Sevdalinka trajna ljubav i životni izazov harmonikaša Nermina Tulića

Nermin Tulić

Nermin Tulić

Nermin Tulić iz Bosanske Dubice nastanjen u Švicarskoj magistar je harmonike, a već drugu deceniju tim muzičkim instrumentom uspješno promovira sevdalinku. Svirao je za holandsku kraljicu Beatrix povodom 750 godina grada Oldenzala, te osvojio treće mjesto na svjetskom takmičenju harmonikaških orkestara u Italiji.

Radi kao pedagog, profesor harmonike i klavira u vlastitoj muzičkoj školi “Lasst uns musizieren”, usporedo održava Workshops Balkanmuzike te master classe klasične i moderne muzike u muzičkim školama, a radi i kao dirigent Harmonikaškog orkestra HC “Kolliken”. Sevdalinka je, kaže, njegova trajna ljubav i životni izazov.

Nastupa širom Evrope i tako promovira bosansku muziku, posebno sa svojim sastavom “EtnoSaraj” izvodi starogradske pjesme i bosanski sevdah. Njegov muzički izraz postaje jedinstven i vodeći, dajući mu imidž „muzike budućnosti“ u kojoj živi i raste njegova voljena Dubica.

Nakon položenog prijemnog ispita pri Konzervatoriju ”Artez“ Saksion Hogeschool 1996. u gradu Enschede u Holandiji, na odsjeku klasične harmonike otpočeo je studije, a 2001. u klasi profesora Egberta Speldea postao je bachelor – profesor „Docerend Musicus”. To mu je dalo novi poticaj. Težnja za usavršavanjem odvela ga je na prijemni ispit u Saxion Hogeschool na Messiaen Academie “ArtEZ” gdje je 2004. postao akademski glazbenik i stekao zvanje koncert majstora (Master of Musik) – magistar harmonike.

Tokom studija Nermin je u domenu masterclassa pohađao razne seminare uglednih profesora harmonike kao što su C. Jacomucci, M. Rantanen, F. Lips, A. Dimitriev, B. Lenko, M. Kern, M. Lequeux,P.A. Glorvingin, V. Dolgoponov, L. Bjorn, G. Daanen. Tri mjeseca je proveo na specijalizaciji kod prof. Bogdana Dowlasza pri Muzičkoj akademiji Lodz. Nakon okončanja studija Nemin podučava harmoniku pri različitim muzičkim školama i institucijama kulture, što mu je pomoglo da stekne uvid u suvremene inovativne nastavne metode koje se primjenjuju na području zapadne Evrope.

U skladu sa stečenim znanjima razvio je i usavršio vlastiti pristup i tehniku edukacije. Pedagoški rad za njega je primarni izazov i izvor inspiracije za usavršavanjem i promocijom. Posljednjih godina Nermin se bavi i komponiranjem muzike i aranžiranjem postojećih kompozicija i pjesama za teatre, dokumentarne filmove i za svoj “EtnoSaraj”.

Paralelno s obrazovanjem i usavršavanjem Nermin je na prostorima zapadne i istočne Evrope razvijao i koncertnu aktivnost, koja obuhvata širok i raznovrstan repertoar (world music, muziku od baroka do avangarde) s posebnim afinitetom i žarom za bosansku sevdalinku.

Osim solističkih koncerata izvodi redovno i komornu glazbu u različitim postavkama. Na svjetskom takmičenju harmonikaških orkestara 2003. godine u italijanskom gradu Castellfidardu, s “Nederlanse Accordeon Ensemble”, osvojio je treće mjesto. Više puta je kao solista nastupao na koncertima s filharmonijskim i puhačkim orkestrima, a 2008. je u Holandiji sudjelovao na snimanju CD-a “Tonen van Vrijheid” pod pokroviteljstvom UAF-a, gdje je kao solista s “Orion ensamble” snimio kompoziciju Astor Piazzolle “Oblivion”.

U julu i augustu 2015. Nermin je, kao koncertmajstor – solista, zajedno sa Simfonijskim orkestrom “Ricciotti ensemble” iz Amsterdama nastupao na turneji “Bosnische Balkan Connectie”, koja je startala u Holandiji a potom je nastupao u gradovima širom BiH.

Zapaženo mjesto u njihovom repertoaru imale su sevdalinke “Prošetala Suljegina Fata”, “Čudna jada od Mostara grada”, “Ehlimana”, te instrumental “Saraj” koji je Nermin komponirao. Veliki uspjeh imali su koncerti održani u Kirchemeinde haus Arche u Kollikenu, s njegovim harmonikaškim orkestrom i koncerti u Bernu s grupom Masciuli – Ratatila i talijanski Pizzica muzika te Duo uvaženim Bernskim Flamengo – Jazz gitaristom Nicolas Perrinom. Nermin je 2003. oformio vlastiti akustični ansambl pod nazivom “EtnoSaraj”, a na koncertnim podijima širom Holandije, Njemačke i Švicarske nastupa, njeguje i popularizira tradicionalnu muziku s prostora bivše Jugoslavije. Njegov ansambl uvršten je u kataloge eminentnih holandskih impresarija.

U organizaciji teatra Veenfabriek u oktobru 2008. ansambl “EtnoSaraj” nastupao je s kazališnom predstavom “Excellence in Exile” u koncertnoj dvorani Schouwburg Utrecht, u predstavi kojoj je prisustvovala kraljica Holandije Beatrix.

U studiju ”Silfox“ Holandija Nermin je dosad, sa sastavom “EtnoSaraj”, snimio dva CD-a pod nazivom “EtnoSaraj” 2011. i “Roots” 2014.godine.

Iz ljubavi prema sevdalinci u Nerminu stalno jača želja za istraživanjem korijena tog posebnog stila muzike, te od 2009. uči i istražuje instrument saz. To mu omogućava da prvi put iskuša i vokalne mogućnosti. S velikim interesiranjem i uspjehom otkriva nove dimenzije te muzike i aranžira stare sazlijske pjesme za muziciranje s ansamblom.

Iako je na prostorima Evrope postigao dosta toga što se ambicijama mladog čovjeka s posebnim darom može postići, Nermin sa čežnjom priča o BiH i rodnoj Bosanskoj Dubici, koja je njemu ne samo u srcu i duši nego predstavlja izvor njegova nadahnuća.

Vjeruje da će pjesma i sevdah, kad- tad, ujediniti ove prostore i vratiti im imidž i dostojanstvo koje su kroz historiju stvorili. Svoj “EtnoSaraj” s nezamjenjivom harmonikom on doživljava kao zvijezdu vodilju, koja u tamu ovog vremena unosi pramičak svjetlosti.

U informaciji dostavljenoj Feni putem Bhdinfodeska iz Birminghama Nermin Tulić rođen je 1977. godine u Bosanskoj Dubici. Zbog ratnih zbivanja u BiH živio je u Holandiji, potom u Njemačkoj, a od 2015. živi u Bernu (Švicarska). Postao je magistar harmonike i profesor na muzičkim akademijama Holandije i Njemačke.

Posted by on 2016-10-01. Filed under Kultura. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login