Ljepota i posebnosti bh. planina u knjizi ‘Zemlja planina’

Planina Maglić

Planina Maglić

Bjelašnica, Dinara, Maglić, Prenj, Čvrsnica, Zvijezda, Vlašić, Tajan, Jahorina samo su neke od planina koje su obuhvaćene u knjizi “Zemlja planina – Bosna i Hercegovina” autora prof. dr. Dalibora Balliana.

Knjiga na jednom mjestu donosi ljepote i posebnosti planina u BiH, a njena vrijednost je u tome što popunjava nedostajuću literaturu posvećenu velikom broju planina Bosne i Hercegovine na jednom mjestu, s mnogo podataka korisnih širokom krugu korisnika različitog obrazovnog profila i interesa.

planinarstvoAutor knjige dr. Dalibor Ballian nije propustio da se, pišući o vegetaciji, flori i fauni, s posebnom pažnjom osvrne na endemične i rijetke primjere koje su zastupljene na pojedinim planinama Bosne i Hercegovine.

– Svaka spoznaja o planini ustvari je spoznaja o ljepoti i surovosti života, prošlom sadašnjem i budućem. Knjiga autora prof. dr. Dalibora Balliana poziva nas da odgonetajući naše planine istovremeno odgonetamo naš život i odnos spram prirode – navodi izdavač “Svjetlo riječi”.

Novinar, publicista i ekolog Hajdar Arifagić napisao je u recenziji da taj rukopis čini 45 originalnih tekstova o isto toliko bh. planina, koji su u reviji “Svjetlo riječi” objavljeni u periodu 2015 -2017. godine. Uz opise za svaku od planina izdvojio je poneku zanimljivost (legendu, istorijski događaj, prirodni fenomen, tradicijski običaj…) što je dodatno oplemenilo svaki od tekstova i knjigu u cjelini.

– Očito da je autor prošao većinom tih planina što knjigu čini potpuno autentičnom i drugačijom od bilo kojeg planinarskog priručnika, pojedinih udžbenika (geografije, biologije, poznavanja prirode) – napisao je.

Arifagić naglašava da autor apelira i da se pod zaštitu stave brojni prirodni rezervati i rariteti planinskih masiva, pećina, atraktivni vodotoci, određene biološke vrste. Istovremeno upozorava na pogubne posljedice požara u prošlosti i sadašnjosti te nesagledive štete koje bi vatra mogla izazvati na određenim planinskim lokalitetima, baš kao i nastavak nekontrolirane eksploatacije šuma i izgradnja elektrana na planinskim vodotocima. Istovremeno sugerira nastavak istraživanja šuma, špilja, pećina u funkciji dobivanja dodatnih naučnih saznanja i/ili iskorištavanja u funkciji razvoja turizma i jačanja ekonomskog potencijala države, odnosno opstanka (ili povratka) stanovništva na pojedinim planinskim lokalitetima.

Dalibor Ballian iz Sarajeva objavio je veći broj naučnih radova iz oblasti šumarske genetike i oplemenjivanja te ekologije šuma. Sudjelovao je na mnogim domaćim i međunarodnim konferencijama. Glavni je urednik u dva bh. časopisa (Hrvatska misao i Glasnik Zemaljskog muzeja).

Posted by on 2018-01-22. Filed under Ekologija, Magazin, Planinarenje, Turizam. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login