U Premiershipu, očekivano, i ovog je ljeta oboren rekord u potrošnji novca. U vodećim ligama Evrope ponovo smo svjedočili velikim transferima, nekoliko klubova se posebno istaklo u tome. Ovaj put biramo pet klubova koji su obavili najbolji posao, a u razmatranje uzimamo sljedećih pet osobina: omjer od prodaje i kupovine igrača, adekvatno popunjavanje pozicija u timu, dugoročno planiranje, stil igre i šanse za ovu sezonu.
Engleski Premiership je na pojačanja potrošio rekordnu milijardu eura, španska Primera 387, italijanska Seria A 504, francuska Ligue 1 403 i njemačka Bundesliga 477 miliona eura. Izuzmemo li Premiership, to i nisu ogromne cifre. Navikli smo na njih u 21. stoljeću. Analizom vodećih klubova u najboljih pet liga Evrope izabrali smo pet klubova za koje smatramo da su najbolje poslovali u ovom prijelaznom roku.
Manchester City
Kao klub koji je najbolje poslovao u prelaznom roku izabrali smo Manchester City. Istina, Građani jesu potrošili najviše, ukupno 203 miliona eura. Gotovo sve su potrošili na četiri igrača, krilni napadač Sterling (62), ofanzivni vezni De Bruyne (75), centralni vezni Delph (11,5) i štoper Otamendi (44.6). Od prodaje igrača, City je zaradio 68 miliona što znači da je u dubokom minusu od 135 miliona eura. Međutim, obratimo li pažnju na njihov početak sezone u kojem su, nakon četiri kola Premijer lige, prvi s maksimalnih 12 bodova, pri čemu su postigli deset, a nisu primili nijedan gol. Dodamo li tome da Otamendi i De Bruyne još nisu ni zaigrali, svi su pojačanja ili mlada ili u najboljim godinama, jer Sterling ima 20, De Bruyne 24, Delph 25 i Otamendi 27 godina, a i ostatak ekipe je u najboljim igračkim godinama, jasno je da su čelnici kluba napravili odličan posao. City je sad ekipa koja se može prilagoditi različitim stilovima igre, ekipa koja nameće svoju igru, ima tu mnogo kreativnih igrača, trkača, mnogo “mišića”, kako bi rekli Englezi. Pellegrini je u uvodnom dijelu sezone pokazao da zna kako to iskoristiti.
Bayern München
Guardiola je pustio Schweinsteigera (31) za devet miliona eura Manchester Unitedu, a doveo centralnog veznog igrača Vidala (28) za 37 miliona eura. Kao zamjenu za Riberyja, koji ima problema s povredama, doveden je krilni napadač, Brazilac Douglas Costa (24), za 30 miliona eura. Oba igrača su već spremna za veliku scenu, posebno Vidal, i obojica će trajati dugo, posebno Costa. Ukupno su Bavarci potrošili 86, a zaradili 31 milion eura. Sasvim solidno za jedan od najvećih klubova svijeta. Sa spomenutim duom Bayern je dobio više na brzini i fizičkoj snazi tima. Usto, Guardiola sad ima ekipu koja može biti transformirana na mnogo načina. Protiv Leverkusena su čak igrali bez klasičnog štopera i slavili sa 3:0. Tri kola, devet bodova i devet golova dosadašnji je učinak Bayerna. U ovoj sezoni ponovo idu na trostruku krunu, kao i svaki put posljednjih pet godina, a prema onome što posjeduju, to će im biti cilj i minimalno narednih pet godina.
Atletico Madrid
Klub fudbalskih romantičara. Atletico Madrid. Ekipa koja živi od prodaje svojih igrača i koja itekako zna nadomjestiti odlazeće igrače. Prodali su napadače Mandžukića i Raula Jimeneza, krilnog veznjaka Turana, štopere Alderweirelda i Mirandu, te veznjake Suareza i Garciju, a doveli su napadače Jacksona Martineza i Vietta, krilnog veznjaka Carrasca, štopera Savića i lijevog beka Felipea Luisa. Potrošili su 139, a zaradili 104 miliona eura. Stil igre, sudeći prema pojačanjima, ostaje isti i upravo je taj stil bio mjerilo, što smo i navikli od Simeonea, u dovođenju igrača. Sva pojačanja su već spremna od ove sezone igrati važnu ulogu, a u prosjeku su znatno mlađi od igrača koji su napustili klub. Sjajan posao.
Juventus
Staroj dami nije lahko. Pogotovo nakon dva poraza u prva dva kola Serije A. Očekivano je bilo da će im trebati vremena da se naviknu igrati bez Pirla, Vidala i Teveza, ali niko nije očekivao tako loš start. Ipak, daleko od toga da se stvari ne mogu popraviti, jer im je glavni konkurent za titulu u Italiji Roma, a ona ima tri boda više. Juventus je, osim spomenuta tri igrača, pustio napadača Llorentea, mladog veznjaka Comana i Ogbonnu, a doveo je napadače Mandžukića, Dybalu i Zazu, krilnog napadača Cuadrada, veznjake Khediru i Hernanesa te lijevog beka Alexa Sandra. Allegri ponovo ima odličnu ekipu koja se može uklopiti u njegov sistem 4-1-2-1-2, ali i 3-5-2. Ekipa može trajati dugo, uz pogodan žrijeb u nokaut-fazi Lige prvaka može do polufinala, a s obzirom na konkurenciju u Italiji, sposobna je odbraniti titulu prvaka. Ako im Bosanci ne pomrse račune…
Roma
I posljednji tim koji smo izabrali je Roma. Ne zato što su Pjanić i Džeko naši reprezentativci, nego zbog toga što su naši Zmajevi zaista kvalitetni i što Roma konačno sliči ekipi koja je spremna za titulu. Posebno zbog dovođenja Edina Džeke. Njegov gol protiv Juventusa je pokazao da sad Roma ima ono što joj je nedostajalo. Othrvati se sa Chelinijem i zabiti gol glavom nije mogao nijedan napadač Rome u doba trenera Garcije. A to je samo jedna osobina Edina Džeke u kojem Roma ima kompletnog napadača. Osim njega, tu je sad i Mohamed Salah, krilo iz Chelseaja, te mladi lijevi bek Lucas Digne. Najveći upitnik je odbrana koja se tek treba dokazati. U veznom redu s De Rossijem, Pjanićem, Nainggolanom, Keitom, a kasnije i Strootmanom, ofanzivcima Gervinhom, Iturbeom i Falqueom te spomenutim pojačanjima, Roma ima tim koji će sigurno do posljednjeg dijela prvenstva biti u borbi ili osvojiti Seriju A. Problem je Liga prvaka u kojoj im je konkurent u grupi s Barcom i Bayer iz Leverkusena.
You must be logged in to post a comment Login