Jasminka Kojić svaki se dan, s kantom punom vode, 40 puta penje i spušta niz brdašce kako bi zalila maline, održala ih u životu i osigurala egzistenciju sebi i porodici. Nije joj teško, jer da nema malina ne bi bilo ničega.
Ova mlada žena živi u Zelinju, mjestu pored Zvornika. Majka je troje djece i prihodi od malina jedino su od čega peteročlana porodica živi.
Jasminka u Zelinju nije mogla pronaći posao, a ne može ni njen suprug. Školuju dvoje djece, a treba nahraniti i treće. Od čega?, pita se Jasminka kojoj je 150 maraka mjesečno potrebno samo za autobuske karte za vozarenje dvoje školaraca, a gdje je sve ostalo?
Jasminka kroz život nije imala mnogo izbora, ali je znala da mora uraditi nešto kako bi sebi i porodici osigurala egzistenciju. Priliku je vidjela u uzgoju malina, a posla se ne boji. No trebalo je od nečega početi. Imala je komad zemlje i nešto zasađenih malina, ali nedovoljno za život peteročlane porodice.
Podršku u njenoj borbi pružili su joj USAID-ov Fond za podršku u razvoju biznisa marginaliziranih grupa žena i Grad Zvornik. Od sredstava koja su joj dodijeljena kupila je dodatne sadnice maline i pokrenula vlastiti biznis, pravi mali porodični posao.
Nove sadnice zasadila je prošle godine i sada ih njeguje kako bi, kada dođe vrijeme, urod bio što veći a kvalitet plodova što bolji.
Iako je ovaj hljeb sa sedam kora, poput onog rudarskog, Jasminka ga kaže rado jede, jer drugog nema. Uzgoj malina zahtjeva mnogo rada, a urod ovisi o brojnim faktorima. Ovisi o ljetu i zimi, suši i mrazu…
Jasminka ustaje u zoru i liježe kasno. Maline treba i zasaditi i orezati, zalijevati i brati. Berba počinje u junu, pa plodove bere po visokim temperaturama, bez mnogo predaha, jer ih mora prodati istog dana.
„Malina propada ako samo prenoći izvan hladnjače. Mi beremo cijeli dan i u večernjim satima tovarimo u hladnjaču otkupljivača. Jedino tako možemo zadržati kvalitet plodova i nešto zaraditi.“ – priča Jasminka.
O malinama brine cijela Jasminkina porodica. Pomažu joj i djeca, a najmlađi sin pravi joj društvo u radu kad god vremenski uslovi to dozvoljavaju.
Podrška USAID-ovog Programa podrške marginaliziranim grupama i Grada Zvornika znači joj mnogo, jer u Zelinju, Jasminka drugačije ne bi mogla zaraditi.
Uz nove sadnice očekuje da bi mogla proizvesti i do tri tone malina, ako joj vremenske prilike budu naklonjene. Nada se i da će otkupna cijena biti bolja, pa da se onda nadaju i lagodnijem životu.
Voljela bi kaže i proizvodnju malina podići na viši nivo, ali nedostaju joj sredstva. Jasminka sada sve ručno radi. Nema sistem za navodnjavanje, a ni sve potrebne alate za obradu zemlje i održavanje malinjaka, ali ne odustaje, zahvalna je na podršci i priliku će, kako kaže, u potpunosti iskoristiti.
Jasminka je jedna od stotinu žena kojoj su USAID-ov Program podrške marginaliziranim grupama i devet lokalnih uprava omogućili da pokrenu i razvijaju vlastiti biznis. Biznis koji im prvenstveno osigurava egzistenciju, samostalnost, ali i vraća vjeru u bolje sutra.
You must be logged in to post a comment Login