sam dovoljno star da se ne mogu tek tako “presaditi” i prestati biti Bosanac u svakom smislu. Čak i abecednim redom kad se predstavljam – prvo sam Bosanac, pa Australac.

RSE: To je malo izokrenuta abeceda?

Fejzić: Namjerno sam to tako postavio, jer je štošta u mom životu “a tako”, a mislim i u životima, manje-više, specijalno nas, Bosanaca i Hercegovaca. Ostalo je možda tek nekoliko stvari u našim životima da nije izvrnuto. Čini mi se da je nama naša “naizvrat” perspektiva postala normalna u svemu.

Imam dvije kuće, da tako kažem, ali prava kuća, jedina kuća, ipak je u Bosni. Šalim se često, a ustvari, to nije nikakva šala, nego baš ona suha istina – ja se ovdje na pločniku osjećam kao da sam već tu, u kući. Kad dođem na aerodrom, kad sletim, onog momenta kad je avion na Butmiru, na pisti, ja sam već u kući, kao da sam već otvorio vrata… Eh, kad odlazim, to je drugi par rukava. Bude malo knedli u grlu.

RSE: U Australiji ste, u Brizbejnu u kojem gdje živite, tamo se doktorirali. Šta je bila tema doktorata?

Fejzić: Moj doktorat je posvećen stećcima. To je doktorsko istraživanje koje ima svoju i teorijsku i praktičnu komponentu. U teorijskoj komponenti sam ja, mislim da mogu slobodno reći, dao jedan doprinos u novom iščitavanju stećka i njegovog čisto skulpturalnog sadržaja – šta je stećak kao kamena skulptura u kontekstu globalne kamene skulpture, a ne samo kao naše kulturno naslijeđe.

S druge strane, kao kreativac, u praktičnom dijelu napravio sam nekakvu svoju standardizaciju, koje se držim, i u tim okvirima sam tada pokušavao – sad već mogu reći da sam uspio – oživjeti tradiciju koja je faktički mrtva petstotinjak godina. Mislim da je moj rad za sada već pristojan doprinos u vaskrsenju te tradicije, uskrsnuću po standardima na kojima je ona počivala, ali u ovom slučaju i u kontekstu vremena u kojem mi živimo.

Naravno, sve što napravim je dio ili rezultat moje lične kreativnosti i senzibiliteta, što, ako neko drugi bude radio ili radi nešto tako na istom tom tragu, vjerovatno će postojati određene razlike, ali bih volio da ne ostanem usamljen u tome… A, ako ostanem, mislim da sam već uradio dovoljno u tom smislu oživljavanja tradicije i u jednom drugačijem iščitavanju stećka kao skulpture.

RSE: Postoji li neki bosanski stećak u Australiji?

Fejzić: Da, bosanski stećak postoji u Australiji, i to ispred najvažnijeg, u političkom smislu, mjesta u Australiji, to je australski parlament i vlada u Kanberi (Canberra). U jednom od parkova ispred tog velikog arhitektonskog kompleksa je i naš bosanski stećak, stećak kojeg autorski potpisujem, koji je upravo jedan od tih stećaka koji nastaju kao nastavak tradicije, ne samo kao omaž tradiciji ili kopija, reprodukcija, replika postojećeg stećka u Bosni i Hercegovini.

Jedan bosanski stećak je napravljen od australskog kamena, na australskom tlu, koji je možda interesantan na više nivoa zbog svojih nekakvih osobina, zbog više razloga, ali najvažnije, čini mi se, zato što simbolički predstavlja, volim reći, bh. multidimenzionalni identitet, ne samo multikulturalni.

Imamo mi više dimenzija u svakom smislu, ne samo kulturološki. Taj stećak je simbolička predstava bosanskohercegovačkog prisustva na tlu Australije. Kao takav je od Australije prepoznat i mi smo tu dobili jednu vrlo lijepu i značajnu poziciju u parku u kojem, uz nas, postoje još samo skulpture koje su pokloni Vlade Kine i Vlade Izraela.

Posted by on 2018-06-17. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login