Manje od petine građana BiH zadovoljno vladajućim strukturama

građani Građani bogatih država više su nezadovoljni svojim političarima nego građani siromašnih. Bosanci i Hercegovci odudaraju od statistike, jer nisu ni bogati ni zadovoljni. Hrvati među najnezadovoljnijima.

Međunarodna organizacija „Gallup International” (GIA) objavila je svoj izvještaj “Voice of the People Govenment Index” u kojem su građani 55 zemalja svijeta iznijeli mišljenje o tome da li su zadovoljni svojim vladajućim strukturama. Mišljenje je mjereno u tri oblasti: da li je država efikasna, da li političari poštuju volju naroda i da li vladajuće strukture vode zemlju u pravom smjeru.

Samo jedna trećina svih ispitanih ocjenjuje svoju zemlju pozitivno.

Razlike su, međutim veoma značajne, kako među drugim zemljama, tako i među državama Zapadnog Balkana.

Bosna i Hercegovina spada u zemlje u kojoj su građani “veoma negativni” prema vladajućim strukturama. Nalazi se na osmom mjestu i dijeli indeks od 17 sa Armenijom i Ukrajinom. 19 posto građana BiH misli da je država efikasna, isti postotak ispitanih misli da se poštuje volja naroda, a samo 14 posto ispitanih misli da vladajuće strukture vode zemlju u pravom smjeru.

Hrvatska je na trećem mjestu od svih 55 zemalja koje su učestvovale u istraživanju i ima jedan od najnižih indeksa, poslije Latvije i Japana, koji iznosi 9. Samo 10 posto ispitanih smatra da je vlada efikasna, 7 posto da se poštuje volja naroda, a 11 posto da vladajuće strukture vode državu u pravom smjeru.

Građani Srbije s druge strane su dosta zadovoljniji od onih u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini – indeks iznosi 41.

47 posto ispitanih građana smatra da su vladajuće strukture efikasne, 36 posto njih smatra da se poštuje volja naroda, a 40 posto da zemlja ide u pravom smjeru. Usporedbe radi, Njemačka ima indeks od 31.

„To je paradoks: što je zemlja bogatija i više demokratska, ljudi su više nezadovoljni”, izjavio je predsjednik organizacije GIA Kancho Stoychev, predsjednik GIA. Međutim, to na Balkanu, čini se ipak nije slučaj.

“Po mom mišljenju, masovno nezadovoljstvo koje je registrovano u državama kao što su Hrvatska i BiH nije direktno povezano samo sa bogatstvom ili glasanjem, već sa načinom na koji je država vođena i dubinom jaza između elita i masa”, izjavio je za DW Kancho Stoychev, predsjednik ove međunarodne organizacije. Dodao je i to da, iako je tačno da Bosna i Hercegovina u poređenju sa Njemačkom nije bogata, ona ipak ima bolji standard života od zemalja u Africi ili Južnoj Americi. “BiH ima dug put da ispuni demokratske standarde, ali je ipak definitivno dio razvijenijih država na našoj planeti”, izjavio je Stoychev.

Građani u zemljama Evropske unije su generalno veoma nezadovoljni svojim vladama – samo jedan od 4 ispitanika je zadovoljan. Među onima koji su nezadovoljni svojim vladavama prednjače građani Sjedinjenih Američkih Država – samo 1 od 5 ocjenjuju pozitivno rad svoje vlade.

Građani Indije i istočne Azije su uglavnom zadovoljni svojim vladama. Filipini,

Vijetnam i Indija prednjače u pozitivnoj ocijeni svojih vlada – čak preko 70 posto stanovnika je zadovoljno.

“Indeks pokazuje da je jaz između političara i građana veći u razvijenim i demokratkim društvima. Ovaj ogroman jaz stvara preduslove za razvoj populističkih i desničarskih pokreta”, stoji između ostalog u izvještaju organizacije GIP. Visoka stopa nezadovoljstva u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi predstavlja prijetnju za demokratski model vladavine, kao i za njihovu sliku širom svijeta.

“Autoritarne vlade kupe više pozitivnih glasova vjerovatno i zbog toga što kreiraju iluziju jačeg nacionalnog identiteta”, navodi se dalje u izvještaju.

Potpredsjednik ove međunarodne organizacije, Johnny Heald izjavio je: „Dok se zamke kapitalizma čine privlačne za mnoge koji žive izvan Evrope i Sjeverne Amerike, građani zemalja ovih regija su najnezadovoljniji svojim vladama. Ove vlade mogu mnogo toga naučiti od onih iz Azije, gdje veliki broj građana osjeća da se poštuje volja naroda i da vlade njihovu zemlju vode u pravom smjeru.

Ovo je 41. po redu izvještaj organizacije “Gallup International”, koji se objavljuje svake godine. Ukupno je bilo ispitano 53. 769 građana. U svakoj državi u prosjeku ispitano je oko 1.000 građana.

Posted by on 2018-04-27. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login