Iskustva sa Tare u nacionalnom parku Drina Srebrenica

Srebrenica raspolaže prirodnim turističkim resursima, ali, oni za sada nisu dovoljno iskorišteni. U okviru projekata prekogranične saradnje sa opštinom Bajina Bašta (Republika Srbija), turistička ponuda Srebrenice će se obogatiti brojnim novim sadržajima. Iskustva Nacionalnog parka Tara iz Bajine Bašte, primjeniće se u Nacionalnom parku Drina Srebrenica. Već je počelo uređenje staza za planinare, a biće još novih sadržaja.

Drina
Drina

U novoosnovanom Nacionalnom parku Drina Srebrenica već su završene aktivnosti na uređenju kapaciteta za razvoj planinarskog turizma. Duž planinskog masiva uređene su pješačke staze.

„Završili smo pješačke staze u dužini od 11 kilometara od Klotjevca do Bijelih Voda. Nastavljamo ove aktivnosti na relaciji Stublić-Šarena Bukva. U nekadašnjem odmaralištu na Bijelim Vodama pravimo planinarsku kućicu“, kaže Radomir Pavlović, direktor Nacionalnog parka Drina.

Turistička organizacija Srebrenica povremeno organizuje sadržaje primamljive za turiste, a na sajmovima prezentuje svoje potencijale.

„Na posljednjoj Pančićevoj regati imali smo više od 1.000 plovila, što je najviše do sada. Sada je vrijeme pauze i mi ćemo se fokusirati na obilazak sajmova turizma i prezentovati naše turističke potencijale“ , ističe Bojan Pejić, direktor ove ustanove.

U promotivnim katalozima, uskoro bi se mogli naći i novi sadržaji iz Nacionalnog parka Drina. „Radimo kućice na jednom odmaralištu, a u Klotjevcu gradimo apartmane za smještaj turista. U osnovnoj školi u Klotjevcu gradićamo kamp koji će moći da primi veći broj turista. Dobili smo saglasnost resornog ministra da možemo raditi na zaštiti Pančićeve omorike koja se nalazi samo na području mjesne zajednice Luka kod Srebrenice“, napominje Radomir Pavlović.

Srebrenica obiluje istorijskim nalazištima i nekropolama stećaka. Turisti mogu obići Rimski municipijum u Skelanima gdje je obavljeno istraživanje grada iz drugog vijeka.

„Pored stećaka koji su na UNESKO-voj listi imamo i Muzej rimski Municipijum koji djeluje već devet godina. Za to vrijeme istražili smo nekoliko lokacija, a najznačajnija je ona ispod bivšeg zadružnog doma, gdje smo otkrili ostatke građevine iz drugog vijeka sa dosta očuvanog mozaika i podnog grijanja. Ovdje dolaze turisti, ali ćemo i dalje raditi na promociji i obogaćivanju sadržaja za posjetioce“, kaže Svjetlana Marković, direktorica Muzeja Skelani.

U okviru prekogranične saradnje, Park Drina uspostaviće saradnju sa Nacionalnim Parkom Tara iz Bajine Bašte. Ove dvije prirodne sredine dijeli samo rijeka Drina i mogu djelovati zajednički.

„U narednom periodu formiraćemo prekogranični rezervat biosfere koji uključuje ova dva naša Nacionalna parka, plus park prirode Mokra Gora i Zlatibor. S obzirom na blizinu ovog područja, normalno je da sarađujemo u svim aspektima. Novoosnovanom Nacionalnom parku Drina Srebrenica možemo da pomognemo savjetima i iskustvom koje imamo duži niz godina“, dodaje Ranko Milanović iz Nacionalnog parka Tara.

U Srebrenici nema smještajnih kapaciteta, ali se sve čini da se obnove hoteli i Banja Guber, kako bi se razvio i banjski turizam.

„Mi u ministarstvu smatramo da Srebrenica, iako je teritorijalno mala, ima sve potencijale da razvije turizam. Banja Guber se može obnoviti kako bi se koristile ljekovite vode Crnog Gubera, zatim može se otići na obale jezera Perućac, mogu se posjetiti arheološka nalazišta. Razvoj turizma pospješiće se kroz aktivnosti Nacionalnog parka Drina, naravno uz saradnju sa opštinom Bajina Bašta i Nacionalnim parkom Tara“, istakla je Dragana Ristić, pomoćnica ministra za turizam u Vladi RS.

Posted by on 2019-11-05. Filed under Srebrenica, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login