MMF: Svjetski privredni rast i dalje skroman

MMF

MMF

Svjetska privreda i dalje raste skromnim tempom, konstatirao je u utorak Međunarodni monetarni fond, budući da je oporavak razvijenih privreda i dalje umjeren, dok rast u privredama u nastajanju posustaje.

U redovnim jesenjim prognozama MMF je blago snizio prognozu za svjetsku privredu u ovoj i idućoj godini na 3,1, odnosno 3,6 posto.

To je za po 0,2 postotnog boda manje no što su prognozirali u julu.

MMF objavljuje redovne prognoze za sve svjetske privrede u proljeće i u jesen, dok u ljetnim međuprognozama objavljuje samo procjene za vodeće privrede, grupe i regije te za svjetske privrede u cjelini.

“Očekuje se blago jačanje oporavka razvijenih privreda u odnosu na prošlu godinu, dok bi na tržištima u nastajanju i u privredama u razvoju aktivnosti trebale usporiti petu godinu zaredom”, konstatiraju u MMF-u.

Rast aktivnosti

Tako je ovogodišnja prognoza za grupu razvijenih privreda snižena za 0,1 postotni bod i sada se očekuje rast od 2,0 posto.

Prognoza za 2016. godinu snižena je za 0,2 postotnog boda, na 2,2 posto.

Prošle godine u toj grupi zabilježen je rast aktivnosti za 1,8 posto.

“Ovogodišnji oporavak oslikava jačanje umjerenog oporavka u eurozoni i povratak pozitivnim stopama rasta u Japanu, koje su poduprli pad cijena nafte, poticajna monetarna politika i poboljšani uvjeti finansiranja i, u pojedinim slučajevima, pad vrijednosti valuta”, konstatiraju u MMF-u.

Američka privreda u ovoj godini bi trebala porasti za 2,6 posto, čime su u MMF-u povisili procjenu iz julskih međuprognoza za 0,1 postotni bod.

U 2016. godini rast bi trebao tek neznatno ubrzati, na 2,8 posto, što je za 0,2 postotna boda manje nego što su očekivali u julu.

Ovogodišnja prognoza za eurozonu potvrđena je na 1,5 posto, a u idućoj godini očekuje se tek neznatno ubrzanje, na 1,6 posto, što je za 0,1 postotni bod manje nego što su u MMF-u očekivali u julu.

Eurozona bi time trebala bilježiti iste stope rasta kao i Njemačka, čije su prognoze snižene za 0,1 postotni bod.

Francusko privreda ove godine trebala bi porasti 1,2 posto te 1,5 posto u 2016. godine, čime je MMF potvrdio ljetne prognoze.

Potvrđene su i prognoze za Španiju, na 3,1 posto u ovoj i 2,5 posto u idućoj godini.

Italija bi trebala rast neznatno brže no što u MMF-u prognozirali u julu – u ovoj godini očekuje se rast aktivnosti za 0,8 posto te za 1,3 posto u 2016. godini

Prognoze za ekonomije u nastajanju u cjelini snižene su za 0,2 postotna boda u odnosu na juli.

Tako u MMF-u za ovu godinu sada prognoziraju rast aktivnosti za 4,0 posto te za 4,5 posto u idućoj godini.

“Usporavanje rasta petu godinu zaredom odražava kombinaciju faktora: slabiji rast u izvoznicima nafte, usporavanje u Kini, uz ublaženo oslanjanje na robno intenzivna ulaganja, prilagodbu nakon uzleta kredita i ulaganja i slabije izglede za izvoznike ostale robe, uključujući one u Latinskoj Americi”, navodi se u izvještaju.

Usporavanje privreda u nastajanju

MMF sada za Rusiju, koja spada među vodeće izvoznike nafte u svijetu, prognozira pad aktivnosti za 3,8 posto u ovoj godini, a u julu su očekivali pad aktivnosti za 3,4 posto.

Za iduću godinu sada prognoziraju 0,6-postotni pad aktivnosti, dok su u julu očekivali gotovo stagnaciju, uz stopu rasta od 0,2 posto.

Prognoze za Kinu potvrđene su na 6,8 posto u ovoj godini i 6,3 posto u 2016. godini.

Oštro su pogoršane prognoze za Brazil, pa se u ovoj godini sada očekuje pad aktivnosti za tri posto, dok je prema julskim prognozama trebao biti upola blaži.

Iduće godine pad bi trebao usporiti na jedan posto, a u julu se očekivao rast aktivnosti za 0,7 posto.

U MMF-u upozoravaju da su, s obzirom na aktualne rizike, veće šanse da će rast svjetske privrede biti slabiji nego što oni trenutno procjenjuju nego da će nadmašiti te prognoze.

“S obzirom na distribuciju rizika za kratkoročnu prognozu, veća je vjerovatnoća da će svjetski privredni rast biti slabiji nego što se očekuje.”

Među rizicima izdvajaju nastavljeni rast cijena nafte i ostale robe, neočekivano oštro usporavanje u Kini, dodatno zaoštravanje oscilacija na finansijskim tržištima, kontinuirano jačanje dolara, pojačane geopolitičke napetosti u Ukrajini, na Bliskom istoku ili u pojedinim dijelovima Afrike.

Posted by on 2015-10-07. Filed under Ekonomija. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login