Na bugarskom Pirinu 90 bh planinara

 Nacionalni park „Pirin“

Nacionalni park „Pirin“

Planinarski savez Kantona Sarajevo organizira uspješno planinarske ture izvan Bosne i Hercegovine, te nakon prošlogodišnjeg uspona na vrhove Visokih Tatri, ove godine odabran je Nacionalni park „Pirin“ u Republici Bugarskoj.

Na pohodu nazvanom „Vihren 2016.“ po najvišem vrhu u Bugarskoj bilo je u julu 90 bh planinara iz Sarajeva, Goražda, Velike Kladuše, Cazina , piše učesnica pohoda i novinarka Smaragda Klino.

Nacionalni park, odnosno planina Pirin, Rodovski stari masiv,zbog svoje“ hirovite naravi“, kažu, nazvana je prema Perunu, slavenskom vrhovnom gromovniku,bogu groma i munje.Većina Pirina je zaštićeno područje istoimenog Nacionalnog parka.Najviši vrh je Vihren 2.914m n/v i po visini je treći vrh Balkana, nakon Musale 2.925m n/v i Olimpa 2.917m n/v.

Vrhovi Pirina – Bezbog, Todorka, Poležan, koje su u julu pohodili bh planinari uokviruju oko 180 planinskih jezera,“ planinski okota“ (planinske oči), kako ih Bugari zovu. Kao i ostali Slaveni i Bugari uz ove „ goleme stijene“ vežu razne legende.

Za Todorku kažu da je do tog vrha došla nesretna djevojka tražeći svog Vasila.Zabranjena ljubav i tuga pretvorile su Todorkine suze u jezera (ispod vrha Todorkina jezera).Zbog Todorkinog oca koji nije Vasilu dozvolio ljubav, Todorka je bježala, a Vasil tražeći je do sljedećeg vrha, izgubio je nadu i bacio se u bezdan, te su jezera dobila ime Vasiliška jezera.

Sam po sebi cijeli Pirin ili Perun, je nedostupan i bajkovit.Skoro da je sličan našim planinama, kad se obuhvati Čvrsnica ( Platno), Prenj,Bjelašnica, naš Perun, pa i crnogorski Durmitor..munike ,murine ima najviše.Oko vrha Bezbog znamenita je murina stara oko 1.300 godina.I baš zbog te flore i faune,30 endemičnih vrsta, toplih gejzira, pećina, stavljen je 1983. godine na listu UNESCO-a.

Planinara iz cijele BiH, njih 90, predvođeni stručnim vodičima ispred PS Kantona Sarajevo (Selver Ajrulahu, Dževad Pamuk, Zijo Deljo, Alen Kruljah , Nermin Grabovica) bili su smješteni u prelijepom gradiću Banjsko, svjetski prestižnom skijalištu, koje zimi ugosti i do 100 hiljada turista.

Smještaj u hotelu Belvedere s 4* na bazi polupansiona i s jelima vrlo bliskim našoj kuhinji, bazeni (zatvoreni i otvoreni), pomogli su planinarima da se relaksiraju prije i nakon uspona do vrhova Pirina.

Banjsko krase kuće građene vidljivom drvenom konstrukcijom, a arhitektura podsjeća na Makedoniju.Mehane, kao male avlije „nadžidžane” su skoro jedna do druge, te uvečer, skoro stidljivo zovu muzikom zurli (klarinet), darabuka i „ćemaneta“(violine) kao u Vranju kad Mitketu Koštana tiho „poe“, i tako jedna drugoj ne smetaju.

Dok šetate Vihren vas gleda odozgo. Ako, malo se zanesete, doći će do vas zvuk, kao mali kamenčići da kuckaju. To je zvuk vode koja teče kanalićima. Naravno čiste!Do trga idete niz brdo, kao niz sarajevski Bistrik,a onda vas dočeka na tom malom prostoru nekoliko znamenja. Velika crkva Svetog trojstva, grandiozni spomenik iz prošlog doba, odjel Univerziteta iz Plovdiva „Pajsije Hilandarski“ , i velika otvorena scena. Desno čaršija, bašte s velikim sladoledima.

Pohodi su organizirani po grupama, zavisno o kondiciji, zdravstvenom stanja i na kraju želji učesnika.

Grupa koja je pohodila vrh Vihren (2.914 metara nadmorske visine) prešla je oko 20km, savladavši 1.115 metara visinske razlike. Aktivnog hoda u jednom pravcu je pet sati. Druga grupa je imala uspon do Muratovog jezera na 2.244 metara nadmorske visine preko doma Vihren, aktivnog hoda tri sata, te grupa do jezera Okoto 2.050 metara nadmorske visine u jednom pravcu dva sata. Na Vihren se popelo 58 bh planinara.

Na vrh Bezbog, 2.645 metara nadmorske visine stigla su 52 planinara. Kako su se skoro svi prebacili žičarom do jezera Bezbog, odnosno planinarskog doma „Goce Delčev“, grupa koja nije pješačila do vrha, uživala je šetajući oko jezera.

Kako je termalna voda jedna od karakteristika i blagodeti ovog predivnog mjesta, planinari su uživali u bazenima, tople termalne vode. U malom mjestu Banja, svega pet kilometara od trga Banjsko, su dva gradska bazena. Ulaz je samo 2 leva (2 KM).

Na vrh Todorku 2.746 metara nadmorske visine, preko Šilingara i Platotoa stiglo je 11 planinara koji su prepješačili 15 km i savladali 950 metara visinske razlike.

Do vrha Platoto 2.230 metara nadmorske visine je dva sata aktivnog hoda. I pored velikog uspona, sunčan, ali ne prevruć dan, uz put borovnice i puno trave i cvijeća olakšali su uspon i jednoj i drugoj grupi.

Platoto je startno mjesto muškog i ženskog slaloma, odnosno svjetskog kupa FIS Alpine…Inače cijela grupa žičarom je iz Banjskog stigla do Šiljegarnika gdje je i cilj, koji u zimsko doba okupi 15 hiljada turista i skijaša, 40 RTV svjetskih stanica, a svjetski kup prati i do 19 miliona tv gledatelja … Naša skijašica Elvedina Muzaferija osvojila je prvo mjesto 2015.na tom prestižnom natjecanju.

U povratku za Sarajevo odmor u Skoplju planinari su iskoristili zaobilazak makedonskog glavnog grada.

Većina učesnika ovog planinarskog pohoda su bili i prošle godine u organizaciji Planinarskog saveza Kantona Sarajevo na Visokim Tatrama, i već planiraju da naredne godine opet putuju na neki od vrhova izvan BiH u organizaciji Planinarskog saveza Kantona Sarajeva. Destinacija će biti poznata početkom 2017. godine.

Posted by on 2016-09-03. Filed under Magazin, Planinarenje. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login