Građani Austrije i Makedonije danas izborima

izbori

izbori

U Austriji se danas održavaju parlamentarni izbori koji će, kako se očekuje, označiti skretanje te zemlje udesno i okončati dugogodišnju vladavinu velike koalicije socijaldemokrata i konzervativaca.

Austrijska narodna stranka (OVP) na čijem čelu je aktuelni ministar spoljnih poslova tridesetjednogodišnji Sebastijan Kurc, vodi u svim ispitivanjima javnog mnijenja sa oko 33 odsto glasova.

Za drugo mjesto se bore Socijaldemokratska stranka Austrije (SPO) na čelu sa aktuelnim austrijskim kancelarom Kristijanom Kernom i desničarska Slobodarska stranka Austrije (FPO) predvođena Hajncom-Kristijanom Štraheom koje zavisno od ankete mogu računati na podršku između 23 i 27 odsto birača.

Za ulazak u parlament i prelazak izbornog praga bore se i stranke Zeleni, Neos (Liberali) i Lista Petera Pilca, bivšeg čelnika stranke Zelenih.

Cilj Slobodarske partije Austrije (FPO), koja je vodeća u evropskoj nacionalističkoj porodici, jeste da uđe u vladu, manje od godinu dana od predsjedničkih izbora kada je njen kandidat ušao u drugi krug.

FPO prema anketama ima podršku 25 odsto birača. To je duplo više od rezultata njemačke desničarske partije Alternativa za Njemačku (AFD) koja je na nedavnim izborima ušla u Bundestag, i još jednom ukazuje na jačanje populističkih i antiimigrantskih partija u Evropi.

Sebastijan Kurc kome se već mjesecima u anketama predviđa pobjeda sa više od 30 odsto glasova, ponovio je da ne isključuje ni jednu opciju mada, kako navodi agencija Frans pres, nova koalicijia sa Socijaldemokratama (SPO) izgleda malo vjerovatna poslije oštrih sukoba koji su obilježili posljednje dane njihove zajedničke vladavine koja traje od 2007. godine.

Koalicije SPO-OVP, ili obrnuto, vladale su zemljom više od pola poslijeratnih godina, i tada su predstavljale više od 80 odsto izbornog tijela. Ta koalicija je sačuvala većinu za dlaku na izborima 2013. godine.

FPO, koji su osnovali bivši nacisti a pridružili mu se liberali, izgradio se na osudi takve podijele vlasti.

Francuski politolog Patrik Moro, specijalista za Austriju smatra da Sebastijan Kurc pokušava da vodi strategiju gušenja FPO-a time što mu konkuriše sa njihovom omiljenom temom – neprijateljstvom prema imigraciji i islamu.

Ulazak FPO u vladu konzervativnog kancelara Volfganga Šisela 2000. godine izazvao je politički zemljotres u Evropi, sa sve sankcijama EU. Međutim atmosfera se promijenila. FPO je ugladio svoj govor i nacionalističke partije napredovale su svuda dok je Brisel zaokupljen drugim hitnijim krizama.

Hajnc Kristijan Štrahe (48) navodi da prihvat izbjeglica treba da bude privremen i finansijska pomoć ukinuta. Kurc koji je ministar spoljnih poslova od 2013. odgovora prijedlogom da se ukinu socijalna davanja za svakog stranca koji je u zemlji manje od pet godina.

Kristijan Kern, socijaldemokratski kandidat koji je došao na čelo austrijske vlade u maju 2016. da izliječi rane svoje partije koja je bila eliminisana iz predsjedničkih izbora, viđen je kao veliki gubitnik izbora, i biće na istom nivou ili čak slabiji od FPO-a.

Austrija, imućna zemlja od 8,7 miliona stanovnika jedna je od onih u Evropi koje su prihvatile najviše migranata prema broju stanovnika, 1,5 odsto za dvije godine, što je podstaklo rasprave o troškovima socijalnih davanja i kapaciteta integrisanja novodošlih migranata.

Austrija bi mogla da postane trn u oku Evropske unije. FPO se zalaže se za približavanje sa Višegradskom grupom, gdje su zemlje kao što su Poljska i Mađarska koje su u sukobu s Evropskom komisijom. Sebastijan Kurc svojim stavom o imigraciji, privrženosti nacionalnom suverenitetu ima, prema mišljenju francuskog politologa Moroa, “stavove takoreći suprotne od stavova francuskog predsjednika Emanuela Makrona i u mnogome suprotstavljene stavovima Angele Merkel” .

U Makedoniji šesti po redu lokalni izbori

U Makedoniji će danas biti održan prvi krug lokalnih izbora na kojima se biraju gradonačelnici i odbornici u 80 makedonskih opština i u Gradu Skoplju.

Izbori će se održati na 3.480 biračkih mjesta u 80 opština i u gradu Skoplju kao zasebnoj jedinici lokalne samouprave sa 10 gradskih opština.

Pravo glasa ima 1.814.644 glasača.

Na šestim lokalnim izborima u Makedoniji od njenog osamostaljenja učestvovaće kandidati za gradonačelnike i opštinske odbornike iz 19 partija i koalicija, kao i 64 grupa građana.

Glavna trka će se voditi između vladajućeg SDSM-a i opozicionog VMRO-DPMNE.

Istraživanja daju blagu prednost socijaldemokratama.

Lider SDSM Zoran Zaev tokom predizborne kampanje isticao je da “ističe vrijeme političarima koji su zemlju dijelili etnički” i obećao da će Makedonija postati 30. članica Nato saveza.

Lider VMRO-DPMNE i bivši premijer Nikola Gruevski tvrdi da će 15. oktobra u Makedoniji započeti nova era razvoja.

Lider najjače albanske političke stranke Demokratske unije za integraciju Ali Ahmeti podržava SDSM u opštinama sa mješovitim stanovništvom, a pokret Besa VMRO-DPMNE.

Lokalni izbori će biti ključni i u opštinama sa većinskim albanskim stanovništvom, gdje će se glavna bitka voditi između kandidata DUI i pokreta Besa.

Partije etničkih Albanaca predložile su kandidate za gradonačelnike u 22 opštine.

U Makedoniji prema posljednjem popisu živi oko 35.000 Srba.

Oni će na predstojeće izbore nastupiti u okviru dvije koalicije – Demokratska partija Srba u koaliciji sa VMRO-DPMNE, a Srpska napredna stranka u Makedoniji sa vladajućim SDSM-om.

Posted by on 2017-10-15. Filed under Region, Svijet. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login