Mostar – jedan sasvim drugi svijet

Mostar, turisti

Mostar, turisti

Iako glavni, ljetni, dio ovogodišnje turističke sezone još nije počeo, turistički radnici u Hercegovini a posebno u Mostaru i Međugorju, izražavaju zadovoljstvo prilivom domaćih i stranih gostiju.

U taj dio Bosne i Hercegovine slijevaju se turisti bukvalno iz cijelog svijeta, a više nije riječ o prolaznim, jednodnevnim posjetama, nego se radi o gostima koji se zadržavaju i po nekoliko dana.

U mostarskom Starom gradu, u neposrednoj blizini čuvenog Starog mosta, na izlazu iz jednog od muzeja, susrećemo Karen i Džefa iz San Franciska, SAD. Njih dvoje su prvi put u Mostaru i Bosni i Hercegovini. Karen nam o svojim utiscima govori kako inostrani gosti mnogo propuste kada dođu samo na jednodnevni obilazak.

„Mislim da trebaju prenoćiti i biti ovdje prije nego što dođu ture gostiju, biti ovdje ujutro i uveče. Ovo je čarobno mjesto.“

Karen i Džef su oduševljeni kulturno-historijskim spomenicima mostarskog Starog grada. Džef nam je rekao:

„Ovdje za nas ima pomalo misterije vidjeti Stari grad, sa minaretima koji se izdižu, kaldrmom. Prilično nam je neobično i lijepo ovo za vidjeti.”

Almira Grčić, direktorica hotela ‘Almira’ u mostarskom starom gradskom jezgru, naglašava da je ovogodišnja turistička predsezona počela ranije od one prošlogodišnje i kaže da je ova predsezona jako dobra.

„Očekivali smo manji broj gostiju, ali poslije Uskrsa došlo je sve više i više. Naročito je značajno što gosti ostaju dvije, tri noći. Prije je Mostar bio samo prolazan grad. Danas je Mostar grad za noćenje, ne samo u prolazu dva, tri sata, već dvije, tri, a neko ostaje i sedam dana.“

Promjeni navika inostranih i domaćih gostiju, kada se radi o ostanku na ovom području, doprinijela su njihova pozitivna iskustva, ističe Grčić.

„Ljudi su imali pogrešnu sliku o Bosni i Hercegovini, pogrešnu sliku o ljudima, pogrešnu sliku o ratu, i oni su sigurno dolazili jedanput, dvaput. A najbolja reklama je ‘pričam ti priču, kako sam se osjećao kad sam bio na odmoru’.“

Ima dosta razloga za zadovoljstvo predsezonom, govori viši stručni saradnik u Turističkoj zajednici HNK Ramiz Bašić, koji kaže da je, iako se još ne može govoriti o ciframa, jedno sigurno:

„Ove sadašnje posjete, naročito u Mostaru i Blagaju, znak su jedne dobre, dobre turističke sezone, što smo mi i najavljivali, što smo i uočili tokom posjeta na turističkim sajmovima – da je izražen interes, što možemo vidjeti po turističkim portalima tima Advisor itd., koji objavljuju te naše destinacije, da su još nedovoljno istražene, ali ih sigurno valja posjetiti.“

Turista već ima u Mostaru, Blagaju, Počitelju i, naravno, Međugorju, a početkom sezone kupanja biće ih i u Neumu, kaže Dženan Bašić iz Turističke zajednice HNK i dodaje kako se ove godine može očekivati povećanje i od preko deset posto broja dolazaka i turističkih noćenja. Bašić navodi kako su oko 70 posto strani posjetioci:

„Oni dolaze iz evropskih zemalja, Zapadne Evrope,
Srednje Evrope – Poljska, Slovačka itd., a naravno, već godinama u cijeloj Hercegovini su, a tu spadaju obavezno Mostar i Blagaj, gosti iz arapskih zemalja, odnosno zemalja Bliskog istoka – Katar, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija itd.“

Da gosti na ovo područje dolaze bukvalno iz cijelog svijeta potvrđuje nam i Almira Grčić:

„Dolaze iz Amerike, Engleske, Poljske, Italije, Francuske. U predsezoni najviše dolaze iz Njemačke, jer oni ne vole puno vrućine, dolaze Koreanci, Japanci, ni oni ne vole veliku vrućinu, a za vrijeme ljetne sezone tu je puno Italijana, Francuza, a da ne kažem Filipini, Portugal. Imate iz Dubaija, iz Katara, zemalja Saudijske Arabije.“

Goste s početka naše priče, Karen i Džefa iz San Franciska, pitali smo hoće li svojim prijateljima u Sjedinjenim Državama preporučiti Mostar i Bosnu i Hercegovinu. Odgovaraju potvrdno. Džef nam je kazao:

„To je neka vrsta drugačijeg ugođaja, kao da odete u jedan sasvim drugi svijet, koji je veoma gostoljubiv, ali vas u isto vrijeme privlači.“

Posted by on 2018-05-20. Filed under Mostar, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login