19.04. – Dogodilo se na današnji dan – Emitirana je prva epizoda kultne animirane serije Simpsonovi

1587. – Engleski gusar, a kasnije i admiral, ser Francis Drake, ušao je u luku Cadiz i potopio špansku flotu.

1713. – Karlo VI, car Svetog Rimskog Carstva, izdao je statut porodice Habsburg od nazivom “Pragmatična sankcija” kako bi osigurao prijestolje za svoju kćerku Mariju Tereziju.

američki rat za nezavisnost

Američki rat za nezavisnost

1775. – Porazom britanske vojske kod Lexingtona i Concorda počeo je američki rat za nezavisnost od Velike Britanije. Kongres SAD-a objavio je istog dana 1783. završetak rata.

1824. – Umro engleski pisac George Gordon Byron, jedan od osnivačava evropskog romantizma. Njegova poezija je oličavala slobodan ljudski duh u pobuni protiv poretka. Englesku je napustio, razočaran, 1816. i u Italiji je stvorio najveća djela : “Childe Harold”, “Kain”, “Manfred”, “Don Juan”. Otišao je 1823. da pomogne borbu Grka za oslobađanje od Turaka, ali je ubrzo obolio od malarije i umro, ne ostvarivši ideal da se bori za slobodu grčkog naroda.

1839. – Potpisan je Londonski sporazum kojim su evropske države priznale nezavisnost Kraljevine Belgije.

Charles Robert Darwin

Charles Robert Darwin

1882. – U Engleskoj je umro Charles Darwin (1809.- 1882.) naučnik, autor prve teorije o evoluciji živih bića, koja po njemu dobija ime – darvinizam. Tokom ekspedicije brodom “Beagle” od 1831. do 1836. sakupio je ogroman naučni materijal, a putovanje je opisao u knjizi “Put prirodnjaka oko svijeta”. Na obalama Južne Amerike i ostrvima Tihog okena proučavao je geološke formacije, biljke i životinje i zaključio da su se organizmi postepeno mijenjali. U epohalnom dijelu “Postanak vrste putem prirordnog odabiranja” razradio je tezu o evoluciji. Postanak vrsta je revolucionisao biologiju, ali je izazvao žestoke napade crkvenih krugova. Ostala djela: “Promjenljivost životinja i biljaka pod domaćim uslovima”, “Porijeklo čovjeka”.

1906. – Umro je francuski fizičar i hemičar Pierre Curie.

1911. – U Portugalu je odvojena crkva od države.

1920. – Počela je mirovna Konferencija u San Remu, o podjeli Osmanlijskog carstva.

1921. – Stupio je na snagu zakon o podjeli Irske na Republiku Irsku i Sjevernu Irsku, koja je ostala pokrajina Velike Britanije.

1937. – Rođen je crnogorski pripovjedač i romansijer, novinar i publicista Branimir Šćepanović.

Varšavski geto, ustanak

Varšavski geto, ustanak

1943. – Počeo je ustanak Jevreja u Varšavi, koji je, uz više hiljada žrtava, ugušen 16. maja. Njemački nacisti su tokom borbi potpuno razorili i spalili Varšavski geto, a 58.000 ljudi poslato je u koncentracione logore.

1943. – Švicarski hemičar Albert Hofmann testirao je na sebi količinu od 250 mikrograma i iskusio vrlo snažan utjecaj lisergične dietilamidne kiseline (LSD-a), taj dan je poznat kao dan s biciklom, zbog toga što se Hofmann nakon testiranja zaputio kući na biciklu i tada počeo osjećati čudne efekte LSD-a. Njegovo istraživanje na lisergičnoj kiselini, što je dio ergot alkaloida, na kraju je dovelo do sinteze LSD-25 1938. godine. Tek pet godina kasnije, nakon što je Hofmann ponovno sintetizirao spojeve koje je otkrio a tad već skoro zaboravljene, slučajno je otkrio psihodelična svojstva LSD-a nakon što mu se vrlo mala količina upila kroz kožu prstiju. Uslijedila su daljna testiranja u kojem su sudjelovali Hofmann i njegovi kolege, već 3 dana kasnije, nastali su prvi pisani dokumenti. Hofmann je autor više od 100 naučnih radova, kao i nekoliko knjiga od kojih je i LSD: My Problem Child.

1945. – Američke trupe u Drugom svjetskom ratu zauzele su njemački grad Leipzig.

1951. – U Velikoj Britaniji, u Londonu, održava se prvo natjecanje za izbor Miss svijeta.

1971. – Sovjetski Savez lansira Saljut 1, prvu svemirsku stanicu u orbiti.

1971. – Siera Leone postala je republika, a Siaka Stevens njen prvi predsjednik.

Crveni Kmeri

Crveni Kmeri

1975. – Maoistički pokret “Crvenih Kmeraovladao je cijelom Kambodžom. Tokom strahovlade, okončane vijetnamskom okupacijom krajem 1978, “Crveni Kmeri” su likvidirali od milion do dva miliona sunarodnika.

1975. – Indija je lansirala prvi vještački satelit.

1984. – Lansiran je prvi kineski telekomunikacioni satelit.

1987. – Emitirana je prva epizoda kultne animirane serije Simpsonovi.

1989. – Umrla je engleska književnica Daphne du Maurier.

1993. – Više od 80 pripadnika jedne američke vjerske sekte, uključujući njihovog vođu Davida Koresha, ubili su federalni agenti kad su – poslije 51 dana opsade – upali u sjedište sekte u teksaškom gradu Vako.

1994. – U Francuskoj je na doživotnu robiju osuđen nacistički ratni zločinac iz Drugog svjetskog rata Paul Touvier.

2002. – U svojoj vili u Italiji umro je norveški antropolog, naučnik i istraživač Thor Heyerdal, koji se proslavio kada je na splavu Kon-Tiki 1947. prešao Pacifik.

2004. – U 79. godini umro je Britanac Norris Mc Whirter, koji je sa svojim bratom blizancem Rosom 1955. osnovao “Ginisovu knjigu rekorda”.

Radislav Krstić

Radislav Krstić

2004. – Haški tribunal smanjuje zatvorsku kaznu Radislavu Krstiću sa 46 na 35 godina. Bio je optužen za učešće u genocidu u Srebrenici i proglašen je krivim, no žalbom je njegova optužba promijenjena u “sudjelovanje i pomaganje u genocidu” na osnovu čega mu sud smanjuje kaznu.

Posted by on 2016-04-19. Filed under Magazin, Na današnji dan. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

You must be logged in to post a comment Login