Izgubljena “bitka” za Ilomsku

Epilog višegodišnje borbe za spas Ilomske, ugrožene zbog izgradnje hidroelektrane na ovoj rijeci, uslijedio je presudom Vrhovnog suda RS da se smije graditi hidroelektrana. Borci za okoliš odustaju od dalje borbe.

Ilomska

Ilomska

Nakon što je Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske ukinula početkom godine dozvolu za proizvodnju električne energije za malu hidroelektranu Ilomska na rijeci Ilomskoj, Centru za životnu sredinu, kako su tada rekli, vraćena je nada da je malverzacijama na polju hidroenergije moguće stati u kraj. Hladan tuš uslijedio je međutim objavom presude Vrhovnog suda, kojom se praktično poništava presuda Okružnog suda Banjaluka iz 2016. godine a na osnovu koje je Regulatorna komisija za energetiku RS ukinula dozvolu za proizvodnju električne energije za MHE Ilomska.

Ne slažemo se sa odlukom

“Vrhovni sud kaže da je sve regularno i da presuda Okružnog suda nije bila osnovana. Mi smo donijeli odluku da ne idemo dalje u postupak. Ne slažemo se sa odlukom Vrhovnog suda ali preostaje nam jedino apelacija Ustavnom sudu, koju nismo u mogućnosti da realizujemo”, kaže za DW Jelena Ivanić iz Centra za životnu sredinu.

Da bismo odgovorili na pitanje da li je sve regularno moramo se vratiti u 2013. godinu kada je četiri godine nakon početka realizacije projekta “MHE Ilomska” zabranjeno dalje izvođenje radova jer su bili u suprotnosti sa dozvolama. Nakon toga izdata je nova dozvola, koja je ozakonila stanje na terenu odnosno povećanje snage hidroelektrane i povećanje katastarskih čestica.

Godinu dana kasnije Odjeljenje za prostorno uređenje i stambeno komunalne poslove opštine Kneževo, koje je izdalo dozvolu na 0,22 MW izvršilo je izmjene i dopune prethodne dozvole, odnosno povećanje instalisane snage na 4,8 MW. Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju izdalo je 2015. godine ekološku dozvolu investitoru “Eling inženjering” iz Teslića, iako, kako tvrde u Centru za životnu sredinu, nije sproveden niti postupak procjene uticaja na životnu sredinu niti javna rasprava.

Sve u skladu sa zakonom

Investitor iz Teslića tvrdi da je sve rađeno u skladu sa zakonom i da nije bilo nikakvih kršenja propisa.

“Na sudovima je da ocjenjuju zakonitost, a Vrhovni sud Republike Srpske je potvrdio da je ekološka dozvola za MHE “Ilomska” iz 2015. godine bila izdata na zakonit način. Što se tiče studije o uticaju na životnu sredinu, mi smo tražili od Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju odluku o tome da li smo dužni da pribavimo tu studiju. Ministarstvo je u februaru 2015. godine donijelo rješenje kojim je utvrdilo da nemamo tu dužnost, te da se zaštita životne sredine može obezbijediti u postupku izdavanja ekološke dozvole. Niko nije osporavao tu odluku Ministarstva, pa ni organizacije koje se bave zaštitom životne sredine”, kaže vlasnik “Eling inžinjeringa” Dragoljub Malić navodeći da su ove nevladine organizacije htjele da nedostatak studije predstave kao problem iako je kasnije dokazano da ona nije potrebna.

Vrzino kolo

Resorno ministarstvo je izdalo ekološku dozvolu koju je Okružni sud u Banjaluci nakon tužbe poništio 2016. godine jer je utvrđeno da se radi o značajnijem povećanju snage MHE Ilomska nego što je to prvobitno predviđeno. I pored toga Ministarstvo izdaje novu ekološku dozvolu godinu dana kasnije. Regulatorna komisija je poništava na osnovu odluke Okružnog suda. Vrhovni sud RS međutim sve to vraća u prvobitno stanje, smatrajući da je sve u skladu sa zakonom.

“O zakonitosti Ekološke dozvole, koju je ovo ministarstvo izdalo investitoru za izgradnju MHE na Ilomskoj rijeci, konačnu riječ je dao Vrhovni sud Republike Srpske koji je, postupajući po zahtjevu ovog ministarstva, preinačio presudu Okružnog suda na način da je tužbu tužitelja odbio kao neosnovanu, te potvrdio zakonitost rješenja ovog ministarstva. Dakle, presudom Vrhovnog suda potvrđeno je važenje rješenja o ekološkoj dozvoli i validnost postupka sprovedenog po Zakonu o zaštiti životne sredine”, rečeno nam je u Ministarstvu za prostorono uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS.

U periodu bez dozvole nije bilo obustavljanja proizvodnje

Iz Centra za životnu sredinu tražili su ranije da se u MHE Ilomska obustavi proizvodnja električne energije jer je, kako tvrde, nezakonito pribavljala dobit u periodu kada je dozvola bila poništena zbog povećanja snage.

“Nismo obustavili proizvodnju električne energije, jer smo u junu 2017. godine od Regulatorne komisije za energetiku RS dobili drugu dozvolu za proizvodnju električne energije u MHE “Ilomska” na osnovu ekološke dozvole iz marta 2017. godine”, kaže Malić.

U “Eling inženjeringu” takođe kažu da su prije izdavanja Ekološke dozvole svi dokazi kroz javnu raspravu bili dostupni svim zainteresovanim licima i udruženjima koji su na njih mogli da daju svoje primjedbe. Takođe navode da je Eling u ovom sporu bio kolateralna šteta i trpio posljedice presude Okružnog suda o poništavanju ekološke dozvole.

Narušen kvalitet života

Iako je Regulatorna komisija prvobitno izdala dozvole za MHE Ilomska da bi ih naknadno oduzela, u svom obrazloženju navode da nisu znali stvarno činjenično stanje u vrijeme izdavanja dozvola. Da su znali, ovo postrojenje ne bi dobilo dozvole od samog početka za puštanje u rad.

“Ogromno je povećanje snage izvršeno, nije bilo javne rasprave a to je ogroman uticaj na prirodu. Smanjen je biodiverzitet, količina vode…. Generalno kvalitet života na tom prostoru je znatno narušen”, kaže Jelana Ivanić.

Na kraju, Vrhovni sud je donio presudu iz koje se samo može zaključiti da je sve rađeno u skladu sa zakonom, iako je u cijelom postupku vidljivo niz manjkavosti. Ipak, apelacije Ustavnom sudu od strane Centra za životnu sredinu, neće biti.

Posted by on 2018-04-10. Filed under Banja Luka, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login