Ustavni sud ubrzava BiH ka NATO

OS, BiH

Oružane snage BiH

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je apelaciju Pravobranilaštva Republike Srpske, koje je uložilo žalbe na raniju odluku Suda BiH da se vojna imovina u Han Pijesku uknjiži na BiH. Odluka Apelacionog vijeća BiH je konačna i izvršna.

Knjiženje perspektivne vojne imovine jedan je od koraka u procesu ispunjavanja uslova za aktiviranje Akcionog plana za članstvo (MAP) u NATO-u. Od 63 perspektivne vojne lokacije, 23 se nalaze na teritoriji RS-a, a vlasti tog entiteta godinama već odbijaju uknjižiti ih u vlasništvo BiH.

Međutim, pitanje je da li će pravni epilog u slučaju objekta Veliki Žep u Han Pijesku biti model za rješavanje preostalih vojnih lokacija na teritoriji Republike Srpske, a pitanje je i šta će to značiti za put BIH ka NATO-u.

Prije gotovo godinu dana Pravobranilaštvo Republike Srpske uložilo je apelaciju Ustavnom sudu BiH i zatražilo odgodu izvršenja Odluke Apelacionog vijeća Suda BiH kojom je naloženo da vojna imovina u Han Pijesku, tačnije objekat Veliki Žep bude uknjižena na BiH.

Ustavni Sud BiH odbio je žalbu, a ova odluka je konačna. Što znači da se otvara mogućnost da se vojna imovina može knjižiti na Bosnu i Hercegovinu, odnosno za potrebe Oružnih snaga BiH.

Iz Ministrastva odbrane BIH je saopšteno: „MO BiH ne komentariše odluke Ustavnog suda BiH pa ni ovu. Kako smo informisani, odluka je konačna i obavezujuća, a njeno provođenje će u skladu sa zakonom zahtijevati Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine, kao zakonski zastupnik MO BiH“.

Riječ je o zahtjevu za uknjižbu stacionarno-komunikacijskog čvorišta Veliki Žep, odnosno nepokretnosti ukupne površine 11.474 kvadratna metra.

Za Amera Jerlagića, predsjednika Stranke za BiH, odlukom Ustavnog suda otvara se put prema članstvu BiH ka NATO savezu.

„Na bazi ovog presedana sutra je moguće nastaviti knjižiti svu vojnu perspektivnu imovinu na Oružane snage Bosne i Hercegovine, odnosno državu Bosnu i Hercegovinu i na taj način imati konačno ispunjen uslov iz Talina, 2010. godine, kada je u pitanju ispunjenje uslava MAP-a, odnosno pristupanje euroatlanskim integracijama“, kaže Jerlagić za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Iz Republike Srpske uslijedile su oštre reakcije političara, izvršne i zakonodavne vlasti, koji su ovu odluku Ustavnog suda BiH ocijenili kao “otimanje teritorije Republiike Srpske”.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je u izjavi za novinsku agenciju SRNA rekao da je ovo samo jedna u nizu odluka Ustavnog suda BiH koja je politički dirigovana i direktno uperene protiv RS-a.

„Da budem iskren do kraja, ova odluka za mene nije iznenađenje ako se ima u vidu da Ustvani sud BiH u kontinuitetu donosi antiustavne i političke odluke. Ne postoji zakon koji kaže da BiH ima imovinu, te prema tome ne postoji nijedan pravni osnov za knjiženje bilo koje lokacije ili objekta kao BiH“, rekao je za SRNA-u Milorad Dodik.

Iz Uprave za geodetske i imovinsko-pravne odnose Republike Srpske (RUGIP) smatraju da nema uslova za provođenje presude Suda BiH.

„Što se tiče sprovođenja presude o upisu imovine u Han Pijesku istaknuto je da nema uslova za sprovođenje presude Suda BiH. Naime, postupajući u prvostepenom i drugostopenom upravnom postupku, u zakonu predviđenim rokovima, utvrđeno je da postoje određene manjkavosti u presudi Suda BIH , te da navedena presuda nije sprovodiva u evidencijama o nepokretnostima koje vodi Uprava, odnosno Područna Jedinica Han Pijesak“, naveli su u odgovoru na upit RSE iz RUGIP-a.

Amer Jerlagić iz Stranke za BIH napominje da je nepovođenje presuda Ustavnog suda krivično djelo.

„Nema više nijedne instance gdje se može žaliti. Odluke Ustvanog suda se moraju provoditi. Znamo da je neprovođenje odluka krivično djelo. Tako da svi oni koji ne budu spremni provoditi odluke Ustavnog suda snosit će posljedice, bilo da se radi o Geodetskom zavodu entiteta Republika Srpska ili da se radi o nekim ministarstvima i Vladi RS-a“, kaže Jerlagić.

Iz Ureda Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini saopštili su da OHR tek treba temeljito razmotriti odluku Ustavnog suda BiH u predmetu Han Pijesak. Ali i pored toga Ljiljana Radetić, glasnogovornica OHR-a napominje da OHR izražava punu podršku svim nadležnim organima u procesu knjiženja perspektivne vojne imovine na državu BiH.

„Organi RS moraju omogućiti knjiženje sveukupne perspektivne vojne imovine koja se nalazi na teritoriji RS, te u tom kontekstu, moraju također provesti i odluku Suda BiH u predmetu Han Pijesak. Osim toga, mora se provesti i odluka Ustavnog suda BiH iz 2012. godine koja se odnosi na šira pitanja vlasništva nad državnom imovinom. Javno ili privatno vlasništvo nad nepokretnom imovinom ni na koji način ne utiče na teritoriju niti teritorijalnu jurisdikciju države ili entiteta. Lokacije perspektivne vojne imovine ili druga državna imovina uknjižena kao vlasništvo države BiH i dalje je dio teritorije Republike Srpske ili Federacije“, saopštila je Radetić iz Ureda visokog predstvanika u BIH.

Sud BiH je krajem 2015. godine naložio knjiženje vojne imovine u Han Pijesku na BiH, RUGIP je uložio prigovor, koji je Apelaciono vijeće Suda BiH odbilo.

„Mislim da će ova odluka ostati, da kažem u nekom vakumu neispunjavanju ustavnih obaveza. Imamo nagovještaj da će se tako nešto desiti sa obzirom na izjave visokih zvaničnika iz Republike Srpske. Opet ćemo imati status quo“, ocijenjuje za naš program Denis Hadžović iz Centar za sigurnosne studije.

Posted by on 2017-08-18. Filed under Banja Luka, Han Pijesak, Livno, Mostar, Sarajevo, Vijesti iz BH gradova. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login