Delegacija Ministarstva sigurnosti Bosne i Hercegovine, predvođena zamjenikom ministra sigurnosti BiH Mladenom Ćavarom, posjetila je danas poplavljena područja u rejonu Posavine, Semberije i Brčko Distrikta gdje je razgovarala s međunarodnim timovima koji rade na sanaciji terena i prečišćavanju vode.
Kako je u izjavi za Agenciju FENA kazao Ćavar timovi iz Austrije, Njemačke i Turske rade na sanaciji ovog terena, a austrijski timovi rade i na osiguravanju pitke vode za stanovništvo, dok tim iz Švedske radi na sanaciji terena i prečišćavanju vode u predjelu Doboja.
Ćavar je kazao da su se predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH uvjerili u ispravnost ove vode koja se tri do pet puta dnevno kontrolira u laboratoriji.
Ćavar naglašava da se situacija stabilizira u ovom području, ali napominje da su štete nesagledive.
Potvrdio je da će krajem ove ili početkom naredne sedmice na terenu biti raspoređeno oko 1.600 vojnika EUFOR-a i Oružanih snaga BiH koji će dati svoj doprinos u raščišćavanju terena posebno kada je u pitanju kruti otpad jer prema podacima ovog ministarstva, koji nisu konačni, po velikom gradu ima oko 300 tona krutog otpada.
“Nakon što smo prošli urgentnu fazu spašavanja života i deratizacije ključni zadatak je otpad koji se u narednom periodu treba riješiti” – napominje Ćavar.
U sjevernom dijelu BiH još uvijek ima poplavljenih područja, voda se ne povlači tako brzo i procjene ekipa na terenu su da će se u narednih od pet do 10 dana u potpunosti voda povući, a zbog toga su angažirani timovi koji ispumpavaju vodu.
“Situacija je, prema mom uvjerenju, trenutno najteža u Bosanskom Šamcu. To je grad koji je potpuno razrušen tamo su tone i tone otpada po ulicama i čine se nadljudski napori da se to očisti” – kazao je Ćavar.
Kada su u pitanju potrebe stanovništva, Ćavar ističe da u Ministarstvo sigurnosti BiH dolaze kontinuirano zahtjevi s terena koji se tiču potreba stanovništva te ovo ministarstvo i Ministarstvo vanjskih poslova BiH kroz sistem međunarodne pomoći traži te vrste pomoći.
“Prema našim podacima, koji nisu konačni, oko 40 do 50 hiljada ljudi trenutno je van svojih domova i potrebno je da im se osigura hrana i voda, ali pored toga i medicinskog zbrinjavanja u narednom periodu morat će se pristupiti sanaciji poplavljenih područja i sanaciji oštećenih stambenih jedinica” – pojašnjava Ćavar.
Iznio je i podatak da je oko 50 do 60 hiljada stambenih jedinica stradalo u nezapamćenim poplavama koje su zadesile BiH, a koje su potom uzrokovale veliki broj klizišta.
“Situacija je zaista teška, poplave su bile razorne, a šteta je ogromna, ali krizni period je iza nas i sada je situacija pod kontrolom. Nadležne službe su na terenu te se i u Posavini i Semberiji stvari vraćaju u normalnu” – kazao je.
Na kraju je podsjetio da su u toku pripreme za donatorsku konferenciju kako bi se osigurala sredstva za obnovu i rekonstrukciju kako individualnih, stambenih i porodičnih objekata tako i infrastrukture koja je uništena.
You must be logged in to post a comment Login