Savremena umjetnost u Titovom bunkeru turistička atrakcija

ARK Konjic

ARK Konjic

Titov bunker u Konjicu, od strogo čuvane „vojne tajne“ bivše SFRJ postao je turistička atrakcija, koju je, kroz tri ciklusa Bijenala savremene umjetnosti, koja su održana u ovom objektu, posjetilo 60.000 ljudi. Danas se u Titov bunker, ulazi i zbog umjetničkih radova, koja su u tri ciklusa Bijenala, djela 102 umjetnika iz cijelog svijeta.

Planina Zlatar kod Konjica desetine godina čuvala je najveću državnu vojnu tajnu bivše Socijalističke federativne republike Jugoslavije (SFRJ). Na njenom lokalitetu, od 1953.-1979. godine, građen je objekat DO ARK, koji je u slučaju opasnosti od nuklearnog napada, bio spreman primiti 350 osoba iz najvišeg vojnog i političkog života bivše nam zajedničke države, na čelu sa Josipom Brozom Titom.

Riječ je o objektu koji se prostire na površini od 6.500 metara kvadratnih, a nalazi se 300 metara ispod površine zemlje. Izgradnja Titovog bunkera bila je investicija od 4,6 milijardi američkih dolara. Za ovaj objekat znala su samo četiri komandanta po službenoj dužnosti, te radnici koji su birani pažljivo i koji su morali potpisati ugovor o šutnji.

Cijeli svoj radni vijek, u objektu, koji je u narodu poznat kao Titov bunker, radio je Konjičanin Hadžo Novalić.

“Nama su govorili da će to biti radionice ispod zemlje, pošto je vojna fabrika tu blizu. Mi smo preuzeli dužnost od Vojne pošte Beograd. Zatekli smo mokre maltere na zgradama maskirnim. To je državna tajna, mi smo potpisali da niko nam ne smije znat. Pa kući, šta ću, rekao sam nemojte me pitati molim vas ništa, ne smijem reć, ne mogu reć. Rečeno nam je da prijavimo, ko bi se previše interesovao za to. Prije rata, dok je Tito bio tu, pasoš moj je bio u Beogradu. Nisam mogao hodat”, otkriva nam danas nekada državnu tajnu svoga 22 godišnjeg radnog staža u Titovom bunkeru, Hadžo Novalić, koji tvrdi da Tito nikada nije ušao u ARK.

“Nije Tito nikad ušao. Dolazio je on u ‘Igman’ (preduzeće), ranije u namjensku, ali nikada nije došao u ARK”, kaže Novalić.

Danas se u Titovom bunkeru nalazi 125 umjetničkih radova.To su djela 102 umjetnika, iz 32 zemlje svijeta, koju mnogi smatraju najznačajnijom kolekcijom savremene umjetnosti u Jugoistočnoj Evropi.

Projektom Bijenala Titov bunker postao je velika turistička atrakcija, a krajnji cilj je da se ovaj objekat pretvori u „Muzej u muzeju“.

Posted by on 2017-08-21. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login