1553. – Marija Tudor proglašena za kraljicu Engleske. Udajom za španskog princa Filipa približila se Vatikanu i progonila protestante, zbog čega je nazvana Marija Krvava i Marija Katolička. Tokom njene vladavine, Engleska je izgubila Calais (1558), svoje posljednje uporište u Francuskoj.
1839. – U Vitini kod Ljubuškog rođen Mehmed-beg Kapetanović Ljubušak. Sakupljao je narodne poslovice, popijevke, priče… Godine 1891. pokrenuo je politički list Bošnjak. Bio je i gradonačelnik Sarajeva, gdje je umro 29. jula 1902. godine
1870. – Francuski car Napoleon III objavio rat Pruskoj, koji je imao teške posljedice po francusko Drugo carstvo. Francuska vojska pretrpjela je težak poraz u bici kod Sedana (2. septembra), car je zarobljen, a u Parizu je proglašena republika.
1877. – Održan prvi teniski turnir u Wimbledonu. Pobijedio je engleski teniser Spencer Gore.
1893. – Rođen je Vladimir Majakovski, ruski pisac, utemeljivač ruskog futurizma.
1900. – Otvorena je pariška podzemna željeznica (metro).
1937. – U Beogradu je došlo do sukoba policije i demonstranata (“krvava litija”) koji su protestovali zbog podnošenja skupštini na ratifikaciju konkordata izmedju Vatikana i Kraljevine Jugoslavije. Konkordat je potpisan u julu 1935, ali zbog otpora javnog mnjenja nije stupio na snagu.
1941. – Britanski premijer Winston Churchill počeo je kampanju pod nazivom “V for Victory” u Drugom svjetskom ratu.
1947. – Rođen je britanski muzičar Brian May.
1947. – Ubijeni su burmanski premijer Aung San i šest ministara. Atentat su izvršili politički protivnici tokom zasjedanja vlade.
1956. – Lideri Jugoslavije, Indije i Egipta – Josip Broz Tito, Jawaharlal Nehru i Gamal Abdel Nasser, potpisali su Brionsku deklaraciju o zajedničkoj protivblokovskoj politici, što je označilo početak stvaranja Pokreta nesvrstanih zemalja.
1974. – Španski diktator Francisco Franco zbog bolesti je privremeno predao vlast princu Juanu Karlosu, koji je 1975, poslije Francove smrti, postao kralj Španije.
1980. – U Moskvi su otvorene 22. Olimpijske igre, koje je bojkotovalo više od 40 zemalja zbog sovjetske invazije na Afganistan.
1992. – U eksploziji automobila bombe u Palermu ubijen Paolo Borsellino, vodeći italijanski sudija u borbi protiv mafije.
1994. – Narodna Skupština Republike Srpske odbila je Plan teritorijalnog razgraničenja u Bosni i Hercegovini koji je početkom mjeseca Kontakt grupa ponudila zaraćenim stranama. SR Jugoslavija, od koje se očekivalo da utiče na bosanske Srbe da prihvate predloženi plan, kažnjena je pooštravanjem međunarodnih sankcija, a u Bosni i Hercegovini je nastavljen rat.
1995. – VRS u sadejstvu sa Srpskom vojskom Krajine i NO APZB, potpomognuti svježim snagama pristiglim iz tadašnje Jugoslavije, počinju najjaču ofanzivu na bihaćki okrug.
1996. – U Atlanti nezavisna Bosna i Hercegovina po prvi put učestvuje u Olimpijskim igrama.
1996. – Na zahtjev međunarodnih predstavnika u posljeratnoj Bosni i Hercegovini predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić podnio je ostavku na sve javne funkcije.
1997. – Irska republikanska armija objavila primirje u svojoj 28-godišnjoj kampanji protiv britanske vlasti u Sjevernoj Irskoj.
2002 – Italija je pristala da vrati prastari obelisk koji su fašističke trupe iznijele iz Etiopije, prije gotovo 65 godina, čime je okončan jedan od najvećih diplomatskih sukoba Rima.
2002. – Umro Alexander Ginzburg, pisac i jedan od najvećih disidenata tokom sovjetske ere. Bio je hapšen i upućivan u radne logore zbog osnivanja prvog nezavisnog magazina u Sovjetskom savezu, u kojem je kritikovao pravosudni sistem.
2009. – Haški tribunal osudio Milana Lukića na doživotnu kaznu zatvora, a njegovog brata Sredoja Lukića na 30 godina zatvora zbog zločina nad Bošnjacima u Višegradu 1992-1994. godine.
You must be logged in to post a comment Login