Valencijina pobjeda od 7-0 je druga najveća u historiji Lige prvaka

fudbalPobjeda Valencije u 5. kolu grupe E Lige prvaka protiv belgijskog Genka (7-0) druga je najveća pobjeda u historiji najjačeg evropskog klupskog nogometnog takmičenja.

Roberto Soldado postigao je hat-trick, Jonas je zabio dva, a po jedan pogodak dodali su Pablo Hernandez i Artiz Aduriz za najveću pobjedu španskog kluba u Ligi prvaka (7-0). Ta pobjeda ujedno je i druga najveća u povijesti Lige prvaka, odmah iza one iz sezone 2007/2008 kada je Liverpool na Anfieldu pod vodstvom Rafe Beniteza slavio protiv turske momčadi Beşiktaşa s 8-0.

Valencija je sada postala jedna od četiri momčadi koja je u Ligi prvaka slavila sa velikih 7-0. Prije nje to su učinili Arsenal (Slavija Prag 2007/2008.), Juventus (Olympiakos 2003/2004.) i Marseille (Žilina 2010/2011.).

Genku je ovo drugi Top deset plasman kada su najveći porazi u pitanju. Real Madrid je u sezoni 2002/2003. sa 6-0 na Santiago Bernabeuu isprašio belgijsku momčad.

Osim rekordne pobjede kluba, strijelac hat-tricka Roberto Soldado također je ušao u historiju. Španac je postigao najbrži hat-trick nakon 2003. godine i Alana Shearera koji je Bayeru iz Leverkusena u 36 minuta utrpao tri komada. Soldadu je za to protiv Genka trebalo dvije minute više. Španac je ujedno postao i najbolji klupski strijelac u ovom natjecanju sa 11 pogodaka, prestigavši Juana Sancheza koji ih ima devet.

Osim toga Soldado je postao prvi španski nogometaš u historiji koji je postigao hat-trick u Ligi prvaka i to u prvom poluvremenu. Spomenimo još da je najbrži hat-trick u historiji ovog natjecanja postigao Mike Newell iz Blackburna koji je u sezoni 1995/1996 Rosenburgu u svega devet minuta zabio tri gola.

Posted by on 2011-11-24. Filed under Sport. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.