Košarkaši BiH u produžecima savladali Francusku

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je Francusku rezultatom 96:90 u završnoj fazi kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Košarka, pixabay
Košarka

Pitanje pobjednika riješeno je nakon dva produžetka, pošto se Francuska u regularnih 40 minuta u posljednji tren spasila poraza.

Zmajevi su nošeni sjajnom podrškom publike u Skenderiji odlično otvorili utakmicu i poveli sa 11:2 u prve tri i po minute, nakon čega je Vincent Collet morao zvati time-out. Košarkaši BiH su brzo došli do velikih 20:6.

Francuzi prednost BiH tek na polovini druge dionice spuštaju ispod +10, kada poenima Yabuselea dolaze do 33:27.

Tada novim poenima i trojkom Yabuselea u potpunosti hvataju priključak i dolaze do 33:30. Potom trojku pogađa i Fournier i poravnava rezultat.

Zmajevi uzvraćaju sjajnom trojkom Muse i vraćaju se u vodstvo. Ponovo je uzvratila Francuska nakon toga i na minut i po prije odlaska na pauzu trojkom Huertela stigla do vodstva od 40:38.

Do kraja druge dionice stigli su Francuzi čak do 46:38.

Francuska na otvaranju drugog poluvremena brzo dolazi i do dvocifrene prednosti koševima Luwawu-Cabarrota, ali je BiH preokrenula i treću dionicu dobila 21:5.

Poenima Gegića, a potom i Kamenjaša, Bosna i Hercegovina prelazi u prednost od 53:51. U finišu treće dionice Zmajevi na krilima Kamenjaša dolaze do velikih 59:51.

Na osam minuta do kraja utakmice Nurkić zakucava preko Goberta i donosi velikih +10 Zmajevima. (65:55).

Potom se vraćaju Francuzi preko Fourniera koji ih vodi do 65:60, a uslijedio je time-out Bećiragića.

Na tri i po minute trojkom Gegića odlazimo na +6 (74:68), a potom četvrti faul pravi Nurkić. Ušlo se potom u dramatičnu završnicu, a na deset sekundi do kraja Nurkić i Musa gube loptu, uzima je Yabusele, a onda Fournier zakucava za 76:76.

Ušlo se u produžetak koji je otvoren tehničkom greškom Muse, koju ne koriste gosti, da bi potom Roberson pogodio trojku. 79:76. Siguran je potom s linije slobodnih bacanja Nurkić za 81:76. Na drugoj strani trojku pogađa Yabusele i vraća Francuze,

Musa je u narednom napadu BiH promašio čisto polaganje, ali to ne kažnjavaju Francuzi. Uspio se Musa iskupiti za promašaj, ali na pola minute do kraja Gobert poravnava na 83:83.

U posljednjoj sekundi produžetka Francuzi prave faul u napadu i ostaje neriješeno, te se ulazi u novi produžetak. U njemu se bolje snalazi selekcija BiH i slavi pobjedu rezultatom 96:90.

Sudbinu Francuza zapečatio je trojkom Lazić na pola minute prije kraja.

Kod BiH je najbolji bio Nurkić sa 21 poenom, 9 skokova i 4 asistencije, Roberson je ubacio 18, a Musa 17 koševa, dok je kod Francuza praktično jedini raspoložen bio Fournier s 24 ubačaja.

Posted by on 2022-08-27. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.