Hrvatska u finalu Svjetskog nogometnog prvenstva!

Hrvatska, Svjetsko nogometno prvenstvo

Nogometna reprezentacija Hrvatske plasirala se u finale Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Hrvati su u polufinalu večeras u Moskvi nakon produžetaka pobijedili Englesku s 2:1 (0:1, 1:1) i došli do najvećeg uspjeha u historiji te nadmašili veličanstveni rezultat ekipe koja je 1998. osvojila bronzu.

Utakmica nije najbolje počela za Hrvate, s obzirom na da u Englezi poveli već u 5. minuti. Kieran Trippier pogodio je iz slobodnog udarca s 18 metara i doveo svoju ekipu u vodstvo.

Hrvatska je nakon primljenog gola bezuspješno pokušavala doći do izjednačenja, dok su Englezi opasno prijetili preko Sterlinga i Kanea, koji je u 30. minuti imao priliku da udvostruči prednost ali je golman hrvatske reprezentacije Subašić odbranio njegov udarac.

U drugom poluvremenu reprezentacija Hrvatske sve više je napadala, a u 68. minuti konačno je uspjela da slomi otpor Engleza. Vrsaljko je dobro ubacio, a Perišić utrčao u peterac i ispred Walkera poslao loptu u gol za izjednačenje.

Pogodak kao da je dao krila Hrvatima koji su u potpunosti preuzeli inicijativu, a samo tri minute kasnije mogli i do potpunog preokreta. Perišić je “promiješao” odbranu Engleske i šutirao oštro po zemlji, ali je lopta pogodila stativu.

Do isteka 90 minute rezultat se nije mijenjao te se ušlo u produžetke.

Hrvati su smogli snage i u trećim uzastopnim produžecima uspjeli su izaći kao pobjednici. Ipak, prvi su ponovo zaprijetili Englezi preko Stonea, koji u 99. minuti nakon kornera visoko skače i šalje loptu u desni ugao, a Vrsaljko na gol liniji sprečava siguran pogodak.

Uzvratili su Hrvati u posljednjoj minuti prvog produžetka preko Mandžukića čiji šut brani Pickford.

Ipak, u 109. minuti Hrvatska uspijeva doći do drugog gola. Perišić je glavom ubacio loptu na peterac, Mandžukić bježi neopreznoj odbrani Engleske i šalje loptu u mrežu za veliku pobjedu.

Hrvatska će u finalu u nedjelju od 17 sati u Moskvi igrati protiv Francuske, dok će se dan ranije sastati i Belgija i Engleska u meču za treće mjesto.

Posted by on 2018-07-11. Filed under Sport, Svjetsko fudbalsko prvenstvo. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.