Manchester City prvak Engleske nakon 44 godine

Manchester CityManchester City je, pobjedom od 3:2 nad Queens Park Rangersima u posljednjem 38. kolu Premiershipa, došao do prvog naslova prvaka nakon 44 godine.

Grešku Mancinijevog tima priželjkivali su u Manchester Unitedu, ali su Građani u veoma zanimljivoj završnici došli do trijumfa, te ipak ponijeli naslov prvaka. Poraz jednog od ovih gradskih rivala, uz pobjedu onog drugog, odlučio bi koja ekipa osvaja titulu, a s obzirom na pobjedu oba Manchestera, prvaka je odlučila gol razlika, što je prvi slučaj u istoriji Premiershipa.

Manchester Unitet pobijedio je Sunderland sa minimalnim rezultatom, a strijelac je bio Wayne Rooney.

Mancester City – QPR

Jedna od uzbudljivijih utakmica završnice Premiershipa ikad, odigrana je na stadionu City of Manchester. Iako su mnogi Građane već ranije proglasili pobjednicima, njihov trener Mancini je ipak znao da njegove momke očekuje teška utakmica, a njegov stav se pokazao i više nego ispravnim.

Nakon što je tokom dvadesetih minuta susreta stigla vijest o vodstvu Uniteda, domaći su krenuli na sve ili ništa. U 39. minuti Zabaleta je sjajnim golom doveo City u vodstvo, a pri ovom reziltatu otišlo se na odmor, nakon čega je uslijedila prava drama na terenu.

U trećoj minuti drugog poluvremena gosti poravnavaju rezultat, nakon greške Lescotta, koji glavom pokušava loptu vratiti golmanu, ali Djibril Cisse presjeca putanju i matira domaćeg čuvara gola. Grešku na drugoj strani, samo nekoliko minuta kasnije, pravi i Joey Barton kada u gužvi udara jednog igrača Građana zbog čega dobija direktno isklučenje.

Ipak, kada se očekivalo da će City s igračem više s lakoćom dovršiti meč, dešava se iznenađenje i vodstvo QPR-a preko Mackiea koji u 66. minuti loptu glavom znalački posprema u gol.

Nekoliko bezuspješnih pokušaja zabilježio je City u nastavku, da bi u produžetku naš reprezentativac Edin Džeko postigao izjednačujući pogodak. Stadion je bio na nogama, a City je imao još samo malo vremena kako bi nakon 44 godine slavio novu titulu. A da su čuda moguća dokazao je Agueru, koji u posljednjim trenucima pogađa za konačnih 3:2.