06.06. Dogodilo se na današnji dan – Iskrcavanjem savezničkih snaga u Normandiji, u najvećem pomorskom desantu u istoriji, najzad otvoren drugi front u Drugom svjetskom ratu

1621. – Rođen je hrvatski ban i državnik Petar Zrinski.

1654. – Abdicirala švedska kraljica Kristina pod optužbama za rasipništvo i razuzdanost, a na prijesto je došao Karl X Gustav.

Aleksandar Sergejevič Puškin

Aleksandar Sergejevič Puškin

1799. – Rođen je ruski pisac Aleksandar Sergejevič Puškin, jedan od najvećih liričara svjetske književnosti, čiju poeziju odlikuju osjećajnost, mjera, dovršenost i krajnja jednostavnost izraza. Ljubavni motivi, dominantni u njegovoj poeziji – bogatoj muzičkim, likovnim i psihološkim elementima – povremeno se smjenjuju s patriotskim i revolucionarnim motivima. Bio je novator u pogledu jezika, stila i sadržaja. Porijeklom iz stare, ali osiromašene plemićke porodice, pjesnik buntovnog duha, često je bio na udaru cenzora, a zbog stihova posvećenih slobodi prognan je iz prijestonice na jug Rusije. Umro je u 38. godini od rana zadobijenih u dvoboju s jednim francuskim avanturistom, čemu su prethodile spletke najviših krugova ruskog društva. Djela: romani u stihovima “Evgenije Onjegin”, “Grof Nulin”, “Kućica u Kolomni”, drame “Boris Godunov”, “Rusalka”, prozna djela “Pikova dama”, “Kapetanova kći”, “Egipatske noći”, “Pripovijetke pokojnog Ivana Petroviča Belkina”, male tragedije u stihovima “Gozba za vrijeme kuge”, “Vitez-tvrdica”, “Kameni gost”, “Mocart i Salijeri”, poeme “Cigani”, “Poltava”, “Bronzani konjanik”, “Gavrilijada”, “Ruslan i Ljudmila”, “Kavkaski zarobljenik”, bajke u stihovima – “Bajka o caru Saltanu”, “Bajka o ribaru i ribici”, “Bajka o popu i sluzi njegovom Baldi”.

Camillo Benso di Cavour

Camillo Benso di Cavour

1801. – Mirovnim sporazumom u Badahozu završen šestogodišnji rat između Španije i Portugala. Portugalija je izgubila deo teritorije istočno od rijeke Gvadijane.

1861. – Umro italijanski državnik grof Camillo Benso di Cavour, zaslužan za oslobođnje Italije od Austrije i njeno ujedinjenje pod Savojskom dinastijom. U savezu sa francuskim carem Napoleonom Trećim ratovao protiv Austrije koja je kao poražena izgubila Lombardiju. Istovremeno je pomagao italijanske rodoljube u srednjoj Italiji i akciju Đuzepa Garibaldija u južnoj Italiji, čime je doprinio da se ti dijelovi zemlje, izuzimajući papske države, pripoje italijanskoj kraljevini.

1868. – Rođen engleski polarni istraživač – pomorski kapetan Robert Falcon Scott, šef ekspedicije koja je u januaru 1912. stigla na Južni pol, četiri sedmice poslije norveškog istraživača Ruala Amundsena, koji je prvi izveo takav podvig. On i ostala četiri člana ekspedicije umrla su pri povratku i detalji tragičnog putovanja su rekonstruisani zahvaljujući njegovom dnevniku “Skotova posljednja ekspedicija”. Izvještaj o prvoj britanskoj ekspediciji na Antarktiku od 1901. do 1904. – tokom koje je otkrio Zemlju Edvarda Sedmog – opisao je u knjizi “Putovanje brodom ‘Discovery'”.

 Thomas Mann

Thomas Mann

1875. – Rođen njemački pisac Thomas Mann, predstavnik psihološkog romana, najznačajniji njemački prozni stvaralac u 20. vijeku, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1929. Poslije dolaska nacista na vlast u Njemačkoj 1933. emigrirao je u Švajcarsku, a 1939. u SAD. Stvarao je pod uticajem Johana Volfganga Getea, Artura Šopenhauera, Fridriha Ničea i velikih ruskih pisaca 19. vijeka i za njegovo djelo je najkarakterističnija suprotnost između života i duha. Udružujući racionalizam s najtananijom senzibilnošću, utro je put intelektualno-filozofskoj, sintetičkoj prozi. Likovi u njegovim djelima – po pravilu umjetnici i intelektualci širokog obrazovanja i pronicljivog duha, precizni analitičari sopstvene ličnosti, okoline i duha epohe – kreću se između trivijalnog i stvarnih vrijednosti. Djela: romani “Budenbrokovi”, “Čarobni brijeg”, “Kraljevsko visočanstvo”, “Lota u Vajmaru”, “Doktor Faustus”, “Ispovijesti varalice Feliksa Krula”, “Izabranik”, tetralogija “Josif i njegova braća”, pripovijetke i novele “Smrt u Veneciji”, “Tonio Kreger”, “Mario i mađioničar”, “Zamijenjene glave”, “Zakon”, “Prevarena”, eseji “Duhovno plemstvo”, “Staro i novo”, kulturno-filozofske i istorijske studije “Fridrih i velika koalicija”, “Razmatranja jednog nepolitičara”.

1926. – Rođen je bh. književnik Advan Hozić.

Dan D, Normandija

Dan D, Normandija

1944. – Iskrcavanjem savezničkih snaga u Normandiji, u najvećem pomorskom desantu u istoriji, najzad otvoren drugi front u Drugom svjetskom ratu, u kojem je do tada glavni teret borbe protiv nacističke Njemačke nosila sovjetska Crvena armija. Ovaj događaj poznat je kao “Dan D“.

1946. – U SAD osnovana NBA liga tada pod nazivom Basketball Association of America.

1961. – Umro je švicarski psiholog i psihijatar Carl Gustav Jung, koji je poslije raskida s psihoanalizom Sigmunda Frojda, čiji je bio učenik, osnovao “analitičku” ili “kompleksnu” psihologiju. Originalno je razradio nauku o psihološkim tipovima (introvertan i ekstrovertan). Djela: “Psihološki tipovi”, “Psihologija i religija”, “Simbolika duha”, “Studija o arhetipovima”.

1967. – Egipat zatvorio Suecki kanal, dan posle izbijanja Izraelsko-arapskog rata.

1982. – Izrael počeo invaziju Libana u nastojanju da istjera pripadnike Palestinske oslobodilačke organizacije.

1985. – Izrael je poslije trogodišnje okupacije povukao veći dio snaga iz Libana, ali je zadržao granični pojas unutar te zemlje.

1995. – U Južnoj Africi ukinuta smrtna kazna.

1997. – Njemačka stavila pod jednogodišnju prismotru sajentološku crkvu, ogranizaciju sa sjedištem u SAD, s obrazloženjem da ta vjerska sekta podriva demokratsko društvo.

2008. – Egipatski arheolozi pronašli piramidu staru 4.000 godina.

Posted by on 2016-06-06. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login