Projekt „Pozorište, pravo svakog djeteta”

Zenica

Zenica

Članovi Udruženja za promociju i razvoj kulturnih aktivnosti “Studio teatar” iz Zenice počeli su realizaciju projekta „Pozorište, pravo svakog djeteta“, u okviru koje s predstavom “Dječak koji ne želi da odraste” nastupaju u najudaljenijim osnovnim školama u Zeničko-dobojskom kantonu. Jedan od glavnih ciljeva projekta je učiniti teatar dostupnim svima podjednako, ili se barem potruditi da on dijelom postane dio odrastanja i djeci koja žive na selu.

– Želja naše ekipe je da predstavu pogledaju djeca koja možda nikada nisu imala priliku gledati profesionalne glumce na sceni. To ćemo učiniti na taj način što ćemo mi kao teatarska trupa, koja je u nezavisnoj produkciji napravila predstavu za djecu, otići u najudaljenije osnovne škole na području ZDK i tamo odigrati predstavu – kaže predsjednik udruženja Nusmir Muharemović.

Predstava „Dječak koji ne želi da odraste“ ima u potpunosti pedagoško-odgojnu ulogu koja se ogleda u unapređivanju komunikacijske i receptivne vještine, afirmaciji sistema vrijednosti koji je neprolazan, razvoj ljubavi prema porodici, prirodi, životinjama, prijateljstvu i međusobnom uvažavanju, te razvoj čitalačkih interesa i čitalačke kulture.

Projekat će se implementirati u dvanaest općina Zeničko-dobojskog kantona – u Zenici, Zavidovićima, Žepču, Olovu, Brezi, Visokom, Kaknju, Varešu, Doboj jugu, Tešnju, Maglaju i Usori.

– Naša obaveza da učinimo barem male korake koji će ispravljati isključenost ove kategorije stanovništva kada je u pitanju konzumiranje umjetnosti, u ovom slučaju, konkretno, teatra. Želja nam je da razvijemo dječija interesovanja za pozorište, uspostavimo naviku odlaženja u pozorište, ali i da im pomognemo da bolje razumiju teatar – ističe Muharemović.

Projekt uključuje i škole za obrazovanje i rehabilitaciju osoba sa poteškoćama u psiho-fizičkom razvoju, pa je baš zbog toga prva u nizu škola u kojoj je odigrana predstava odabrana Škola za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Zenica.

Posted by on 2017-11-06. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login