Zmajevi pružili herojski otpor Argentini: Gaučosi na Maracani slavili 2:1, Ibišević za historiju!

BiH-ArgentinaFudbalska reprezentacija BiH poražena je u prvom, historijskom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Argentina je u prvom kolu u grupi F slavila rezultatom 2:1, zahvaljujući golmanu Sergiju Romeru koji je u dva navrata spasio čiste pogotke.

Bio je to herojski nastup Sušićevih Zmajeva na Maracani pred 75.000 gledalaca, no uveliko je tok utakmice odredila nesreća iz treće minute.

Šok na startu

Na lijevoj strani je Mensur Mujdža faulirao Sergija Aguera, a nakon slobodnog udarca, nespretno je u šesnaestercu reagovao Sead Kolašinac i skrenuo je u vlastitu mrežu.

Argentina nam do kraja poluvremena nije stvorila ozbiljniju priliku, dok su Zmajevi imali dvije. Prvu u 13. minuti, kada je Zvjezdan Misimović briljantnim lob-pasom izbacio cijelu odbranu Argentine, loptu dobro prima Izet Hajrović, no brže do nje dolazi golman Romero i otklanja opasnost.

Još bolju šansu za izjednačenje BiH je imala u 41. minuti. Ponovo je Romero spašavao Gaučose – korner je izveo Miralem Pjanić, Senad Lulić glavom šutira, no golman Argentine uz dosta muke odbija loptu u korner.

U drugom poluvremenu prva je zaprijetila BiH. U 50. minuti je iz slobodnog udarca sa oko 25 metara probao Hajrović, no šutirao je ravno u Romera. Isti igrač tri minute kasnije ponovo pokušava iskosa sa desne strane, ali bez uspjeha.

U 54. minuti opasno prijeti Argentina. Kombinovali su Messi i Aguero, a ovaj potonji iz dobre pozicije šutira preko gola.

Pet minuta kasnije uzbuđenje na drugoj strani – na vrhu šesnaesterca pasove su izmijenili Misimović i Lulić, ali igrač Lazija slabo centrira, pa dobra prilika za BiH odlazi u nepovrat.

Minijatura Messija

Iako je Messi većim dijelom susreta bio neprimjetan, u 65. minuti pokazao je o kakvom majstoru se radi. Primio je loptu na 20-ak metara od gola, pobjegao Bešiću i pored Bičakčića preciznim šutem u desni ugao gola Begovića postigao drugi pogodak za Argentinu. Lopta se od stative odbila u mrežu.

Uprkos zaostatku od dva gola, Zmajevi se nisu predavali. Štaviše, Sušić je uvođenjem Ibiševića, Višće i Medunjanina krenuo sa još ofanzivnijom formacijom, što se do kraja isplatilo. “Plavo oko” u 84. minuti smanjuje rezultat na 1:2, no vremena da se izbjegne poraz nije bilo.

Ostaće upisano da je Ibišević postigao historijski, prvi pogodak za BiH na SP-u. Drugi je to put da Vedo čini nešto veliko – svojim pogotkom u Kaunasu protiv Litvanije, odveo je BiH na SP.

Plasman u osminu finala BiH će tražiti u utakmicama protiv Nigerije i Irana. Naredni meč na SP-u reprezentacija BiH igra 21. juna u ponoć protiv Nigerije u Cuiabi.

Sastavi ekipa:

BiH: Begović, Spahić, Mujdža (od 69. Ibišević), Kolašinac, Bičakčić, Hajrović (71. Višća), Pjanić, Lulić, Misimović (od 74. Medunjanin), Bešić, Džeko.

Argentina: Romero, Zabaleta, Garay, Fernandez, Campagnaro (od 46. Gago), Rojo, Messi, Di Maria, Maxi Rodriguez (od 46. Higuain), Mascherano, Aguero (od 89. Biglia).

Argentina vs Bosnia&Herzegovina 1:0 Owg… by ntpflora

MESSI Super Goal Argentina vs Bosnia… by ntpflora

IBISEVIC Goal Argentina vs Bosnia&herzegovina 2… by ntpflora

Posted by on 2014-06-16. Filed under Sport, Svjetsko fudbalsko prvenstvo. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.