Zmajevi sa 5:0 pobijedili Latviju u Rigi!

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine nadigrala je večeras u Rigi odgovarajuću selekciju Latvije, rezultat je bio 0:5. Strijelci golova za naš najbolji tim bili su Senad Lulić (48), Vedad Ibišević (53) i Haris Medunjanin (63), Miralem Pjanić (80), i Edin Džeko (82). Posebno impresivan bio je pogodak Harisa Medunjanina postignut sa više od 30 metara.

Zmajevi su odlično otvorili meč svjesni velike razlike u kvaliteti i blizine trijumfa kojim su možda napravili i presudan korak u borbi za prvo mjesto na tabeli naše kvalifikacijske grupe.

Crveni karton na otvaranju meča

Redale su se odlične prilike već u prvim minutima meča, a nakon sjajne šanse za Edina Džeku, uslijedio je vjerovatno ključni detalj meča. Fudbaler domaće selekcije Aleksandrs Fertovs grubo je startao na Elvira Rahimića i zaradio crveni karton već u 11. minuti utakmice. Mogao se tada naslutiti težak zadatak za nemotivisani domaći sastav koji u narednih 80-tak minuta nije pokazao gotovo ništa.

Premda su naši konstantno stezali obruč oko domaće odbrane, na odmor se otišlo bez golova i pored barem 5-6 odličnih prilika za Džeku, Ibiševića i Pjanića.

No, već u trećem minutu nastavka Latvijci su konačno kapitulirali. Nakon niza nasrtaja i stative Edina Džeke, Senad Lulić odlično koristi sjajan centaršut Mensura Mujdže, da bi već u 53. minuti, pobjednik i konačno bio odlučen. Ovaj put centaršut Lulića fenomenalno koristi Ibišević za sigurnih 0:2.

Kada je za 3:0 fantastičnim udarcem s 30-tak metara pogodio Medunjanin, činilo se da u preostalih pola sata naši ipak neće imati snage i želje za još neki gol. No, takva pomisao očito se nije svidjela Zmajevima koji su preko Pjanića i Džeke prednost Bosne i Hercegovine povećali do velikih, briljantnih i nezaboravnih 0:5 za jednu od najuvjerljivijih pobjeda u historiji našeg najboljeg fudbalskog tima.

Svjetska klasa našeg tima

Ovim trijumfom naša reprezentacija ostala je na prvom mjestu, ali sada sa još većim šansama da se tu zadrži i do kraja kvalifikacija. Mnogo toga ne može se prigovoriti ni Latvijcima koji su večeras protiv sebe ipak imali moćnog protivnika svjetskog ranga.

Naš briljantni tim tako je još jednom potvrdio klasu i spremnost na velike stvari.

Posted by on 2013-06-07. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.