Muslimani u BiH i svijetu dočekali Kurban-bajram

BajramMuslimani u Bosni i Hercegovini i širom svijeta danas obilježavaju Kurban-bajram, blagdan prinošenja žrtve ili Hadžijski-bajram, vrijeme obavljanja hadža. Na centralnoj bajramskoj svečanosti u Gazi Husrev-begovoj džamiji u Sarajevu bajram-namaz je imamio i bajramsku hutbu održao reisu-l-ulema Husein ef. Kavazović.

Kurban bajram je najznačajniji islamski blagdan, to su veliki mubarek dani, dani velikog dobra. Kurban-bajram dolazi u mjesecu zul-hidždžetu, dva mjeseca i deset dana nakon Ramazanskog bajrama.

Kurban je žrtva koja se prinosi u spomen dvojice Ademovih a.s. sinova i na Ibrahimovu odanost Bogu. Za kurban se obično žrtvuje ovan, krupna stoka, a kurbansko meso se dijeli siromašnima, prijateljima, komšijama, onima kojima je to najviše potrebno.

Hadž -peti stub islama
Hadži-bajram je vrijeme kada nekoliko miliona muslimana boravi u časnim mjestima Mekki i Medini kako bi obavili peti stub islama – hadž, koji je dužan obaviti svaki musliman čim stekne materijalne uslove za to.

Hadž podrazumijeva: hodočastiti Meku i Medinu, boraviti na Arefatu, (mjestu sa kojeg je Božiji poslanik Muhammed.a.s. održao posljednju hutbu, propovjed, prije 14 stoljeća), zatim izvršiti obilazak K’abe, ubrzano hodati i trčati između Safe i Merve, te obaviti ostale hadžske obrede.

Jučer se dva miliona hodočasnika okupilo na brdu Arefat, nedaleko od Mekke. Danas su u ranim jutarnjim satima, na prvi dan Bajrama, na Mini obavili obred gađanja šejtana kamenom, te obavili tavvaf Kabi.

Žrtvovanje kurbana
Stoga, dvije su radosti ovog blagdana. Prva radost je žrtvovanje kurbana, a ovim djelima muslimani i praktično pokazuju brigu za druge ljude i njihove potrebe, te ukazuju na jednakost i zajedništvo među ljudima i narodima.

Druga je radost obavljeni hadž, čime se hadžije, koji su Allahovi gosti, približavaju Allahu i iskazuju mu pokornost i zahvalnost, nadajući se Njegovoj nagradi i oprostu.

Bajram-namazi u džamijama
U Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Makedoniji, Kosovu, te u svijetu u gotovo svim džamijama klanjan je Bajram-namaz.

Bajram-namaz na području Mostarskog muftijstva klanjan je u 13 medžlisa (Konjic, Jablanica, Prozor, Glamoč, Livno, Tomislavgrad, Ljubuški, Čapljina, Stolac, Mostar, Nevesinje, Gacko-Bileća, Trebinje), u 150 džamija i mesdžida. Centralnu manifestaciji klanjanja Bajram-namaza u Univerzitetsko-sportskom i rekreativnom centru “Midhat Hujdur Hujka” predvodio je muftija mostarski Salem-ef. Dedović, priopćeno je iz Muftijstva mostarskog.

Bajram-namaz jutros je klanjan i u Sultan Ahmedovoj džamiji u centru Zenice gdje se okupilo nekoliko hiljada vjernika. Bajram-namaz je predvodio muftija zenički Ejub ef. Dautović, dok je bajramsku hudbu vjernicima održao glavni imam Medžlisa islamske zajednice Zenica Jakub ef. Salkica.

I u džamijama u Tuzlanskom kantonu klanjan je bajram-namaz. Tradicionalna bajramska svečanost za Muftijstvo tuzlansko održana je u džamiji Kralja Abdullaha u Tuzli u prisustvu velikog broja vjernika. Bajram-namaz je predvodio i hutbu održao muftija tuzlanski Vahid efendija Fazlović.

Svečano i dostojanstveno u svim gradovima i opštinama u Unsko-sanskom kantonu obilježava se Kurban-bajram. Bajram-namaz klanjan je u više od dvije stotine džamija i mesdžida na području Bihaćkog muftijstva. Središnju molitvu u bihaćkoj Gradskoj džamiji predvodio je Suad ef. Mahmutović. U bajramskoj poruci efendija Mahmutović poručio je vjernicima da je ovo praznik tolerancije, porodice, poštovanja među ljudima te da je ovo i dan žrtve i darivanja.

Bajramski običaji
Bajram je praznik duhovne radosti i mira, porodičnog zajedništva, rodbinskog druženja i međukomšijskog razumijevanja.

Tradicija obilježavanja Bajrama među Bošnjacima uvijek je čuvala islamski duh Bajrama i odbacivala pokušaje profanizacije.

Na dan Bajrama u svakoj muslimanskoj porodici vlada veliko uzbuđenje.

Muškarci odlaze na Bajram-namaz obučeni u najljepša odijela. Kada se vrate kućama dočekuje ih ženski dio porodice. Čestita se Bajram i služi slatko.

Nakon toga kolje se kurban, a djeca obilaze komšiluk djeleći kurbane i radujući se bajramluku.

Potom se obilazi porodica i to prvo oni najbliži i oni najstariji, zatim komšije i prijatelji. Ljudi se druze, jer Bajrami su dani susreta. Susreću se i oni, koji se dugo vremena nisu vidjeli i tada je radost posebno velika.

Bajrami se pamte i po bogatoj sofri (trpezi) punoj raznovrsnih, ukusnih jela. A nema Bajrama bez baklave, koja se po sastavu i načinu spremanja razlikuje od mjesta do mjesta.

Kurban-bajram traje četiri dana.

Posted by on 2018-08-21. Filed under Banja Luka, Mostar, Sarajevo, Tuzla, Vijesti iz BH gradova, Zenica. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login