Vlasti RS: „Slavićemo 9. januar, bez obzira na sve“

Ustavni sud BiH proglasio je neustavnim 9. januar kao Dan obilježavanja Republike Srpske. Sud je odluku donio na osnovu apelacije koju su u januaru podnijeli delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.

9. januar, RS
9. januar, RS

Ustavni sud Bosne i Hercegovine proglasio je neustavnim 9. januar, kao dan obilježavanja Republike Srpske. Ovo je drugi put, nakon što je u novembru 2015. godine sud donio istu odluku po alepaciji Bakira Izetbegovića i naložio Narodnoj skupštini RS da u roku od šest mjeseci taj zakon mora usaglasiti sa Ustavnom BiH. Nakon što je skupština iz Zakona o praznicima izbacila Zakon o Danu RS i usvojila ga kao poseban, sekularni praznik, zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona podnijeli su delegati Bošnjaka i Hrvata u Vijeću naroda RS.

„Osporena odredba koja glasi: „Na osnovu potvrđene volje građana Republike Srpske, 9. januar se utvrđuje kao Dan Republike“, nije u skladu sa članom I/2. Ustava Bosne i Hercegovine, članom II/4. Ustava Bosne i Hercegovine u vezi sa članom 1.1. i članom 2.a) i c) Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije i članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda te članom VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine. Osporena odredba je ukinuta i određeno je da prestaje da važi narednog dana od dana objavljivanja odluke u „Službenom glasniku Bosne i Hercegovine“, saopšteno je iz suda.

Sud preuzeo ulogu OHR-a

Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je Ustavni sud BiH svojom odlukom o osporavanju 9. januara kao Dana Republike Srpske, još jednom dokazao da se pri odlučivanju rukovodi političkim, a ne pravnim kriterijumima, te da je u potpunosti preuzeo ulogu koju je u prošlosti imao OHR.

„Nažalost, ova odluka Ustavnog suda BiH dodatno će narušiti, ionako krhko povjerenje građana Republike Srpske u ovu instituciju kojoj, očigledno, dnevni red u najvećoj mjeri diktira političko Sarajevo“, rekla je Cvijanović navodeći da je današnja odluka Ustavnog suda BiH dio orkestrirane aktivnosti usmjerene protiv Republike Srpske, koja se vodi na više terena – od osporavanja Dana Republike Srpske, raznih finansijskih blokada, tendencioznog presuđivanja za ratne zločine, pa do sprečavanja konstituisanja vlasti na nivou BiH.

Za apelante je odluka očekivana. Protpredsjednik Republike Srpske Ramiz Salkić kaže da se Ustavni sud već jednom ranije izjasnio o ovom pitanju, tako da odluka nije mogla biti drugačija.

„Ukoliko se nastavi obilježavati, bićemo u problemima“

„Sada vlast u RS treba da shvati da se radi o entitetu svih konstitutivnih naroda i da treba naći datum koji je prihvatljiv za sve građane da se obilježava kao Dan RS. Ukoliko nastave, sigurno je da ćemo biti u problemima. Takođe, očekujem da rasčiste sa onima koji su osuđeni za genocid a ne da baštine datum koji je začetak svega toga“, kaže Salkić.

Bez obzira na odluku Ustavnog suda BiH, predstavnici vlasti u Banjaluci poručuju da će se 9. januar proslavljati i da će za to naći načina.

„Poručio bih sudijama Ustavnog suda da se počnu baviti nekim drugim pitanjima osim Danom RS. Moram ih razočarati, mi ćemo slaviti 9. januar, naći ćemo mi način da ispunimo odluku Ustavnog suda. Oni guraju svoju priču, mi svoju a poručujem građanima RS da se spreme za slavlje naredne godine“, rekao je premijer RS, Radovan Višković.

Nijedna sudska odluka, kaže predsjednik Narodne skupštine RS, Nedeljko Čubrilović ne može da promijeni istorijske činjenice.

„Po ne znam koji put, Ustavni sud ocjenjuje istorijske činjenice. Nijedna sudska odluka ne može da promijeni istorijsku činjenicu a 9. januar je istorijska činjenica. Siguran sam da će RS i nakon odluke Ustavnog suda nastaviti da slavi svoj dan“.

Sporan datum, a ne dan Republike Srpske kao praznik

Jedan od apelanata u Klubu Bošnjaka u Vijeću naroda Kemo Čamdžija kaže da je odluka suda očekivana, na šta su i ranije ukazivali kroz presudu Ustavnog suda, da je datum sporan, a ne dan obilježavanja.

„Stvar je u tome da ne može biti 9. janaur. I Ustavni sud je postupio onako kako se od njega očekuje ali su zabrinjavajuće izjave da se neće poštovati odluka suda, ma kakava odluka bila i da će se nastaviti sa obilježavanjem. Nisu još shvatili da su u RS konstitutivna sva tri naroda i da Ustavni sud nije ni mogao donijeti drugačiju odluku“.

Ustavni sud je odlukom iz 2015. godine osporio 9. januar kao datum a ne obilježavanje dana RS kao praznika. Stav zvanične Banjaluke je da je odluka Ustavnog suda BiH ispoštovana izuzimanjem Dana RS kao praznika iz Zakona o praznicima i utvrđujući ga kao sekularni praznik, što prema današnjoj odluci suda nije bilo dovoljno. Međutim, sudeći prema ranije iznesenim stavovima zvaničnika ali i uopšte politici koja se vodi o ovoj temi već godinama, izvjesno je da će Vlada RS predložiti novo zakonsko rješenje, što će najvjerovatnije izazvati neku drugu apelaciju Ustavnom sudu BiH. I tako u krug.

Posted by on 2019-03-30. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login