U sarajevsku školu za stručno obrazovanje upisana 84 učenika

školaŠkolska 2017./18. godina s više aspekata bila je uspješna za učenike i osoblje sarajevske Škole za srednje stručno obrazovanje i radno osposobljavanje, a sa istim entuzijazmom očekuju i novu školsku godinu.

Dosadašnji direktor te škole Edin Pita u razgovoru za Fenu ističe ključnu ulogu nastavnika u nastavnom procesu i njegovu sposobnost da uključi učenike da bi, kako je kazao, oni bili subjekti i stvarni akteri odgojno-obrazovnog procesa.

“Posao nastavnika je odgovoran i složen, pogotovo kad se radi o djeci koja imaju problema u učenju i trebaju dodatnu pomoć i podršku. Naš nastavni kadar je u prosjeku mlad po godinama, ali s dovoljno iskustva da se može nositi s mnogim izazovima u radu. Želimo da se svako dijete osjeća prihvaćenim i dobrodošlim. Zadovoljstvo djece nam je važno. To je, između ostalog, mjerilo kvalitete našeg rada. Ipak, nije to jednostavno postići, to je stalni proces”, naglasio je.

Zadovoljni su, kaže, kad im saradnici iz drugih institucija, škola ili roditelji upute pohvale za uloženi trud. To ih veseli i motivira za dalji rad.

Pita ističe i kvalitetu suradnje s resornim kantonalnim ministarstvom, te kaže da imaju razumijevanje za većinu njihovih zahtjeva ili prijedloga.

“Sudjelovali smo u pripremanju zakona i pravilnika, prihvaćena su neka naša rješenja i prijedlozi. Prihvaćeni su nastavni programi i dopune koje smo tražili od tog ministarstva”, kazao je.

Smatra da se nastavni proces najbolje može verificirati kroz uspješnost praktične nastave za učenike, koja je bitan dio njihovog školovanja. Sve to s obzirom na to da je, kako je kazao, glavni cilj školovanja stjecanje radnih vještina i osposobljavanje u okviru zanimanja.

Tako učenici koji se školuju za zanimanje moler obavljaju praktičnu nastavu u Školi (kreče prostorije unutar te škole), ali i u drugim školama (OŠ ‘Isa beg Ishaković’ i Centar ‘Vladimir Nazor’). Kuhari u okviru praktične nastave pripremaju užine za učenike Škole, sudjelovali su u organizaciji keteringa na manifestaciji ‘Porodični dani’ te na više prodajnih bazara. Reklamni grafičari i knjigovesci pripremaju u okviru praktične nastave prospekte, kalendare i druge materijale. Potom ih printaju, štampaj i izrađuju. Učenici su printali i šolje, blokove, cekere, majice. Pomoćni dekorateri u okviru praktične nastave izrađuju ukrasne predmete i razne likovne radove. Svi ti proizvodi pokazuju učenička dostignuća i njihovu osposobljenost za rad.

Naglašava da, nakon stjecanja diplome, učenici ne dolaze lako do posla. Većini učenika čije su radne sposobnosti, bez obzira na stečene vještine u okviru zanimanja, smanjene ili ograničene potrebna je manja ili veća podrška prilikom zapošljavanja. Ipak najvažnije je, ističe on, da svaki učenik može naći mjesto u nekoj radnoj sredini.

“Imamo pozitivna iskustva kod zapošljavanja bivših učenika, u našoj školi ili drugdje. Škola posreduje između poslodavca i uposlenika (bivšeg učenika), pomaže u zapošljavanju uglavnom putem javnog poziva preko zavoda za zapošljavanje (kantonalnog i federalnog) i Fonda za zapošljavanje i rehabilitaciju osoba s invaliditetom u FBiH”, kazao je.

Pozvao je poslodavce zainteresirane za zapošljavanje osoba s umanjenim sposobnostima da im se jave.

“Imamo podatke o učenicima, njihovim sposobnostima i zanimanju. Možemo posredovati u izboru uposlenika na određeno radno mjesto”, naglasio je.

U novu školsku godinu dosad su upisana ukupno 84 učenika za pet zanimanja (kuhar, moler, reklamni grafičar, pomoćni dekorater i cvjećar), koji će nastavu pohađati u 12 odjeljenja. Po pedagoškim standardima i normativima, u odjeljenju može biti od četiri do 12 učenika. Stručnjaci raznih profila nastoje nadomjestiti ono što im nedostaje i osposobiti ih za samostalan život.

Za učenike su najzanimljivija zanimanja kuhar, moler, reklamni grafičar, pomoćni dekorater i cvjećar. Direktor očekuje da će, baš kao i ranijih godina, biti još upisa i/li prepisa iz drugih škola. To se dešava kad učenici, iz nekog razloga, ne mogu pratiti redovnu nastavu.

“U školi imamo i programe za još desetak zanimanja, za koja trenutno vlada manje interesovanje (krojač, tapetar, bravar, autolimar…). Nakon pauze od nekoliko godina ponovo upisujemo učenike za zanimanje cvjećar”, ističe.

Rukovodstvo te škole posvećuje mnogo pažnje i vannastavnim aktivnostima učenika, a u sportu postižu najbolje rezultate. Edin Pita izdvaja nastupe sportaša na državnim i internacionalnim takmičenjima kao što su Zimske olimpijske igre u Austriji i Specijalne igre Oaze, na kojima su učenici te škole osvojili brojna odličja. U prošloj školskoj godini učenici su bili aktivni i u školskim sekcijama, ali i prisutni na mnogim kulturnim i drugim manifestacijama.

Škola za srednje stručno obrazovanje i radno osposobljavanje u Sarajevu obrazuje i radno osposobljava učenike starosti od 15 do 21 godine za manje složena zanimanja, a cilj je da ih osposobe da samostalno rade i žive od svog rada.

Nastavni planovi i programi prilagođeni su svakom učeniku, a omogućavaju im stjecanje prvog, drugog i trećeg stepena stručne spreme. Takve programe mogu pratiti učenici za koje su programi drugih škola iz nekog razloga neadekvatni ili preteški, kao i učenici s poteškoćama u razvoju.

Za upis u školu nije obavezno rješenje o kategorizaciji, a stručni tim škole procjenjuje sposobnosti učenika i predlaže adekvatan oblik školovanja (zanimanje i stepen naobrazbe). Iz iskustva znaju, kaže Edin Pita, da je ne insistiranje na rješenju o kategorizaciji bitno. Tako učenikom te škole mogu postati i oni koji jednostavno samo trebaju podršku, poput onih koji su neuspješni u školi zbog nedostatka radnih navika ili smanjene sposobnosti učenja.

Funkciju direktorice Škole za srednje stručno obrazovanje i radno osposobljavanje u Sarajevu od septembra će obnašati Inga Biščević. Nakon što mu je istekao mandat direktora, Edin Pita radit će na mjestu psihologa u toj školi.

Posted by on 2018-09-03. Filed under Magazin, Obrazovanje. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login