Teško suočavanje s prošlošću na Balkanu

Prvostepena presuda Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom i teško suočavanje sa prošlošću u zemljama bivše Jugoslavije su neke od tema kojim se bavi njemačka štampa.

Ratko Mladić na izricanju presude, 22.11.2017.

Ratko Mladić na izricanju presude, 22.11.2017.

“Mladićeva krivica”, naslov je teksta u listu„Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”u kojem Michael Martens pored ostalog piše: „Ko god je u Bosni stojao pored tek otvorene masovne grobnice ili čuo jednu ženu iz Srebrenice kako govori o tome da nema načina da se ublaži bol za mužem, ocem, a posebno sinovima – to neće nikada zaboraviti. Nikada neće zaboraviti jak miris amonijaka gomile posmrtnih ostataka koji se kao igla direktno zabada u mozak, niti će zaboraviti patnju žena kojima su presušile suze…”

„Jedna od osoba na osnovu čijih je naređenja ubijeno više hiljada ljudi  i još veći broj živih bačeno u svijet stalne tuge i patnje, protekle sedmice je osuđen pred Haškim tribunalom: Ratko Mladić, general pod čijim je naredbama između 1992. i 1995. godine u Bosni ubijeno 20.000 ili još više ljudi. Od tog broja je samo u Srebrenici u nekoliko dana u julu 1995. godine ubijeno više od 7.000 ljudi”, navodi dalje ovaj list.

„Čovjek ne mora biti saglasan sa Haškim tribunalom. U zimi 1992/93. godine nekoliko stotina gladnih Bošnjaka je u Srebrenici krenulo u bestijalnu pljačku u okolnim srpskim selima i tom prilikom ubili više od hiljadu srpskih žena, djece i muškaraca. Počinioci nikada nisu kažnjeni. U ljeto 1995. godine je 200.000 Srba pobjeglo pred hrvatskim trupama. Tada su počinjeni ratni zločini nad Srbima. Međutim, u Hagu zbog toga nikada nije osuđen nijedan počinilac. Kao da se ništa nije dogodilo. Ne morate biti srpski nacionalista pa da to bude zbunjujuće”, piše autor Martens. “Genocid u Srebrenici je zločin. I tačka. Ali, šta kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik? On Mladića naziva patriotom koji je srpski narod spasio od uništenja. Kada ovako nešto čujemo, neki kažu da EU ni u kojem slučaju ne smije primiti države u kojim se s ovakvim pogledima postaje predsjednik. Zbog toga bi bilo pogrešno uskratiti BiH pristupne perspektive i na taj način kazniti Bošnjake i Hrvate u drugom dijelu zemlje. Postoje i bolji instrumenti. U Ministarstvu vanjskih poslova odavno razmišljaju o uvođenju sankcija Dodiku i njegovoj kliki. Da li je previše od moćnika EU tražiti da kazni nekolicinu drznika iz reda srpskog naroda u BiH koji slave najveće ratne zločine u Evropi od 1945. godine? Nadam se da nije“, zaključuje se na kraju članka.

Zločini onih drugih

Proces pomirenja otežava što su u jugoslovenskim ratovima svi samo pobjednici, i što nema pravih gubitnika, piše „Neue Zürcher Zeitung am Sonntag”. „Hrvatska i Slovenija su pobjednici. Oni ne vide povod da same sebe zapitaju šta se to dešavalo. U Hrvatskoj se njeguje dogma „čistog” rata. Kada u srijedu pred Haški tribunal na dnevni red dođe podrška Zagreba za prljavi rat bosanskih Hrvata u Hercegovini, onda se otvara mogućnost da se činjenice interpretiraju na drugi način. Tada se u Hrvatskoj govori o „političkom tribunalu” koji zbog „simetrije” treba „hrvatsku ravnotežu“ naspram srpskih osuđenika. U ovom ratu nema klasičnih gubitnika. To ima veze sa napadima Zapada. Ratovi u BiH i na Kosovu su spriječeni napadima spolja. NATO je prisilio sukobljene strane da sjednu za pregovarčki sto, a zapadne sile su stvorile nove države. Konflikti nisu završeni nego su zamrznuti i preneseni na institucije novonastalih država. Pojedine etničke grupe se i dalje vide kao žrtve rata, što se dodatno pojačava kroz nacionalističku propagandu. Pod takvim uslovima je teško započeti proces pomirenja”, smatra novinar lista „Neue Zürcher Zeitung am Sonntag”.

Posted by on 2017-11-28. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login