Wroclaw: Briljantnom Mirzi Bašiću finale i ranking karijere!

Mirza Bašić

Mirza Bašić

Briljantni Mirza Bašić plasirao se u finale super jakog ATP Challenger turnira u Wroclawu, u Poljskoj (85.000 eura), pobjedom nad favorizovanim Litvancem Ricardasom Berankisom sa 2:0 (7:6 (4), 7:5) nakon sat i trideset minuta igre, obezbjedivši tako ulazak među 200 najboljih igarača svijeta, što je njegov najbolji plasman u karijeri.

Tenis je, ovih dana, definitivno sport broj jedan u Bosni i Hercegovini. Nakon sinoćnjeg plasmana Damira Džumhura u drugo uzastopno finale, drugi naš teniser i reprezentativac, 23 godišnji Sarajlija, Mirza Bašić, nekako iz drugog plana, zablistao je u punom sjaju, ostvarivši rezultat karijere plasmanom u finale ovog velikog turnira.

Ovaj trijumf ima posebno značenje jer je Mirza savladao Ricardasa Berankisa, Litvanca koji ga je “slomio” u prvom meču finala II grupe Euroafričke zone Davis Cupa, u Sarajevu, septemebra prošle godine, nakon što je Mirza vodio sa 2:0, i na najbolji način mu se tako revanširao za taj neugodni poraz. Dodatno, Bašić je ponovo pokazao da je posebno motivisan kada sa druge strane ima igrače iz top 100 društva. Podsjećamo Berankis je trenutno 79. na svijetu, a najbolji plasman mu je 67. pozicija iz maja 2013.

U prvom setu vodila se izjednačena borba. Obojica su čuvali svoje servise, iako je Litvanac čak tri puta došao do break šansi, ali se Mirza svaki put spašavao. Set je otišao u 13. igru u kojoj Bašić igra bolje, dolazi do dvije vezane set lopte i završava rezultatom 7:4. Na početku drugom seta obojici popušta servis, i prave po jedan break, nakon čega čuvaju svoje servise.

U osmom gemu, pri rezultatu 4:3 za Bašića, Berankis pravi dvije duple servis greške, rezultat dolazi na egal. Međutim sa dva dobra servisa riješava situaciju u svoju korist i dolazi do 4:4. Nakon toga, Mirza sjajnim servisima dolazi do 5:4.Berankis uzvraća istom mjerom i poravnava na 5:5. Bašić opet odlično servira i dolazi do vođstva od 6:5 i nove prilike da pritisne servis Litvanca.

I konačno, u tome i uspijeva. Berankis otvara gem sa 15:0. Međutim, naš sjajni teniser sa nekoliko odličnih riterna i forhenda, i opet uz malu dozu sreće, dolazi do 15:40 i dvije vezane meč lopte. Koristi prvu i veliko slavlje moglo je da počne.

Plasmanom u svoje drugo finale turnira iz Challenger serije mladi Sarajlija je ostvario najbolji rezultat karijere. Već ima jedno finale, ono u Yokohami, krajem 2012. ali je taj turnir iz niže bodovne kategorije. Na ovaj način, već je osvojio 70 novih ATP bodova i obezbjedio plasman oko 197. pozicije, što će biti njegov najbolji ranking u karijeri nakon 202. mjesta iz oktobra 2013.. U slučaju eventualne pobjede i 120 novih bodova, može očekivati plasman oko 173. pozicije. Novčana nagrada za plasman u finale iznosi 7.200 eura, a pobjedniku pripada 12.500 eura.

Protivnik u finalu biće mu Uzbekistanac, Farukh Dustov, treći nosilac i 118. igrač svijeta, koji je u drugom polufinalu savladao drugog nosioca, Belgijanca Stevea Darcisa, sa 2:1 (6:3, 3:6, 7:5).

Inače, sutrašnje finale biće njihov drugi meč i prilika Mirzi da mu se revanšira za prošlogodišnji poraz na turniru u Kazanu, u prvom kolu, kada je Dustov slavio sa 2:1 (2:6, 6:2, 6:2)

Posted by on 2015-02-21. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.