Treće poskupljenje u BiH u 2018.: Sve manje goriva u rezervoaru za “cenera”

poskupljenje, gorivo

poskupljenje, gorivo

“Ma ne zanimaju me cijene, za mene je cijena uvijek ista-10 KM”
Upravo ovom devizom vode se građani BiH dok sipaju gorivo za “cenera”, ne računajući kako se broj takvih točenja mjesečno rapidno povećava.

Razlog je-poskupljenje goriva na domaćim pumpama Gorivo u BiH je poskupjelo već tri puta, jednom zbog usvojenog Zakona o akcizama, a dvaput zbog rasta svjetske cijene nafte.

1.2.2018. godine stupio je na snagu set zakona o akcizama a koji je predvidio povećanje cijena goriva i plina na benzinskim stanicama u BiH.

Drugo povećanje desilo se sredinom aprila a treće ovih dana.

Sproveli smo mali eksperiment. 22,3 litre dizela smo jutros natočiliza 50 KM, dok je 31.1.2018,prije usvajanja seta zakona o akcizama, ta količina bila 25.77 litara dizela. To znači da za istu količinu novca možete kupiti oko 4litre manje goriva nego 31.1.2018.godine.

Podsjetimo, BiH ima među najskupljim cijenama goriva u Evropi.

Kada se dogodilo prvo povećanje goriva a zbog famoznog Zakona o akcizama, rečeno je da će se ti novci veoma brzo sliti u budžete entitetskim preduzećima za razvoj autoputeva, da će građani osjetiti progres. Međutim zbog nedostatka konsenzusa ministara finansija u vezi sa podjelom novca,ovaj će novac biti zamrznut do daljnjeg na posebnom računu Centralne banke BiH. Prema objavljenim podacima, na ovom računu se nalazi 97 miliona KM, prikupljenih za prva tri mjeseca.

Kako se formiraju cijene za građane?

Jedno je sigurno, u BiH ne postoji transparentan sistem određivanja maloprodajnih cijena naftnih derivata a građani ni ne znaju na osnovu kojeg kriterijuma se formiraju cijene na tržištu. Za razliku od cijene električne energije, koja je regulisana i kontrolisana, kretanje cijena goriva u BiH podliježe slobodnom tržištu.

“Da je prostor širok znaju samo dobri poznavaoci cijena širom BiH. Dva glavna snabdjevača INA MOL i NESTRO se pogađaju sa ostatkom maloprodajne mreže oko marži i uspjeli su da nametnu poprilično ujednačavanje, ali još uvijek imamo geografski raspored cijena koji se ne može pravdati troškovima transporta koji su različiti” kaže za BUKU stručnjak za finansije Slaviša Raković

Iako i Hrvatska hrani svoje uhljebe preko cijena goriva poprilično, dok njih se makar zna na koji način se formira maloprodajna cijena. Taj obračun izdalo je hrvatsko Ministarstvo gospodarstva 2012. godine i sadrži veoma komplikovanu matematičku formulu.

U BiH ne postoji metoda obračuna. Može se reći da od pomenute cijene od 2,24 najmanje ide ditributerima, najviše jedna 1 KM, ostatak ide državi.

Dakle prostora za smanjenje cijena ima. To bi ujedno značilo da se država odrekne svog dijela “profita” međutim teško je odreći se tolike količine prihoda u budžet. Drugim riječima, nisu glupi da ponovo vrate nešto što su dobrano povećali krajem januara 2018.godine.

Na stranu što potrošači ne mogu vjerovati distributerima i opravdano sumnjaju u poteze naftaša, na stranu što postoji i stara priča o kvalitetu derivata koji inspekcije još uvijek ne rješavaju efikasno.

Građanima ne preostaje ništa drugo nego da i dalje ponizno računaju koliko mogu kupiti za poslovičnu cvaju.

Posted by on 2018-05-26. Filed under Banja Luka, Mostar, Sarajevo, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login