08.05. – Dogodilo se na današnji dan – U Južnoj Dakoti, u SAD, okončana je pobuna Indijanaca koji su 10 nedelja u opsadi držali malo prerijsko naselje

 Jeanne d'Arc Ivana Orleanska

Ivana Orleanska

1429. – Predvođeni Ivanom Orleanskom, Francuzi su u Stogodišnjem ratu probili sedmomjesečnu opsadu Orleana, natjeravši u bjekstvo engleske osvajače.

1794. – Na giljotini je pogubljen francuski hemičar Antoine Lavoisier, jedan od tvoraca moderne hemije, poslije suđenja održanog istog dana, na kojem je njega i još 27 optuženih revolucionarni sud osudio na smrt kao “zastupnika ubiranja kraljevskog poreza”. Lavoazje je otkrio da je vazduh smjesa kiseonika i ugljika, dokazao da je voda spoj kiseonika i vodonika, utvrdio značaj kiseonika za sagorjevanje i oksidaciju, postavio Zakon o neuništivosti materije, izradio niz novih metoda za kvantitativnu hemijsku analizu. Spalivši dijamant, dokazao je da je kristalizovani ugljenik.

Henry Dunant

Henry Dunant

1828. – U Švajcarskoj je rođen Henry Dunant, osnivač Crvenog krsta (1863) i dobitnik prve Nobelove nagrade za mir 1901.

1852. – Potpisan je Londonski protokol kojim se garantuje integritet Danske.

1873. – Umro je engleski filozof i ekonomista John Stuart Mill, jedan od osnivača filozofije liberalizma, političke ekonomije, tvorac teorije indukcije u logici i zastupnik utilitarizma u etici (“O slobodi”, “Principi političke ekonomije”, “Utilitarizam”, “Sistem logike”).

1880. – Umro je francuski pisac Gustave Flaubert, autor romana “Gospođa Bovari” zbog kojeg je bio optužen za povredu javnog morala (“Sentimentalno vaspitanje”, “Salambo”, “Iskušenje svetog Antonija”).

1894. – Mihajlo Pupin (1854.- 1935.) naučnik i pronalazač na današnji dan u Americi objavljuje dva patenta: aparat za telefonske i telegrafske prenose te transformator za telefonske, telegrafske ili druge električne sisteme. Beogradski institut od 1946. nosi njegovo ime – Institut Mihajlo Pupin.

1903. – Na Tahitiju je umro francuski postimpresionistički slikar Paul Gauguin (“Materinstvo”, “Bijeli konj”, “Plemkinja”).

1921. – U Švedskoj je ukinuta smrtna kazna.

 Mahatma Ghandi

Mahatma Ghandi

1933. – Mahatma Ghandi počinje sa 21-dnevnim postom u znak protesta protiv britanske vlasti u Indiji.

1945. – Završen je Praški ustanak (češki: Pražské povstání), otpor stanovnika Praga protiv njemačke okupacije za vrijeme Drugog svjetskog rata. Otpor je počeo 5. maja a završio tri dana kasnije dolaskom snaga Crvene armije.

1945. – Sovjetske trupe u Drugom svjetskom ratu oslobodile cijelu teritoriju Čehoslovačke.

1946. – Rođen je bosanskohercegovački glumac i režiser Borislav Stjepanović.

1949. – Stvorena je Savezna Republika Njemačka, u čiji sastav su ušle dotadašnje zone pod američkom, britanskom i francuskom kontrolom, uspostavljene poslije Drugog svjetskog rata i poraza nacista. Formirana je privremena vlada na čelu sa Konradom Adenauerom.

Wounded Knee incident , Pobuna Indijanaca, Dakota

Wounded Knee incident , Pobuna Indijanaca, Dakota

1973. – U Južnoj Dakoti, u SAD, okončana je pobuna Indijanaca koji su 10 nedelja u opsadi držali malo prerijsko naselje.

1980. – U Beogradu je sahranjen predsjednik SFRJ Josip Broz Tito. Sahrani su prisustvovali najviši predstavnici više od 120 zemalja, kao i 200 partija. Direktan prenos sahrane preuzele su televizijske stanice iz više od 40 zemalja.

1984. – Sovjetski Savez objavljuje da će bojkotovati ljetne Olimpijske igre u Los Angelesu, u SAD-u, optuživši vladu SAD za kršenje Olimpijske povelje.

 sahrana Josip Broz Tito

sahrana Josipa Broza Tita

1995. – Francuski predsjednik Fransoa Miteran i lideri 80 zemalja obilježili su na svečanosti u Parizu pola vijeka od završetka Drugog svjetskog rata.

2003. – Američki Senat donosi odluku o NATO proširenju na sedam bivših komunističkih zemalja istočne Europe: Estonija, Slovenija, Slovačka, Litvanija. Letonija, Bugarska i Rumunija.

2006. – Haški tribunal osudio je pripadnika HVO-a Ivicu Rajića na 12 godina zatvora zbog zločina nad bošnjačkim civilima u srednjoj Bosni 1993. godine.

Posted by on 2016-05-08. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login