Nogometaši Bosne i Hercegovine na korak do cilja

Nogometna reprezentacija, BiHNogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u osmoj utakmici D-grupe kvalifikacija za EP večeras u Zenici pobijedila Bjelorusiju sa 1:0. Jedini pogodak postigao je Misimović u 87. minuti. Nogometaši BiH su drugi put u četiri dana savladali Bjelorusiju i na taj način došli na korak do cilj, osvajanja jednog od prva dva mjesta u grupi.

Kao što je Sušić i najavio, susret u Zenici bio je mnogo teži za bh. selekciju od prvog meča u Minsku. BiH je tek u finišu uspjela doći do pogotka, iako je veći dio susreta bila u brojčanoj prednosti.

Naime, Bjelorusija je od 34. minute ostala s igračem manje nakon što je drugi žuti karton dobio Kalachev, a susret je završila sa devet igrača, pošto je u 85. minuti isključen Martynovich.

No, i pored toga, Bjelorusi su dobro igrali u odbrani onemogućavajući igračima BiH da ozbiljnije zaprijete golu golmana Zhevnova. Ipak, u 85. minuti Džeko je na ivici šesnaesterca ostavio loptu za Misimovića, koji je preciznim udarcem savladao bjeloruskog golmana.

“Čestitam igračima na pobjedi i zalaganju, kao i publici koja nam je još jednom pomogla da ostvarimo pobjedu. Vrlo teška utakmica, naročito psihološki. Teško je igrati utakmicu koju moraš da pobijediš. Imali smo mnogo ‘polušansi’, ali nismo imali dobar završni pas. Mučili smo se do zadnjih trenutaka, ali na kraju smo ipak slavili”, kazao je nakon meča selektor bh. tima Safet Sušić.

Reprezentacija BiH je u meču s Bjelorusijom nastupila u sastavu: Begović, Pandža (od 45. Misimović), Papac, Mujdža, Lulić, Rahimić, Salihović (od 20. Štilić), Zahirović, Ibričić (od 65. Zec), Medunjanin, Džeko.

Susret je na stadionu “Bilino polje” sudio Englez Martin Atkinson.

Rezultati D-grupe kvalifikacija za Evropsko nogometno prvenstvo 2012. u Poljskoj i Ukrajini:

Zenica: Bosna i Hercegovina – Bjelorusija 1:0
Luksemburg: Luksemburg – Albanija 2:1
Bukurešt: Rumunija – Francuska 0:0