Humanitarne pošiljke i dalje oslobođene plaćanja dadžbina

pomoć, Pomozi.baIz Uprave za indirektno oporezivanje BiH su pozvali humanitarne organizacije u BiH da se bolje upoznaju sa dopremom humanitarne pomoći od pošiljaoca, te imaju pripremljenu neophodnu dokumentaciju kako bi se eliminisale gužve i čekanja na graničnim prijelazima.

Odredba o oslobađanju od plaćanja carina i dadžbina robe koja se definira kao humanitarna pomoć nije ukinuta, jer su članovi 9. i 10. prilozi Zakona o carinskoj politici BiH koji se primjenjuju od 1. januara 2005. i ostat će tako sve dok se zakonska regulativa eventualno ne promjeni, potvrdio je za Anadolu Agency (AA) Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

U proteklim danima, naime, pojavile su se određene informacije kako carinici na graničnim prijelazima predstavnicima humanitarnih organizacija koje dopremaju pomoć navode kako su odredbe bile privremenog karaktera, te da se “sve vratilo u normalu”.

“Može biti samo da se radilo o nekim robama koje ne spadaju, donosno nisu definirane oslobađanjem od carina članovima 9. i 10. priloga Zakona o carinskoj politici BiH pa su bila zadržavanja na međudržavnoj granici”, naveo je Kovačević.

On je istakao kako se humanitarne organizacije, posebno one koji su navedene kao primatelji i distributeri pomoći do krajnjih korisnika moraju aktivnije uključiti u cjelokupan proces.

Tako Kovačević ističe jučerašnji primjer sa graničnog prijelaza Gradiška, konvoja od sedam kamiona humanitarne pomoći koji je dopremila Vojska Slovenije.

“Predstavnici Vojske Slovenije imali su svu neophodnu dokumentaciju: ko su pošiljaoci, specifikaciju robe i izjave kome je ona namijenjena kao humanitarnim organizacijama u BiH putem kojih će se distribuirati. Kao oni kojima se pomoć dostavlja u BiH bilo je navedeno pet humanitarnih organizacija među kojima Caritas Banja Luka i Sarajevo i Crveni krst/križ Doboj. Međutim, u kontaktima pojedine osobe koje su se javile navele su kako o tome ništa ne znaju što je bio razlog čekanja na dostavu potrebne dokumentacije”, istakao je Kovačević.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH stoga su pozvali humanitarne organizacije u Bosni i Hercegovini da se bolje upoznaju sa dopremom humanitarne pomoći od pošiljaoca, te imaju pripremljenu neophodnu dokumentaciju kako bi se eliminisale gužve i čekanja na graničnim prijelazima.

Inače, prema evidenciji UIO BiH do sada je u BiH pristiglo 1.188 pošiljki sa 9.898 tona hiumanitarne pomoći.

Posted by on 2014-06-14. Filed under Bosna i Hercegovina. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login