Budućnost u finalu Lige šampiona

rukometRukometašice Budućnosti su u finalu Lige šampiona savladale šampiona Evrope Larvik (23:13).

Trenutak za historiju, prvo finale za crnogorski tim, decenijski san dosanjan u osmom polufinalu, potpisan je fantastičnom igrom kakvu publika u podgoričkom hramu rukometa do sada nije imala prilike da vidi, piše Pobjeda.me.

Kao jedina, najveća prepreka, stajala je najbolja golmanka svih vremena, Sesilija Leganger. Neprikosnoveni lider svog tima. Kada golman za osam uvodnih minut naniže pet odbrana, to uspije da utiša i 7.000 ljudi. Ali nije pokolebalo „plave“! Na krilima u uvodnom periodu meča sjajne Katarine Bulatović (postigla prva tri gola za Budućnost), uz smirenu igru u napadu, djevojke igrale su gol za gol. Najjača oružja Norvežanki, ljevakinje Suland i Rigelut ušle su raspucane u meč, a veliki broj grešaka na obje strane uticao je na to da u 15. minutu rezultat bude 5:5. Budućnost je, bilo je jasno, ipak ušla nervoznije u meč.

Kad odbrana proradi

Kada je Leganger u 16. minutu branila dva zicera u kontri „plavih“, i to u trenutku kada je Budućnost imala igrača više – naslućivala se velika, napeta borba do kraja. Ali, osmijesi na licima gošći brzo su nestali: ključni momenat, prvo asistencija Bojane Popović za Radmilu Miljanić na desnom krilu, zatim lansiranje mlade Nikšićanke u kontru – ruka nije zadrhtala, 18. minut, 7:5 za Budućnost!

Tek tada izabranice Dragana Adžića zaigrale su rasterećeno, sa mnogo samopouzdanja: odbrana 6-0 od koje se nije odustajalo tokom cijelog meča u „hipnostisala“ je bekove Larvika, Voltering napravila tri sjajne odbrane, a tek je u 24. minutu, posle devet minuta posta, šampion Evrope postigao gol (lijevo krilo Johansen. Kada je Radmila Miljanić dvije sekunde prije kraja poluvremena promašila zicer u kontri, to nije izmamilo mnogo uzdaha – mnogo bitnija bila su tri gola prednosti na intervalu (10:7), uz dva gola viška iz prvog meča u Larviku.

Na startu nastavka, strah i „hladan tuš“ – ponovo Sesilija Leganger, dvije sjajne odbrane u 32, minutu nakon šuteva Bojani Popović i Kaći Bulatović. Može li bolje od toga? Straha je bilo samo za nas na tribinama. Uzvratila je Klara Voltering, još moćnija, sa još više karaktera, preciznosti, njemački panter na golu ispod tribine „Varvara“… Maja Savić u 33. minutu koristi kontru za prvi gol u nastavku, i tu započinje ples u plavo-bijelom: Bojanin neodbranjivi šut (12:7), nepogrešiva Dijana Jovetić u letu (13:7)… Lob pivotkinje Dragane Cvijić, u klinču, u magnovenju, i lopta u mreži Leganger – „Morača“ je eksplodirala, 38. minut, 14:7!

Bojanin osmjeh, visoko podignute pesnice, otkrio je već tada – finale je tu.

Mogle su sebi igračice podgoričkog tima da dozvole tada i opuštanje, i malo egzibicije, i neki promašen zicer… Ali nijesu to dozvolile najiskusnije, Maja Savić (četiri gola u nastavku) i Bojana Popović – golovima, asistencijama, liderstvom… Razlika je rasla, a nezaboravan sedmerac, Bojanin lob iza leđa donio je konačnih 23:13. U inat „nevjernim Tomama“: u Podgorici igra najbolja rukometašice svijeta!

Finale sa Đerom je zakazano, ovaj tim nije zatvorio knjigu za 2012. To su nam sinoć naše djevojke pokazale. Hvala im, što će nam podariti još jedno, majsko druženje, u borbi za trofej u „Morači“!

Inspiracija genija

Detalj za historiju, za pamćenje, potez umjetnika, potpis na pobjedu: tačno minut prije kraja, Bojana uzima loptu, sedmerac za Budućnost, „revolveraški obračun“ sa Leganger, dvije najbolje oči u oči…. Varka ramenom, ruka iza leđa, i lob velike Leganger. Drsko, šmekerski, i genijalno – za konačnih 23:13, za pamćenje,gotovo za nevjericu.

Pjesma, aplauz, dubok naklon 6.000 ljudi, za kapitenku Popović i saigračice – Budućnost je u finalu! Za 10, 20 godina, prepričavaće se upravo ovaj trenutak, koji je odškrinuo vrata raja, prvu borbu za trofej…

Larvik je tokom cijelog meča dao samo jedan gol iz kontre, postigao ukupno samo 13 – to može, i mora biti samo najava, za šta su „plave“ sposobne. Sinoć su dokazale da igraju najbolju odbranu na svijetu.

Enigma za norveški tim, odbrana „plavih“, bio je najljepše naštimovan orkestar: od 28. do 43. minuta igre, Larvik nije postigao gol! Od 15. minuta do tada, samo dva… Tih 28 minuta vrhunske defanzive, nešto po čemu je Budućnost postala prepoznatljiva, biće glavobolja za stručni štab Đera, koji Budućnost čeka u finalu.

PODGORICA, Sportski centar „Morača“. Gledalaca: oko 6.000. Sudije: Jirži Opava i Pavel Valek (Češka). Sedmerci: Budućnost 4 (3). Larvik 2 (1). Isključenja: Budućnost 4 minuta, Larvik 2 minuta.

BUDUĆNOST: Miljanić 2, Đokić 1, Radović 1, A. Bulatović, Savić 4, Jovetić 2, Voltering 18 odbrana (1), Popović 8 (3), Barjaktarović, Vukčević, K. Bulatović 3, Cvijić 2, Mehmedović, Gjorgijevska, Knežević 1, Lazović.

LARVIK: Larsen 1, Blanko 2, Kristijansen, Johansen 2, Brejvang 1, N. Merk, Rigelut 2 (1), Suland 3, Rantala, T. Merk, Vibe, Kurtović 2, Leganger 19 odbrana (1).

Posted by on 2012-04-09. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.