Pošumljavanje u BiH minimalno

šuma

šuma

Već 10-ak godina u Federaciji Bosne i Hercegovine nema Zakona o šumama. Zakon bi trebalo da bude na nivou cijele BiH jer su šume opšte dobro, i nisu samo za našu, nego i za buduće generacije, izjavio je Vladimir Beus, član Akademije nauka i umjetnosti BiH i dugogodišnji profesor šumarskog fakulteta u Sarajevu.
Beus je, tokom Međunarodnog simpozijuma “Čovjek-Šuma-Nauka”, rekao da je pošumljavanje u BiH minimalno u odnosu na period prije rata.

Prema njegovim riječima, pošumljavanjima se uglavnom bave neke Nevladine organizacije, ali bi tome trebalo da se posveti više pažnje.

Generalni direktor Direkcije za Šume Republike Turske Bekir Karakabej rekao je da su šume su svjetsko bogatvo koje treba zaštititi.

“Naš cilj je da zaštitimo to svjetsko bogatstvo kako bismo ostavili nešto budućim generacijama”, rekao je Karakabej.

Na Međunarodnom simpozijumu “Čovjek-Šuma-Nauka” učestvuje oko 200 vodećih svjetskih stručnjaka iz oblasti šumarstva i hortikulture, a tokom tri dana biće izloženo preko 120 referata.

Ovaj simpozijum organizovan je povodom 70 godina od osnivanja Šumarskog fakulteta, Univerziteta u Sarajevu.

Prema riječima Mirze Dautbašića, dekana Šumarskog fakulteta, cilj simpozijuma jeste razmjena iskustva učesnika, kao i da se razgovara o mogućnosti obrazovanja u šumarstvu, jer se u regionu svake godine bilježi pada interesa studenata za ovaj studij.

Posted by on 2018-10-10. Filed under Ekologija, Magazin. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login