Simbol mira u duboko podijeljenoj BiH

Skoro 30 godina nakon početka rata u BiH na Trebeviću je ponovo otvorena žičara. Ona bi trebala biti simbol mira u zemlji koja je još uvijek duboko podijeljena, piše Sueddeutsche Zeitung.

Trebević, Žičara, Sarajevo

Trebević, Žičara, Sarajevo

„Žičara na Trebeviću je za grad sa dobrih 300.000 stanovnika simbol kojim se žele nadovezati na nekadašnji sjaj i otvorenost prema svijetu u vrijeme kada je grad bio domaćin Zimskih olimpijskih igara 1984. godine”, piše Sueddeutsche Zeitung u reportaži iz Sarajeva.

„Žičara naravno simbolizira i prevazilaženje posljedica građanskog rata. Gradu ju je poklonio bogati mecena. Edmond Offerman je nizozemsko-američki nuklearni fizičar koji je na berzi u New Yorku zaradio mnogo novca. Na Univerzitetu u Illionisu je prije 30 godina upoznao svoju suprugu Maju koja potiče iz Sarajeva. „Nakon rata sam želio uraditi nešto za rodni grad moje supruge”, kaže on, pojašnjavajući zašto se odlučio na sponzorira žičaru Sarajevu i dodaje:. „A imam i posebnu ljubav prema žičarama”.

Gesta pomirenja
List ocjenjuje da će Trebević „možda ponovo biti omiljeno izletište kakvo je bilo prije rata”. ”’Sa roditeljima sam ovdje bio najmanje jednom sedmično i pili smo kafu, sa sinom sam ovdje dolazio na skijanje’, kaže uposlenik na žičari Davor Novaček. Kada je počeo rat ovaj 64-godišnji inženjer je suprugu i sina poslao u Heidelberg. On je ostao u Sarajevu gdje se borio. „Plakao sam, kada sam saznao da će žičara biti ponovo sagrađena. Ljudi su ovdje zbog toga sretni”, kaže on. Na Trebeviću je planirana i gradnja šetališta kako bi se moglo uživati u lijepom pogledu na Sarajevo. Odavde se može vidjeti i „Aleja snajpera”, koja je postala tužna slava.
Skoro svako, koga ovdje sretnemo, može ispričati neku tužnu priču. Majku Dejana Gavrića, uposlenika na žičari,  je ustrijelio snajper, kada je išla po vodu, druge u redu za hljeb. Samo nekoliko stotina metara iza stanice, koja se nalazi na teritoriji grada, prolazi granica između Republike Srpske i Federacije BiH. Srpska vojska je u proljeće 1992. godine zauzela vrh, pri čemu je ubijen uposlenik žičare Ramo Biber. To se dogodilo mjesec dana prije početka rata. Spomen ploča, nova kao i žičara, sada podsjeća na njega. Nenad Samardžija, gradonačelnik Istočnog Sarajeva koje pripada Republici Srpskoj, je prisustvovao otvaranju žičare. Bila je to gesta pomirenja. No žičara bi trebala biti tek prvi korak ka suživotu ako se pita mladi gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka. ‘Iz političkog ugla gledano bitno je da spojimo oba entiteta, ne želimo da se takvo nešto ponovi’, kaže Skaka”, piše Sueddeutsche Zeitung.

 

Posted by on 2018-05-04. Filed under Sarajevo, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login