EURO: Poznati parovi osmine finala

EUROSusretima trećeg kola u grupi E završena je prva, grupna faza takmičenja na Evropskom nogometnom prvenstvu u Francuskoj.

U osminu finala plasirale su se po dvije ekipe iz svih šest grupa te četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije.

U “knockout” fazu plasirali su se: Francuska, Švicarska, Vels, Engleska, Slovačka, Njemačka, Poljska, Sjeverna Irska, Hrvatska, Španija, Italija, Belgija, Irska, Mađarska, Island i Portugal.

Hrvatska ide na megdan Portugalu koji je teškom mukom došao do te faze takmičenja.

Italija i Španija, među favoritima za osvajanje prvenstva, susrest će se u osmini finala.

Uprkos porazu od Irske u zadnjem kolu grupne faze, Italija je zauzela prvo mjesto u grupi E, dok je Španija u grupi D upisala jedan poraz od Hrvatske.

Irska nadjačala Italiju

Irska je u večerašnjoj utakmici pobijedila Italiju 1:0 u grupi E EP-a u Francuskoj i tako sa trećeg mjesta ide u osminu finala.

Zlatan Ibrahimović

Gol za Irce je postigao Robbie Brady u 85. minuti. Italija je na kraju grupne faze, uprkos porazu, zauzela prvo mjesto u grupi E.

Belgija je u istoj grupi pobijedila Švedsku 1:0 i tako zauzela drugu poziciju u grupi. Gol za Belgijance je u 85. minuti postigao Radja Nainggolan.

Švedska se tom utakmicom oprostila od takmičenja, a Zlatan Ibrahimović odigrao je posljednju utakmicu u dresu reprezentacije.

Portugal na Hrvatsku

U jednoj od najzanimljivijih utakmica dosadašnjeg toka EP-a, reprezentacije Mađarske i Portugala su prethodno u grupi F remizirale 3:3.

Tako će Ronaldo i ekipa za protivnika u osmini finala imati Hrvatsku.

Mađarska je u 19. minuti povela golom Zoltana Gere.

Nani u 42. minuti donosi Portugalu izjednačenje, da bi Mađari u 47. ponovno poveli preko Balazsa Dzsudzsaka.

No, Portugal se nije dao, pa Cristiano Ronaldo nekoliko minuta nakon gola Dzsudzsaka, u 50. minuti, pogađa za 2:2.

Dzsudzsak se u 55. minuti drugi put upisuje u listu strijelaca i dovodi Mađarsku u vodstvo.

Ronaldo u 62. minuti postiže pogodak za konačni rezultat, 3:3. Mađarska je ovim remijem osigurala prvo mjesto u grupi F.

U drugoj utakmici te grupe, Island je nadjačao Austriju 2:1.

Islanđani su poveli preko Jona Dadija Bodvarssona u 18. minuti, da bi u 37. minuti austrijski odbrambeni igrač Aleksandar Dragović promašio penal.

Ipak, Austrija je do izjednačenja došla u 60. minuti preko Alessandra Schopfa, a prvu pobjedu Islanđanima na Evropskim prvenstvima donio je Ingvi Traustason u posljednjoj minuti nadoknade.

Island je tako zauzeo drugo mjesto u grupi i također ide u osminu finala.