Španija prvi finalist eurobasketa

košarkaKošarkaši Španije plasirali su se u finale Evropskog prvenstva nakon što su u večerašnjem polufinalu savladali selekciju Francuske s 80:75.

Španci su do velike pobjede došli nakon produžetka, nošeni učinkom sjajnog Pau Gasola koji je postigao čak 40 poena.

U prvom periodu igre Francuzi su bili nešto bolji protivnik, ali prvo poluvrijeme meča proteklo je u izjednačenoj igri, te se na odmor otišlo pri rezultatu 33:32 za Francuze.

Ipak, aktuelni prvak Evrope u trećoj četvrtini je zaigrao dosta bolje pred domaćom publikom u Lilleu i ušao u posljednju dionicu utakmice s prednošću od osam poena.

Španija se nije predavala i uspjela je u zadnjoj četvrtini stići zaostatak, a zatim i povesti s tri poena prednosti nekoliko sekundi prije isteka utakmice. Ipak, Nicolas Batum šutem za tri poena donosi predužetke (66:66).

U produžetku Španija je pokazala zašto je još uvijek jedna od najboljih ekipa starog kontinenta. Batum, koji je donio produžetak, promašio je u odlučujućim trenucima tri slobodna bacanja, nakon čega je počelo slavlje španskih igrača.

Gasol je predvodio Španiju s 40 poena i 11 skokova, dok je Sergio Rodriguez dodao 15 poena, četiri skoka i tri asistencije. U timu Francuske Batum je imao 14 poena i sedam skokova, a Nando De Colo 14 poena, četiri skoka i tri asistencije.

Francuska će u finalu igrati protiv pobjednika drugog polufinalnog meča, koji će biti odigran sutra u 21 sat između Srbije i Litvanije.

Posted by on 2015-09-18. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.